Radí MUDr. Dezider Timko, gynekológ a sexuológ

Veľmi aktuálna otázka. Hormonálna antikoncepcia nie je prekážka pri vakcinácii, ale už samotná kombinovaná hormonálna antikoncepcia má určite veľmi malé, ale skutočne veľmi malé riziko, počítané vo veľmi malých promile. Treba povedať, že hlavne u rizikových žien, ako sú napríklad fajčiarky. Určite vhodnou hormonálnou antikoncepciou v období covidu-19 je gestagénová orálna antikoncepcia bez estrogénu.

Fajčiarov/fajčiarky určite viac ohrozuje prípadná zrazenina ako užívateľky hormonálnej antikoncepcie, ktoré nemajú problém s vakcináciou. Ľudia nakazení kovidom určite viac ohrozujú svoj život krvnou zrazeninou ako užívateľky hormonálnej antikoncepcie. A to číslo pri nakazení kovidom je skutočne vysoké. Z toho jednoznačne vyplýva neochorieť na covid-19. A vakcinácia je riešenie, teda treba si uvedomiť, že benefit vakcinácie je jednoznačne vyšší.

Opýtajte sa odborníka 

Na návštevu lekára často nie je čas, no niekedy sa jednoducho hanbíme opýtať lekára na riešenie chúlostivých ženských problémov. Ak vás niečo trápi, opýtajte sa anonymne nášho gynekológa, ktorý každý týždeň odpovie na vaše ženské alebo sexuálne otázky. Píšte na nižšie uvedené kontakty a pridajte heslo Gynekológ! novycasprezeny, @novycasprezeny.sk, WhatsApp +421915731094, @NCprezeny @novycasprezeny