Reklama

Kŕče v nohách trápia mnohých, kedy utekať k lekárovi? TOTO si všímajte, môže hroziť aj SMRŤ!

Bolestivé kŕče v lýtkach môžu byť znamením problému so žilami.

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Príčiny kŕčov nie vždy stačí vyriešiť napríklad horčíkom. V niektorých prípadoch sú signálom vážneho, život ohrozujúceho ochorenia. Čo si treba všímať?

Každý z nás niekedy zažil náhly kŕč, najčastejšie v nohe. Ide o bolesť, ktorá nás môže doslova ochromiť. Aká je prvá pomoc? A kedy s tým zájsť k lekárovi? Prinášame vám odpovede na najdôležitejšie otázky.

Čo sú kŕče?

Kŕč, čiže spazmus, vznikne, keď sa nadmerne alebo dlhodobo stiahne kostrová alebo hladká svalovina. Tento náhly reflexívny sťah nie je ovplyvniteľný vôľou, a nemôžeme ho teda nijako zastaviť. Postihnúť môže jednotlivé svaly, ale aj celé svalové skupiny. Môže ísť o krátkodobý sťah, ale aj o dlhší spazmus, ktorý výrazne obmedzí alebo úplne vyradí postihnutý sval z činnosti. Kŕče kostrových svalov sú častejšie a menej nebezpečné ako spazmy hladkej svaloviny dôležitých orgánov. Tie vznikajú ako reakcia na stres, ktorý svaly aktivuje.

Ako kŕče vznikajú?

Hlavný podiel na vzniku kŕča má svalová bunka, ktorá vyčerpala všetku energiu a tekutinu. To je dôvod, prečo dôjde k silnému bolestivému sťahu.

Zdroj: Shutterstock

Kŕčmi v končatinách trpí podľa lekárov približne pätina ľudí bez ohľadu na vek.

 

Čo býva príčinou kŕčov nôh?

Najčastejšie ide o preťaženie svalov nadmerným, nezvyklým alebo zle vykonávaným pohybom, o ochabnutosť žilovej steny, dôvodom môže byť aj náročná aktivita v horúčave bez dostatočného prísunu tekutín, nedostatočné krvné zásobenie, nervový útlak, čiže kompresia, alebo nedostatok minerálov, najčastejšie sodíka, vápnika a horčíka. Kŕče postihujú aj pacientov trpiacich ochoreniami obličiek, štítnej žľazy, hormonálnou nerovnováhou, diabetom, hypoglykémiou, anémiou a podobne.

Dajú sa ochabnuté žilové steny posilniť?

Áno, predovšetkým dostatočným pohybom. Ideálna je svižná chôdza po prírodnom povrchu. Osvedčili sa aj lieky s obsahom flavonoidov, napríklad Hesperidín alebo Diosmín. Dobrú službu urobia tiež zdravotné pančuchy alebo podloženie nôh pri spaní tak, aby boli vyššie ako hlava.

Čo keď sa objavujú kŕče pri chôdzi do kopca?

Príčinou by mohol byť klesajúci prítok okysličenej krvi do končatín. Býva to spôsobené nánosom tuku v artériách nôh. Porucha je klasickým príznakom periférneho arteriálneho ochorenia. Ide o progresívne ochorenie obehového systému, ktoré môže byť nebezpečné. Je nutné ho bezodkladne riešiť s lekárom.

Zdroj: Shutterstock

Ak sa problémy naťahujú a bolesť lýtok pretrváva, navštívte odborníka.

Čo znamenajú opakované kŕče v jednej nohe?

Prejavy kŕča len v jednej nohe tiež vyžadujú urýchlené vyšetrenie, pretože by mohlo ísť o hlbokú žilovú trombózu. Počas nej sa vo veľkých žilách tvoria zrazeniny, ktoré sa môžu odtrhnúť od žilových stien, doputovať do srdca alebo pľúc a spôsobiť smrť. Príznaky, ktoré by nás mali okamžite prinútiť k návšteve lekára, sú tiež opuch, horúca koža a zmenená farba v postihnutom mieste.

Pomôže proti kŕčom natiahnutie?

Áno, naťahovanie, čiže strečing, je aj dobrou prevenciou kŕčov. Ak vás kŕče trápia častejšie, mali by ste sa strečingu venovať dvakrát denne. Keď vás kŕč postihne, nepanikárte a pomaly a opatrne sval natiahnite, nerobte ale žiadne prehnané pohyby. Ak spazmus nie je príliš silný ani bolestivý, pokúste sa ho ignorovať a postihnutý sval nechajte v pokoji relaxovať. Pomocť môže aj prirodzený pohyb, napríklad chôdza.

Môžu sval uvoľniť masáž alebo voda?

Väčšinou áno. Na postihnuté miesto môžete priložiť teplý obklad alebo naň pustiť teplú vodu. Približne po piatich minútach vystriedajte teplú vodu studenou. Napnutý sval sa vplyvom rozdielnych teplôt roztiahne a stiahne a prirodzenou cestou sa rozhýbe. Masáž pomáha tým, že na stiahnutý sval vyvíjame tlak. Ten podporí jeho uvoľnenie a zároveň zmierni bolesť.

Zdroj: Shutterstock

Najčastejšie sa kŕč ohlási v lýtku.

Aká je všeobecne liečba kŕčových stavov?

Je potrebné liečiť ich príčinu. Dostatočne telo hydratovať, neprepínať sa pri športe, zaistiť telu dostatok minerálov. V prípade opakovaných spazmov je potrebné zistiť, či ich nespôsobuje nejaká choroba - napríklad ochorenie obličiek alebo štítnej žľazy.

Riešia sa kŕče nôh operáciou?

Ak nezaberú iné metódy a nezistí sa iná príčina spazmov a pacient trpí opakovane bolesťami a neprirodzeným napnutím svalu, je možnosť riešiť tento problém operačne. Okolie postihnutého nervu sa operačným zákrokom uvoľní. Takto sa na daný nerv zmierni tlak a kŕče sa zmiernia, prípadne úplne vymiznú.

Je pravda, že kŕčové stavy ovplyvňuje výživa?

Určite. Pomáhajú potraviny s vysokým obsahom vitamínov B a E, ako sú droždie, mäso, celozrnné potraviny, morské ryby. Preventívne pôsobí aj zaradenie kakaa, celozrnných výrobkov, banánov, zemiakov, pomarančov, špenátu, teda potravín s vysokým obsahom horčíka. Vhodné sú čučoriedky, ktoré zlepšujú krvný obeh a prekrvenie tkanív, alebo uhorky - tie sú jedným z najznámejších prírodných liekov proti kŕčom a zároveň odkysľujú telo.

Autor článku

Online magazín pre štýlové ženy. Venuje sa najmä témam ako krása, móda, životný štýl, vzťahy, domácnosť a rodina.