Reklama

Ktoré more je najlepšie? Vyberte si také, čo vás vylieči

Čierne more lieči gynekologické a kožné

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Moria sa od seba líšia slanosťou, teplotou, množstvom minerálov a aj účinkami na zdravie. Všetky však spája jedna devíza - sú to tie najlepšie prírodné kúpele.

Aj preto by ľudstvo nemalo zabúdať na ochranu morí a oceánov pred ropou, zlúčeninami dusíka a fosforu, odpadmi a odpadovými vodami, rádioaktívnymi odpadmi.

Problémami sú i doprava a nadmerný hluk pod hladinou, rybolov, používanie vlečných sietí (drift–nets), ohrozenie fytoplanktónu ultrafialovým žiarením v dôsledku redukcie ozónovej vrstvy.

Egejské more

Ak zamierite do Grécka či Turecka, medzi ich brehmi nájdete množstvo malých ostrovov, na ktorých sa zrodila západná medicína. Práve z Kosu pochádzal najslávnejší lekár staroveku Hippokrates. Ozdravné pobyty sa odporúčajú deťom i dospelým.

Pláže sú väčšinou piesočnaté s pozvoľným vstupom do mora. Turecko má navyše asi tisíc termálnych prameňov, ktoré svojím obsahom uhličitanov, vápnika a magnézia liečia reumatizmus aj choroby dýchacích ciest. Termálne pramene nájdete napríklad i na ostrove Kos.

POMÁHA ZDRAVIU: Má skvelé liečivé účinky na alergiu dýchacích ciest, poruchy imunity, atopický ekzém, astmu a zápal nosných dutín

Jadranské more

Ide o veľmi slané more, v ktorom je až 40 gramov soli na 1 liter vody, a práve to sa podpisuje pod priaznivé účinky na pokožku ľudského tela.

POMÁHA ZDRAVIU: Je predurčená na prevenciu i liečbu hlavne lupienky, atopického ekzému, astmy, alergických ochorení horných dýchacích ciest či chronickej obštrukčnej choroby pľúc.

Baltské more

Zo všetkých je najmenej slané, v strede severného Baltského mora je iba 1 % soli. Na plážach v Nemecku či Poľsku však určite nájdete krištáľovo čisté ovzdušie s vysokým obsahom jódu a zvláštnou mikroklímou, ktorá je ideálna pre dýchacie cesty.

Je tu síce chladnejšie podnebie, ale na krásnych plážach zabudnete na stres, únavu, zbavíte sa depresie aj iných psychických problémov a posilníte si imunitu.

POMÁHA ZDRAVIU: Odporúča sa najmä astmatikom a ľuďom s cievnymi a srdcovými chorobami.

Mŕtve more

Zo zdravotného hľadiska sa považuje za jednotku medzi moriami. Leží na najnižšom mieste na Zemi (400 metrov pod hladinou Stredozemného mora) a je tým najslanším morom (32 % solí a minerálov). Teploty v lete tu dosahujú približne 48 °C a tak sa voda neustále odparuje a jazero mineralizuje.

Obsahuje 21 minerálov a stopových prvkov, 12 z nich nikde inde nenájdete. Najviac je tu horčíka (30 %), draslíka (22 %), sodíka, vápnika a brómu. Vysoká koncentrácia minerálov výborne lieči kožné ochorenia, akné, rôzne ekzémy.

Voda je taká hustá, že si na ňu môžete ľahnúť a čítať knihu. Výborne nadnáša, a preto je ideálna na fyzioterapiu. Zábaly odstraňujú svalové a nervové vypätie, liečia ochorenia pohybového ústrojenstva a pokožky.

POMÁHA ZDRAVIU: Je ideálna na fyzioterapiu. Zmiernite si tu aj reumatické problémy, aktivujete obehový systém, upokojíte nervy.

Čierne more

Je vhodné pre rodiny s deťmi, pretože má väčšinou mierny vstup do mora, vo vode sa nemusíte obávať jedovatých rýb či zradných medúz.

Kúpele Svätý Konštantín vo Varne ponúkajú prírodný sírny prameň s teplotou 46 °C. Na pobreží nájdete hneď niekoľko bahenných kúpeľov (napríklad Tuzlata), kde sa lieči predovšetkým reumatizmus.

POMÁHA ZDRAVIU: Dobre sa tu liečia kožné, gynekologické choroby i ochorenia kĺbov.

Červené more

Je jedno z najteplejších (okolo 23 °C), druhé najslanšie a najčistejšie. Hlavne medzi Arabským polostrovom a Afrikou sa uľaví predovšetkým ľuďom trpiacim stresom.

Stačí sa ponoriť do vody, sledovať krásne koraly, farebné ryby a ihneď zabudnete na všetky problémy.

Nezabúdajte na ochranu očí

Očná lekárka Monika Králiková pripomína význam ochrany očí pri mori pred intenzívnym slnečným žiarením okuliarmi s UV filtrom. „Chránime tak svoje oči pred zápalom rohovky, fotokeratitídou.“

Dr. Králiková zdôrazňuje, že dlhodobé pôsobenie slnečného infračerveného žiarenia môže zvyšovať aj riziko sivého zákalu a poškodenia sietnice. „Používanie iných ako jednorazových denných kontaktných šošoviek pri plávaní v mori neodporúčame.“

Útočisko pre alergikov

Aj podľa alergologičky Darie Buchvaldovej dovolenka pri mori pôsobí priaznivo na imunitu a zdravie alergika. „Atopikom s ekzémami sa výrazne zmierňujú problémy s kožou.

Plávaním v mori si alergik prirodzene preplachuje nos roztokom morskej soli, ktorý má regeneračné účinky na chronicky zdurené sliznice nosa.“

Peľový kalendár v prímorských krajinách je oproti nášmu výrazne posunutý

„Alergici tak majú príležitosť stráviť vrchol peľovej sezóny mimo domova, prostredia, v ktorom je alergénov neúrekom, a prečkať ťažké obdobie pri mori, kde sú trávy a buriny už dávno odkvitnuté, alebo sa tam ani nevyskytujú.

Niektoré rastliny ako palina a ambrózia nás navyše v zahraničí pre zriedkavý výskyt takmer vôbec neohrozujú. Pozor však na peľ z oleandrov a olivovníkov.

Pre prípad alergickej reakcie po uštipnutí medúzou, či po chutnom jedle z plodov mora by každý alergik mal mať na dovolenke k dispozícii záchranný balíček, dôležité lieky, ktoré mu odporučí imunoalergológ.