Jarná únava NIE JE mýtus! Tieto BYLINKY ju pomôžu odohnať: Urobte TÚTO 1 vec a razom bude FUČ!
27. 3. 2024, 14:00 (aktualizované: 31. 5. 2024, 7:27)

Zdroj: shutterstock
Prebúdzate sa bez energie, hoci máte dostatok spánku? Ste nervóznejšia ako obyčajne? Cítite sa nepokojne, nesústredene? Prišla na vás jarná únava. Čo s tým?
Jarná únava prichádza v čase, keď by sme to najmenej čakali – keď sa dni pomaly predlžujú, máme viac slnka a teplomer začína ukazovať príjemné jarné teploty. Podľa vedcov za to môže hladina hormónov v tele. V zime telo vyrába viac melatonínu, so zvyšujúcim sa množstvom denného svetla ho telo na jar vyrába menej a my to pociťujeme ako vyčerpanosť. Ale dá sa s tým niečo urobiť.
Nepodceňujte únavu
Nie je to žiaden mýtus ani výhovorka, ale skutočnosť. Jarná únava je sezónna záležitosť a naozaj ide o únavu z prechodu zo zimy. Ako dlho ju môžeme pociťovať? Zvyčajne prejde po dvoch-troch týždňoch. Telo si totiž po čase zvykne. Ale mení sa aj podľa počasia, ktoré sa posledné obdobie mení. V každom prípade doprajte svojmu telu čas, aby sa po dlhom „zimnom spánku“ zregenerovalo a opäť dostalo do formy. Ak únava neprechádza ani po dlhšom odpočinku, možnože ide o chronickú únavu, pri ktorej je nutné navštíviť lekára.
Jarná letargia
Alebo aj reverzná sezónna afektívna porucha sú oficiálne názvy jarnej únavy. Je uznávaná ako reálna choroba, jej príznaky sú ospalosť, podráždenosť, citlivosť na zmeny počasia, niekedy aj bolesti hlavy, dokonca až depresia.
Pŕhľava dvojdomá
Najlepšie je zberať mladé čerstvé listy. Nájdete v nich množstvo vitamínu C a A, taktiež vitamíny skupiny B, ale aj železo, horčík a draslík. Pŕhľava dodáva energiu a silu, má prečisťujúce účinky, blahodarne pôsobí na rast vlasov a pokožku hlavy. Môžete si dopriať kúru v podobe čajov. Ale dajte pozor, nepite ich viac ako dva týždne. Neodporúča sa totiž na dlhodobú alebo pravidelnú konzumáciu, ideálna je v podobe jarnej kúry. Počas tejto kúry pite nalačno čaj z pŕhľavy, ktorý vám prečistí krv, zmierni kožné problémy a pomôže pri zápaloch.
Medvedí cesnak
Jarná očistná kúra s medvedím cesnakom vás prebudí a dodá vám medvediu silu. Obsahuje vitamín C, ktorý zvyšuje imunitu, podporuje vstrebávanie železa, pomáha liečiť rany a blahodarne pôsobí na vysoký krvný tlak. Pomáha proti hnačkám, plynatosti, ale aj zápche, ničí črevné parazity a zmierňuje kŕče. Najlepší je čerstvý, neodporúča sa na tepelné spracovanie. Zberať ho môžete, kým rastlina nezačne kvitnúť. Je skvelý na jarný detox. Môžete ho pridávať do šalátov, smoothie alebo si spraviť pesto.
Púpava lekárska
Púpava je bohatý zdroj vitamínu C, dokáže telo zbaviť nadbytočnej vody, pôsobí močopudne, má pozitívne účinky na trávenie, navracia chuť do jedla a jej listy skvelo detoxikujú organizmus. Môžete si ju pridať do smoothie, šalátov alebo vyrobiť pesto.
Mäta pieporná
Je skvelá na bolesti hlavy alebo ak máte problém so zapchatými dutinami či celkovo s dýchacími cestami. Zároveň dokáže posilniť nervovú sústavu a pomáha pri nespavosti. Ak vás trápia niektoré z príznakov jarnej únavy, doprajte si čaj z čerstvej mäty. Výborná je aj do ovocného smoothie.
Mladý jačmeň
Zelený jačmeň okrem iného obsahuje chlorofyl a ten dodáva telu energiu. Vďaka obsahu jódu pomáha nielen dosiahnuť nervovú rovnováhu, ale priaznivo pôsobí na štítnu žľazu.
Čo pomôže?
1. Pohyb
Skúste sa premôcť a ísť von na slniečko a čerstvý vzduch. Prechádzka v prírode zaliatej slnkom, pohodový krok a zvuky lesa vám môžu navodiť lepšiu náladu. Kráčajte tridsať minút každý deň a uvidíte, že to má priam terapeutický účinok.
2. Pitný režim a vitamíny
Dostatočný pitný režim je najmä počas jarnej únavy veľmi dôležitý a môže vás vzpružiť. Rovnako aj konzumácia vitamínov v podobe ovocia a zeleniny, ktoré vám pomôžu ľahšie sa vyrovnať s jarnou únavou. Zaraďte ich v čerstvom stave do svojho každodenného jedálneho lístka, najmä tie s obsahom vitamínu C.
3. Spánok
Doprajte si potrebný oddych a po prebudení sa osviežte studenou vodou alebo si doprajte sprchu, ktorá vám dodá energiu.
4. Pozitívne myslenie
Počas tohto prechodného obdobia, keď sa telo musí adaptovať na prichádzajúce zmeny, vás často môžu prepadať rôzne negatívne myšlienky. Nastavte svoju myseľ pozitívne, usmievajte sa, chváľte sa i pre maličkosti, doprajte si čas s rodinou či priateľmi a čo najčastejšie sa venujte svojim záľubám.
Aj toto za ňu môže:
Okrem produkcie melatonínu stoja za jarnou únavou rôzne faktory, ktorým by ste zrejme neprikladali dôležitosť. No mnohé zmeny a procesy, ktoré sa dejú v tele, ovplyvňujú to, ako sa cítime, a prejavujú sa formou jarnej únavy:
● Počas zimy niektorí z nás prekonali ochorenia, všetci sme mali menší prísun slnka, nemali sme toľko čerstvého ovocia alebo zeleniny ako počas leta.
● Zimné ničnerobenie, sedenie v pohodlí prekúreného domova a prepínanie televíznych kanálov môžu za to, že v tomto období pociťujeme úbytok energie.
● Počas jari sa zvyšuje tvorba hormónu šťastia – sérotonínu. Odrazu prekypujeme energiou, čo spôsobuje nepokoj a rozrušenie pre nie celkom prebudený organizmus.
● S predlžujúcimi sa dňami sme spočiatku viac unavení. Doprajte telu čas, aby si postupne zvyklo.