Reklama

Keď bolí chrbtica

Profimedia

Zdroj: Profimedia

Reklama

Ak chrbticu celé roky nevhodne preťažujeme, vráti nám to bolesťou. Nespoliehajte sa na pilulky a radšej zmeňte životný štýl.

Prečo nás bolí chrbát?

Za mnoho problémov s chrbticou si môžete samy. Chrbticu najviac preťažujete, ak často ostávate v predklone. Takto väčšinou umývate riad, vysávate, upratujete či umývate si zuby. Chrbticu si systematicky ničíte aj na nekvalitných stoličkách, keď sa hrbíte za počítačom, volantom, spíte na preležaných matracoch a keď prvé signály, ktoré vysiela preťažená chrbtica, ignorujete. Ak hlcete tabletky, bolesť sa síce tíši, utlmí, ale podstata problému zostáva.

Ako by sme mali spať?

Spať by ste mali na rovnom pevnom matraci skrútené do klbka s poduškou vklinenou medzi kolená. Pri spaní sa usilujte ležať na boku s pokrčenými nohami. Dobrý matrac je taký, ktorý zachováva prirodzený tvar chrbtice a je pohodlný. Tvrdá posteľ nepodporuje prirodzené zakrivenie chrbtice, ale ju deformuje. To isté platí o príliš mäkkých a preležaných matracoch. Nespite na privysokom vankúši ani v polohe na bruchu s hlavou otočenou do strany, zaťažuje sa tak krčná chrbtica.

Je dôležité správne sedenie?

Uvedomujte si, ako sedíte. Správne by mala byť chrbtica vzpriamená, bedrá, kolená a členky by mali zvierať 90- stupňový uhol a chodidlá majú byť celou plochou na zemi. Pri sedení má byť panva vždy položená vyššie ako kolená. Tak sa automaticky vystriete. Neseďte príliš dlho, v práci sa pravidelne naťahujte, predkloňte, poprechádzajte, prebehnite po schodoch.

Pomôže vymeniť stoličku

za fitloptu? Ak môžete, stoličku striedajte s fitloptou a monitor počítača si umiestnite do úrovne očí. Sedávať by ste mali aj na kľakadle, na stoličke podopierajúcej dolnú oblasť chrbta alebo na fitlopte. Tá nedovolí zbaliť chrbticu do pohodlnej polohy. Naopak, núti nás sedieť vzpriamene s dvakrát esovite prehnutou chrbticou.

Kedy mám ísť už k lekárovi?

Ak vás trápia akékoľvek bolesti v oblasti chrbta, ktoré neustúpia ani po 12-hodinovom oddychu, poraďte sa s lekárom. Ak sa k nim pridruží neschopnosť ovládať močový mechúr alebo vyprázdňovanie čriev, slabosť, tŕpnutie alebo pálenie v horných či dolných končatinách, ihneď zavolajte lekára.

Kto nám pomôže?

Lekárov, ktorí majú do činenia s liečbou bolestí chrbta, je viacero: môže vám pomôcť aj všeobecný lekár, neurológ, ortopéd, rehabilitačný lekár či fyzioterapeut alebo v krajnom prípade neurochirurg, ak treba operovať. Každý vidí chrbticu inak a môže ponúknuť niečo iné. Odborníci po dôkladnom vyšetrení určia vhodnú liečbu.

Nie je lepšie obrátiť sa na chiropraktika?

Ak máte zablokovanú chrbticu, skúsený lekár sa môže pokúsiť o ručné odblokovanie chrbtice prudkým ťahom. Ide o techniku, ktorá sa vyučuje v špeciálnom kurze, musí ju však robiť odborník, ktorý presne vie, kedy a ako zatiahnuť. V nijakom prípade však nedajte svoju chrbticu do rúk amatérskeho liečiteľa, chiropraktika. Môže skôr uškodiť, než pomôcť.

Môžem bolestiam nejako predísť?

Pri bolestiach chrbta sú ľudia ochotní sľubovať, že budú pravidelne cvičiť. Na svoje sľuby zabudnú v to ráno, keď sa prebudia, vstanú a nič ich nebolí. Je to však časovaná bomba, ktorá opäť vybuchne, keď to najmenej čakajú. Pritom sa stačí pod dohľadom skúsenej rehabilitačnej sestry alebo fyzioterapeutky naučiť päť-šesť cvikov, ktoré vám ušije na mieru. Ak totiž robíte nejaký cvik nesprávne, nemá účinok. Nestojí to veľa času ani námahy. Stačí dokonca desať minút cvičenia denne.

Boľavý chrbát - ako mu ulahodiť, šetriť ho, liečiť

Čo mu najviac škodí

1. Jednostranná záťaž
Stereotypná poloha je rovnako nebezpečná ako ťažká fyzická práca. Predavačka sediaca pri pokladnici a otáčajúca sa stále na jednu stranu si dlhodobo preťažuje a poškodzuje chrbticu. Ak máte počítač na písacom stole vľavo alebo vpravo, potom si neuveriteľne namáhate krčnú chrbticu. Nosíte kabelku stále na jednom pleci, varíte a žehlíte v predklone? Potom si neustále jednostranne namáhate chrbticu.

2. Nečinnosť a nárazová záťaž
Dlhodobé leňošenie a potom zrazu eufória cvičenia vás môžu doviesť na pohotovosť s krutými bolesťami. Nárazové cvičenia vo fitnescentre, aerobik, tenis či squash, ale aj rýľovanie v záhradke počas víkendu po niekoľkomesačnej prestávke môžu spôsobiť mnohé funkčné poruchy chrbtice.

3. Kilá navyše
Chrbtici škodí aj obezita, tuk navyše zaťažuje nielen veľké kĺby, ale aj chrbticu. Je to, akoby človek celý život nosil ťažký batoh, a to ešte nesprávne zbalený.

4. Prudké otočenie
Nebezpečné pre chrbticu sú aj prudké rotačné pohyby, pri ktorých sa často zaseknú drobné medzistavcové kĺby. Lekári upozorňujú, že tieto príhody väčšinou postihnú práve vystresovaných a úzkostných ľudí.

Tipy, ako udržať chrbát zdravý

Radí MUDr. Vladimír Buran, lekársky riaditeľ Kúpeľov Trenčianske Teplice

Športujte
Sedavý spôsob zamestnania sa prejavuje vo zvýšenej miere na stave chrbtice. Dbajte v prvom rade na dostatok pohybu. Vyhnete sa tým ochabnutému aj skrátenému svalstvu. Vhodné je posilňovanie, najmä však plávanie, pri ktorom sa odľahčí záťaž, ktorú musí chrbtica každý deň niesť. Pozor však na plávanie s krkom „vystrčeným“ nad hladinu, pretože takýto štýl zaťaží krčnú chrbticu. Lepšie je pri plávaní vydychovať do vody alebo plávať znak.

Strážte si hmotnosť
Nadváha je sprevádzaná oslabením brušných svalov, čo vedie k preťaženiu chrbtice. Ak ju zaťažíte kilogramami navyše, ohlásia sa problémy. Tehotné ženy nebolí chrbát len tak pre nič za nič.

Zohýbajte sa s rozumom
Pri dvíhaní bremien sa odporúča uprednostniť čupnutie s vystretým chrbtom pred predklonom s vystretými kolenami. Ak je to možné, vyhýbajte sa dlhému státiu. Pri chôdzi po schodoch našľapujte na celé chodidlo a nenechávajte pätu vo vzduchu.

Dožičte si masáže
Pri bolestiach chrbtice môžu pomôcť aj masáže, no ani tie by nemali byť samoúčelné. Podobne ako cvičenie aj účinok masáže sa prejaví až po jej pravidelnom opakovaní.

Čo ulahodí chrbtici

Stiahnite zadok
Urobte tak kedykoľvek a kdekoľvek, v električke, v rade na pošte, na porade. Skúste tak aj chodiť, má to veľký vplyv na správne postavenie bedrovej časti chrbtice a tým aj na správny vzpriamený postoj.

Zaveste sa ako bielizeň
Neustále kontrolujte, ako stojíte, väčšinou je to nesprávne, zadok má byť pri správnom postoji podsadený, lopatky stiahnuté, plecia dolu. Skúste dať obe ruky hore, akoby vás niekto zavesil na kruhy v telocvični, takto vystreté by ste mali byť stále alebo čo najčastejšie.

Preťahujte sa
Využite každú chvíľu na pretiahnutie chrbtice, ideálne je to po sprchovaní či kúpaní, keď sú svaly uvoľnené teplom.

Cvičte ako mačky

Tento jednoduchý cvik je vynikajúci na pretiahnutie chrbtice. Treba sa ho však naučiť cvičiť správne. Kľaknite si a zaujmite polohu na štyroch končatinách, rukách a kolenách. Vyhrbte chrbát ako mačka, súčasne si zohnite hlavu nadol, bradu ťahajte k hrudníku. Potom prehýbajte chrbát nadol a dvíhajte hlavu nahor, dosiahnite zakrivenie chrbtice do tvaru U.