Reklama

Končí marec - poberaj sa starec... Naozaj teraz prestanú vo veľkom umierať starí ľudia?

Sú starí ľudia náchylnejší na zomieranie v marci?

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Vedci „pátrajú“ po tom, kedy a prečo ľudia najčastejšie zomierajú. A už sú známe aj štatistiky, ktoré to naznačujú… Je teda pravdivé príslovie: Marec, poberaj sa starec?

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Aha, ako sa ZUB ČASU "vyšantil" na Zore Czoborovej: Toto sú VŠETKY jej podoby!
    V ktorej krajine na svete platí, že v marci zomiera viacej starých ľudí? Odpoveď nájdete v článku. Je to Slovensko?

    Zdroj: shutterstock

    V ktorej krajine na svete platí, že v marci zomiera viacej starých ľudí? Odpoveď nájdete v článku. Je to Slovensko?

    Už vyše dvadsať rokov je známe, že dĺžku života môže ovplyvniť dátum narodenia. Znie to možno astrologicky, ale s týmto tvrdením prišli seriózni vedci z Inštitútu Maxa Plancka pre demografický výskum. Podľa ich analýz v skupine populácie Dánska a Rakúska staršej ako 50 rokov ľudia narodení od októbra do januára žili štatisticky dlhšie ako ľudia narodení od apríla do júna. Jarní oslávenci v Rakúsku o 0,6 roka kratšie ako jesenní, v Dánsku bol rozdiel 0,3 roka. Odborníci pritom ako príčiny úmrtí brali do úvahy srdcovo-cievne, mozgovo-cievne, chronické, respiračné ochorenia, zápaly pľúc, chrípku, ochorenia tráviaceho traktu, rakovinu či dokonca násilné príčiny.

    Anketa

    Máte pocit, že v marci zomiera viacej starých ľudí než v iný mesiac v roku?

    • ÁNO53%
    • NIE46%

    Hlasovanie bolo ukončené

    Nezvratný osud?

    Na vysvetlenie tohto javu testovali štyri hypotézy – či priepasť spôsobuje to, že jarných zasiahne chrípková sezóna vo vyššom veku ako jesenných, či neúčinkujú sociálne faktory, rozdielna dĺžka prežívania v prvom roku života, alebo ide skôr o zvýšenú náchylnosť na choroby pre oslabenie v maternici a v ranom veku. Potvrdiť sa však výskumníkom podarilo iba poslednú hypotézu. Preto je dôležité zdravé a výživné stravovanie počas tehotenstva a v prvých rokoch života dieťaťa.

    Zdroj: shutterstock

    Starí ľudia a ich odchod na večnosť sa v známom prísloví spája s mesiacom marec. Ale nie je to výmysel? Odborníci po tom pátrajú. V Amerike v marci nezomiera viac ľudí. Ale kde áno?

    Čo hovoria dáta

    Z prehľadu štúdií vedcov z Inštitútu Maxa Plancka však vypadli aj ďalšie prekvapenia, napríklad že deti narodené na jar častejšie trpia schizofréniou, Alzheimerovou chorobou, Downovým syndrómom, autizmom a taktiež cukrovkou. Spomedzi 90-tisíc Američanov s rakovinou zas zimní jubilanti žili približne o rok a pol dlhšie ako letní. Dáta hovoria aj to, že vo Švédsku ženy narodené v júni majú o päť percent vyššie riziko rozvoja rakoviny prsníka ako tie, ktoré prišli na svet v decembri.

    Anketa

    Koľko rokov by ste sa chceli dožiť?

    • Minimálne 604%
    • Minimálne 709%
    • Minimálne 8037%
    • Minimálne 9030%
    • 10017%

    Hlasovanie bolo ukončené

    V Amerike to jar nie je

    Podľa jednej štúdie uverejnenej pred pár rokmi v eLife slovenské porekadlo nemá vedecký základ. Výskumníci pod vedením hlavnej autorky Robbie Parksovej, doktorandky v MRC-PHE Centre for Environment and Health v Imperial College London, analyzovali vyše 85 miliónov úmrtí z národných registrov Spojených štátov medzi rokmi 1980 až 2016. Zjednodušene vyplynulo, že najviac mladých ľudí umiera v lete a starých v zime. Konkrétne muži nad 45 rokov a ženy nad 35 najčastejšie skonali v decembri, v januári a vo februári, najmenej v júni a v auguste. Ale chlapci či muži medzi piatym a 34. rokom života najviac v júni a v júli, u mladších ako 45 rokov to bolo pre smrteľné zranenia. Zlyhanie srdca či pľúc najviac podľa týchto údajov „kosilo“ v januári a vo februári, a to bez rozdielu veku. Údaje autori čerpali zo všetkých štátov USA a závery platili bez ohľadu na podnebné pásmo s výkyvom v priemerných teplotách 13 stupňov Celzia. Všimli ste si? Nikde žiadny marec spomenutý nie je…

    Zdroj: Shutterstock

    Starí ľudia by nemali ostať na okraji spoločnosti. Ich múdrosť a rozhľadenosť je benefitom pre všetkých.

    Ako je to na Slovensku? Zomierajú u nás starí ľudia naozaj častejšie v marci? A čo dokáže predĺžiť život? Odpoveď sa dozviete na ďalších stranách.

    Vyberáme pre vás niečo PLUS

    Autor článku

    Online magazín pre štýlové ženy. Venuje sa najmä témam ako krása, móda, životný štýl, vzťahy, domácnosť a rodina.