Cvičenie s vlastnou hmotnosťou a technológie

Certifikovaní fitnesoví tréneri z Top Sport Gym Nitra Martina a Michal Hrončekovci:

Čo bude vo fitnese trendom v roku 2020?
Michal: Určite bude pokračovať trend funkčného tréningu, teda zameranie na cvičenie s vlastnou hmotnosťou. Naučiť sa ho správne používať a zlepšiť tak nielen fyzický výzor, ale aj zdravotný stav. Vo fitku čoraz častejšie vidíme používanie športových hodiniek, sporttesterov a zaznamenávanie tréningu do aplikácií v telefóne. Aj to je podľa mňa správny spôsob, ako sa posúvať vpred a motivovať sa na lepšie výkony.

O aké cvičenie je momentálne najväčší záujem?
Martina: Dievčatá a ženy sa stále trocha boja činiek a strojov, preto na tréningoch prevažne využívame cviky s vlastnou hmotnosťou. Aktuálne často zaraďujeme cviky s odporovými gumami a závesné systémy, kde je pohyb plynulý a odpor si klientka môže stanoviť podľa svojej zdatnosti. Činiek a strojov sa však netreba báť. Žene prirodzene obrovské svaly nenarastú.

Pripravujete nejaké horúce novinky?
Martina: Už tento rok sme začali v tréningu využívať elektrickú stimuláciu svalových vlákien, čo je metóda, pri ktorej sa svaly zapájajú pri cvičení a intenzita sa zvyšuje pomocou elektrostimulácie. Stimulácia je bezbolestná a technológia, ktorú využívame, je bezdrôtová a nie sú nutné žiadne obleky. Cvičenie je vhodné pre zaneprázdnených ľudí, keďže trvá len 30 minút. V roku 2020 plánujeme využívať túto technológiu viac.

Čo by ste odporučili niekomu, kto chce zhodiť pár kíl po sviatkoch?
Michal: Treba sa hýbať a treba si nájsť taký druh športu, ktorý vás baví a vyhovuje vám. Môžete behať, korčuľovať, bicyklovať alebo chodiť do fitcentra. Akýkoľvek pohyb je pre vaše telo prospešný. Nie každého baví cvičenie vo fitku, ale pokiaľ si nájdete dobrého trénera alebo trénerku, určite vás to chytí. A keď vám odborne poradí aj so stravovaním, kilá pôjdu dole oveľa ľahšie.

Vo fitku sa čoraz častejšie používajú športové hodinky.
Vo fitku sa čoraz častejšie používajú športové hodinky.
Zdroj: Shutterstock

 

Riešime dôsledky celodenného sedenia

Filip Bachratý z EfectFit:

Aké sú trendy v cvičení?
Sledujeme vývoj fitnesového prostredia smerom k funkčnému tréningu či fyziotréningu. Fitnes a samotné cvičenie sa vzďaľuje od typicky vnímaného „bodybuildingu“ a odstraňuje najmä dôsledky celodenného sedenia. Ľudia boli státisíce rokov lovci a zberači, tisícky rokov farmári a posledné desiatky rokov sa živia posediačky. Telá týmto trendom trpia.

O aké cvičenie je momentálne najväčší záujem?
Populárne sú najmä typy cvičení, ktoré naprávajú dôsledky sedavého životného štýlu. Venujeme sa chudnutiu a spevňovaniu, ale aj čím ďalej, tým viac bolestivým stavom.

Čo by ste odporučili niekomu, kto chce zhodiť pár kíl po sviatkoch?
Odhodlať sa a začať sa hýbať. Ak človek potrebuje pomôcť s motiváciou či odhodlaním, odporúčam využiť služby odborníka – osobného trénera.

Vo fitkách musia tréneri často riešiť dôsledky sedavého životného štýlu.
Vo fitkách musia tréneri často riešiť dôsledky sedavého životného štýlu.
Zdroj: Shutterstock

 

Ľudia hľadajú uspokojenie

PhDr. Ľuboš Gsch, hlavný tréner za tím POHYB:

Bude o fitnes záujem aj ďalšie roky?
Fitnesové trendy budú rásť. Dôvod je ten, že vďaka cvičeniu ľudia čoraz viac nachádzajú istý druh uspokojenia, ktorý sa v bežnom živote stráca. Ide o sympatický nervový systém. Zjednodušene to môžeme nazvať „dostať telo do pohotovosti“. Z tejto pohotovosti nastáva v organizme určitá reakcia. Preto ľudia čoraz viac cvičia, preto je cvičenie také prínosné.Konkrétne trendy roku 2020 budú pokračovať v štýle CrossFit, Spartan a podobne, kde je toto uspokojenie umocnené prácou, výzvou a neraz aj kolektívom. Druhou stranou mince môže byť aj trend jogy, antigravitačnej jogy, pilatesu a podobne.

Čo by ste odporučili niekomu, kto chce zhodiť pár kíl po sviatkoch?
Keby ste chceli začať čo najefektívnejšie, chudnúť by ste mali začať už cez sviatky, a to určitou striedmosťou. Po sviatkoch s pár kilami navyše je vhodné začať chudnúť čo najskôr. Odporúčam prechádzky mimo mesta. Tieto prechádzky majú význam z dvoch zásadných dôvodov: trávite čas vonku na čerstvom vzduchu a chôdzou spaľujete kalórie. Pre tých, ktorým prechádzky nestačia, odporúčam nájsť si fyzickú aktivitu, ktorá bude ich srdcu blízka. Ak si takúto aktivitu zvolíte a budete sa na ňu tešiť, spravidla ju budete vykonávať častejšie. A vašu štíhlosť neurčuje to, čo robíte príležitostne, ale to, čo robíte permanentne.

Ľuboš Gsch trénuje aj známe osobnosti. Na fotke Zuzana Vačková.
Ľuboš Gsch trénuje aj známe osobnosti. Na fotke Zuzana Vačková.
Zdroj: Shutterstock

 

Ženy si chcú formovať postavu

Osobná trénerka Jana Matiková v spolupráci s fitnesovým inštruktorom Martinom Mikom, Košice:

Čo bude dôležité v novom roku z hľadiska cvičenia?
Dnešný životný štýl sa vie na tele nepekne podpísať. Je preto skvelé, že cvičenie je z roka na rok aj na Slovensku čoraz väčším trendom. Často však aj tá najlepšia motivácia stroskotá na niekoľkých veciach: na absencii reálneho cieľa, nesprávnych technikách cvičenia a nezdravom stravovaní. Preto dúfam, že najväčším trendom na nasledujúci rok bude využívanie služieb osobných trénerov, ktorí dokážu všetky tieto chyby eliminovať. Čo sa týka konkrétneho trendu, viac než o cviky ide o samotný výsledok – vyformovanie postavy. Ženy vyhľadávajú cvičenia formujúce zadok, muži sa zase snažia vyrysovať si celé telo.

O aké cvičenie je momentálne najväčší záujem?
Keďže je veľmi ťažké stravovať sa počas dňa zdravo, najväčší záujem je o znižovanie hmotnosti. Ľudia chcú lepšie vyzerať aj sa vo vlastnom tele lepšie cítiť. Často sa dostanú do štádia, keď si s nadbytočnou hmotnosťou a so zlým životným štýlom už nevedia poradiť. Našťastie aj vďaka sociálnym sieťam si mnoho z nich uvedomí, že najlepšou cestou je vyhľadať odbornú pomoc. Ak natrafia na skúseného osobného trénera, nie je problém poskladať jedálniček aj cvičebné zostavy na mieru tak, aby sa ich cieľ naplnil.

Čo by ste odporučili niekomu, kto chce zhodiť pár kíl po sviatkoch?
Nezhadzovať pár kíl, ale určiť si presný cieľ a vytrvať, kým ho človek nedosiahne, hoci by to trvalo do marca! Lebo – ako sa hovorí – cesta bez cieľa nikam nevedie. A bez pohybu spaľujúceho kalórie to nepôjde.