Môžu rastlinné OLEJE nahradiť opaľovacie KRÉMY? Spoznajte pravdu o ochrane pred SLNKOM!
3. 6. 2025, 10:00

Zdroj: shutterstock
Mnohí považujú rastlinné oleje za prírodnú a zdravšiu alternatívu, no skutočne poskytujú dostatočnú ochranu pred škodlivým UV žiarením?
Zdroj: shutterstock
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock
Galéria k článku

V posledných rokoch sa čoraz viac šíri trend používania rastlinných olejov namiesto klasických opaľovacích krémov. Hoci majú množstvo priaznivých účinkov na pokožku, nahradiť nimi certifikované opaľovacie produkty nie je celkom bez rizika. Prečítajte si viac!
Prírodné oleje ako ochrana pred slnkom
V dobe, keď prírodné produkty zažívajú boom, rastlinné oleje ako kokosový, sezamový či malinový sa často propagujú ako alternatíva k opaľovacím krémom. Ich pozitíva sú jasné – obsahujú antioxidanty, vitamíny a majú hydratačné vlastnosti. Niektoré z nich naozaj disponujú určitým prirodzeným UV filtrom, ktorý dokáže slnku do istej miery vzdorovať. Ale je táto ochrana dostatočná?
Zdroj: Shutterstock
Avokádový olej
Ako funguje ochrana pred UV žiarením?
Opaľovacie krémy fungujú na princípe chemických alebo minerálnych filtrov. Chemické filtre absorbujú UV žiarenie a premieňajú ho na teplo, zatiaľčo minerálne filtre, ako oxid zinočnatý (zinc oxide) a oxid titaničitý (titanium dioxide), vytvárajú na pokožke fyzickú bariéru, ktorá UV lúče odráža. Moderné minerálne krémy sú šetrné k pokožke i životnému prostrediu a poskytujú spoľahlivú ochranu UVA aj UVB žiarenia. Rastlinné oleje síce obsahujú antioxidanty a niektoré látky, ktoré absorbujú UV žiarenie, no ich ochranný faktor (SPF) je väčšinou nízky a nikdy nedosahuje hodnoty, ktoré vyžadujú dermatológovia na efektívnu ochranu pred spálením a dlhodobým poškodením pokožky.
Zdroj: shutterstock
Alergia nebude mať šancu!
Aký UV filter majú rastlinné oleje?
Podľa viacerých štúdií má napríklad malinový olej SPF 28-50 (podľa kvality oleja), mrkvový olej SPF okolo 40, olej z pšeničných klíčkov SPF okolo 20. Nízky stupeň ochrany majú sezamový olej SPF okolo 4-6, kokosový olej tiež len okolo 4-6 a avokádový olej môže mať SPF 4-15. Aj keď tieto čísla vyzerajú lákavo, treba brať do úvahy, že:
- Tieto hodnoty sú získané v laboratórnych podmienkach a v praxi sa výrazne znižujú pri aplikácii na pokožku.
- Oleje často nie sú nanášané rovnomerne ani v dostatočnom množstve, aby poskytli deklarovanú ochranu. Sú mastné, rýchlo sa zmývajú a vstrebávajú, ich ochrana je menej stabilná.
- Neobsahujú dostatočnú ochranu pred UVA lúčmi, ktoré prenikajú hlboko a poškodzujú kolagén, čo vedie k predčasnému starnutiu a zvyšuje riziko rakoviny kože.
Zdroj: Shutterstock
Spálenie sa hlási začervenaním
Zdroj: shutterstock
Používanie rastlinných olejov namiesto opaľovacích krémom má svoje RIZIKÁ!
Používanie rastlinných olejov namiesto kvalitného opaľovacieho krému môže viesť k:
… spáleniu pokožky – nespôsobí len bolesť a začervenanie, ale aj zvýšené riziko melanómu.
… upchatiu pórov a tvorbe akné – oleje sú ťažké a môžu zhoršiť stav mastnej alebo citlivej pokožky.
… nedostatočnej ochrane pred UVA lúčmi – čo je nebezpečné najmä pre starnutie a poškodenie DNA buniek.
… falošnému pocitu bezpečia – ľudia môžu zostať na slnku príliš dlho bez dostatočnej ochrany.
Kedy sú rastlinné oleje na opaľovanie VHODNÉ? Čítajte na ďalšej strane!
Strana
1/2