Na huby s mobilom? Zjednodušte si hľadanie aj vďaka moderným pomocníkom: Skúste TIETO appky!
27. 9. 2024, 20:00 (aktualizované: 30. 9. 2024, 15:20)

Zdroj: Shutterstock
Neviete si predstaviť, ako vám pri hubárčení môže byť nápomocná moderná technológia? Ponúkame vám aplikácie, ktoré vám uľahčia túto záľubu tak, že bude ešte pohodovejšia.
Zdroj: shutterstock
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: shutterstock
Galéria k článku
➤ Picture Mushroom – Mushroom ID – rýchly a presný identifikátor húb, ktorý vám za pár sekúnd povie veľa užitočných informácií vrátane názvu, charakteristiky či biotopu. Táto aplikácia vás zároveň upozorní na niektoré toxické huby, aby ste sa od nich mohli držať ďalej.
➤ Aplikácia na huby – obsahuje podrobný atlas viac ako 200 najbežnejších druhov húb s podrobnými opismi a kvalitnými fotografiami. K dispozícii je kľúč na identifikáciu druhov húb podľa viditeľných znakov. Najväčšia špecialita je experimentálna funkcia na optické rozpoznávanie húb pomocou neurónovej siete.
➤ Výskyt húb – poskytuje jednoduchý a vždy aktuálny prehľad o raste húb na Slovensku na základe informácií zo stránky www.nahuby.sk. Je vhodným pomocníkom pre všetkých (nielen) aktívnych hubárov.
➤ Google Lens – automatická služba zakomponovaná do vyhľadávača obrázkov Google Images. Okrem húb ju môžete využiť pri identifikácii rastlín.
Bude sa hodiť: Najpravdepodobnejší výskyt húb
✿ Väčšina húb rastie na juhozápadných až severozápadných svahoch v závetrí a s dostatkom vlahy.
✿ Kým v jarnej sezóne sa vám bude dariť skôr na slnečných teplých stanovištiach, ako je okraj lesa, pri poľných cestách či na lúkach, na jeseň a koncom sezóny sa zamerajte na hustejšie porasty v lese, kde je priaznivejšia vlhkosť i teplota.
✿ Výskyt húb sa viaže na existenciu podhubia (mycélium). Ak niekde nájdete huby, je veľká pravdepodobnosť, že ich rast sa tam bude v budúcnosti opakovať.
✿ Určité druhy húb rastú v symbióze s niektorými druhmi stromov, čo poznáme pod pojmom mykoríza. To môže hľadanie významne uľahčiť. Napríklad hríb dubový nájdete v dubovom lese, hríb smrekový v smrekovom, hríb sosnový v borovicovom. Kozáky alebo „hrabáky“ sa vyskytujú v brezových či hrabových porastoch.
✿ Pri hľadaní je potrebná trpezlivosť, ak ste našli jeden exemplár, s určitosťou sa objavia aj ďalšie.
✿ Známa povera, že huby rastú najmä počas splnu, môže platiť iba vtedy, ak sú splnené ostatné podmienky, ako je vhodná teplota a dostatok vlahy.
✿ Pamätajte, že huby na svoj vývoj potrebujú niekoľko dní a z večera do rána nenarastú.
Na čo nezabudnúť v záhrade: Zazimovanie byliniek
Je veľmi dôležité ochrániť ich pred mrazmi. Trváce bylinky ako tymian, šalvia či levanduľa zastrihnite a prikryte vrstvou mulču, ako je kôra alebo slama. Citlivé bylinky ako bazalka je najlepšie zbierať pred príchodom mrazov a uchovať v mrazničke alebo ich sušiť na tmavom a suchom mieste. Bylinky v kvetináčoch preneste dovnútra na svetlé miesto, kde teplota neklesne pod 10 °C. Pravidelne ich zalievajte, no pôdu nepremočte. Týmto spôsobom bylinky prežijú zimu a budú pripravené na novú sezónu.