Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Farbosleposť je vrodená, postihuje viac mužov

Ilustračné foto

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Farbosleposť ohrozuje mužov niekoľkonásobne viac než žien. Vo väčšine prípadov je farbosleposť vrodená, ale môže sa vyvinúť aj počas života.

Najčastejšie poruchy farebného videnia sú vrodené a prenášajú sa dedičnosťou viazanou na pohlavie tak, že je oveľa viac postihnutých mužov.

Podľa štatistík je to približne 8 % mužov a asi 0,4 % žien. „Vrodené poruchy farbocitu môžu byť izolované a človek nemusí trpieť žiadnym iným zdravotným postihnutím, alebo môžu byť súčasťou vážnejších genetických porúch ako napr. Downov syndróm, Turnerov syndróm, daltonizmus,“ vysvetľuje MUDr. Radovan Piovarči, primár Očnej kliniky Neovízia Bratislava. „Získané sú zväčša spojené s iným očným alebo celkovým ochorením, prejavujú sa rôznou intenzitou.“

Pomenovanie farbosleposť však nie je väčšinou úplne presné, keďže väčšina postihnutých pacientov má poruchu vnímania len niektorej farby, najčastejšie sú to zelená a červená. Iba 0,005 % populácie nedokáže rozoznať nijakú farbu, to znamená, že vidia čierno-bielo.

Čo znamená farbosleposť?

„Ľudské oko vníma farby prostredníctvom farebných receptorov – čapíkov, uložených v sietnici oka, ktoré obsahujú pigmenty s rôznou citlivosťou na vlnovú dĺžku svetla,“ vysvetľuje MUDr. Radovan Piovarči. „U väčšiny primátov príbuzných človeku existujú tri druhy farebných receptorov. To nám umožňuje trojfarebné videnie – trichromázia. Čapíky sietnice sú podľa citlivosti označené ako modré, zelené a červené. Treba však poznamenať, že ide len o zjednodušenie problematiky. Vnem farebného svetla receptorom, spracovanie okom až po detailné rozlíšenie jeho intenzity, odtieňa, sýtosti zrakovým centrom v mozgu je zložitý proces. Preto ak nemáme žiadnu poruchu farebného videnia, potom len ťažko pochopíme, ako vidia farboslepí ľudia.“

Poruchy

Vrodené poruchy delíme podľa toho, ktorá z troch farieb (červená, zelená, modrá) sa vníma chybne, alebo sa nevníma vôbec.

Anomálna trichromázia

Ľudia s anomálnych trojfarebným videním používajú všetky tri farebné receptory, ale príjem z jedného je nevyrovnaný. Protanomália je porucha vnímania červenej farby. Deuteranomália je porucha vnímania zelenej a tritanomália je porucha vnímania modrej farby. Porucha vnímania modrej farby je veľmi vzácna a takmer sa nevyskytuje. Pri zelenej a červenej farbe je výskyt podstatne častejší.

Dichromázia

Ľudia používajú len 2 z 3 farebných pigmentov, pričom červený, zelený alebo modrý chýba.

Monochromázia

Ľudia s týmto postihnutím vnímajú len jednu farbu alebo žiadne.

Viac zaujímavých článkov nájdete v prílohe Nový Čas Zdravie, každý piatok v denníku Nový Čas!

Vyberáme pre vás niečo PLUS