Reklama

Ste trpiteľka, manažérka alebo pohodárka? Zistite, ktorý typ športovkyne ste a využite to!

Typológia športovkýň

Trénerka hobby športovkýň Radka Falge na základe viac než desaťročnej praxe vytvorila vlastnú typológiu, ktorá jej pomáha lepšie porozumieť motivácii a cieľom svojich zverenkýň. „Vo svojej praxi sa podľa nastavenia mysle a správania stretávam s tromi základnými typmi športovkýň: trpiteľkami, manažérkami a pohodárkami,“ vysvetľuje Falge, ktorá trénuje najmä triatlonistky, plavkyne a bežkyne.

Zdroj: shutterstock

Niektorá rada odškrtáva splnené kolónky, iná drie a drie a ďalšia poslušne počúva, čo hovorí jej telo. Viete, ktorý typ ste práve vy?

Šport ako tréning osobnosti

To, či sme trpiteľkami, manažérkami alebo pohodárkami, vychádza z našej genetickej výbavy, výchovy a zo životných skúseností. Ak ste sa našli v trpiteľke, nezúfajte, každé nastavenie sa dá zmeniť a šport je tým najlepším spôsobom, ako to trénovať. Berte šport ako hru, kde môžeme tieto roly skúšať, prenášať ich aj do iných oblastí nášho života a postupne sa v nich zlepšovať. Nič nie je zlé. Stále sme my tie, ktoré tvoria realitu, budúcnosť aj šport. A ak sme napríklad trpiteľkami, je načase uvedomiť si, že sa nemusíme v tréningu týrať. Dá sa to aj ľahšie. Hlavne k sebe buďte láskavé.

Trpiteľka: Trénuje viac, ale úspech si nedopraje

Zdroj: Shutterstock

Trpiteľka má pocit, že skutočne žije iba v okamihu, keď sa sama v tréningu dostatočne trápi.

Základným nastavením trpiteľky je skutočnosť, že sa nemá príliš rada. Má pocit, že skutočne žije iba v okamihu, keď sa sama v tréningu dostatočne trápi. Často vychádza z presvedčenia, že bez práce nie sú koláče a že pri tréningu je potrebné trpieť. „Trpiteľka sa v tréningu prejavuje tak, že odtrénuje všetko, čo má naplánované, a k tomu ešte pridá desať percent. Ak objaví spôsob, ako si tréning sťažiť, je nadšená. Len málokedy dodržiava predpísaný počet kilometrov alebo intenzitu, vždy si naloží viac, pretože verí, že práve to je jediná cesta k úspechu,“ opisuje trpiteľku Falge.

Vo svojej praxi zažila prípad, keď omylom napísala klientke namiesto ôsmich 400-metrových úsekov osemdesiat. A hádajte, čo urobila? „Napriek tomu, že išlo o jasnú chybu v tréningovom pláne, odbehla ich 80. Pre trpiteľku je tento prístup typický,“ smeje sa trénerka.

Podľa nej tento typ športovcov a športovkýň často predstavuje chorých alebo zranených ľudí, pretože nevedia dostatočne odpočívať a pretrénovanosť je im vlastná. „Odpočinok predsa potrebujú iba porazení,“ ironizuje Falge. Hoci trénujú viac ako ktokoľvek iný, trpitelia si myslia, že je to stále málo. V pretekoch sa im väčšinou nedarí, najmä preto, že ich sebaláska je nedostatočná a nedoprajú si úspech. „Trpiteľom sa často stáva, že v pretekoch urobia banálnu chybu, napríklad sa pred štartom nesprávne najedia, prejdú tri občerstvovacie stanice bez zastavenia alebo zakopnú o rozviazanú šnúrku. Nie je to tým, že by chceli preteky zámerne sabotovať, ale podvedome ich to k takýmto problémom priťahuje, aby si mohli povedať, že ich tréning nebol dostatočný,“ vysvetľuje trénerka nastavenie tohto športového typu.

Manažérka: Hlavné je odškrtnúť úlohu a nastaviť nový cieľ

Zdroj: shutterstock

Dobré je, že na rozdiel od trpiteľky sa má manažérka rada, ale vníma sa cez splnené úlohy.

Ďalším športovým typom je manažérka. „Dobré je, že na rozdiel od trpiteľky sa má manažérka rada, ale vníma sa cez splnené úlohy. Cíti sa hodnotná iba vtedy, keď má naplánovaný dostatok nových cieľov, ktoré si môže postupne odškrtávať,“ vysvetľuje Falge. Manažérka pristupuje k tréningu s precíznosťou, no zásadne odmieta akékoľvek zmeny spôsobené napríklad zhoršeným počasím, únavou alebo bolesťou. Pre manažérku je kľúčové mať všetko splnené, takže aj keď vonku zúri búrka alebo pečie slnko, stále bude uvažovať nad tým, ako odtrénovať svoj štvorhodinový cyklistický tréning. Po pretekoch manažérka neanalyzuje svoj výkon – dôležité je, že má úlohu splnenú. Počas pretekov ide presne podľa plánu a nikdy sa nedostane do takzvaného flow, pretože nemá priestor na improvizáciu.

Pohodárka: Má sa rada a oslavuje úspechy

Zdroj: shutterstock

Základným znakom pohodárky je, že sa má rada a je k sebe láskavá v každej situácii, či sa jej darí, alebo nie.

Úplne iným typom športovkýň sú pohodárky. „Základným znakom pohodárky je, že sa má rada a je k sebe láskavá v každej situácii, či sa jej darí, alebo nie. Vždy hovorím, že pohodárka k sebe pristupuje aspoň tak ako k svojej najlepšej kamarátke,“ vysvetľuje Falge. Pohodárka si užíva samotný tréning, vníma reč svojho tela a chápe, že si úspech zaslúži. Ak v tréningu namiesto ôsmich intervalov urobí šesť, vie, že to tak bolo správne. Na pretekoch si pohodárka užíva každý moment a jej výsledky sú často lepšie, než predpokladali tréningové plány. Ak preteky vzdá, nie je sklamaná, pretože vie, že na to mala objektívny dôvod.

Strana

2/2

Autor článku

Online magazín pre štýlové ženy. Venuje sa najmä témam ako krása, móda, životný štýl, vzťahy, domácnosť a rodina.
Reklama