Reklama

Letné ANGÍNY dávajú zabrať HLASIVKÁM: Toto ich prebudí k životu… A aj TOTO?! Fúha...

Ak sa vám zmenil hlas alebo ste zachrípli, dajte sa vyšetriť.

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Čo robiť, keď zo seba neviete vydať ani len hlások?

Nasadíte si domáci cibuľový sirup! Áno, ten, ktorý sa zvykne robievať aj v zime, keď sú chrípky a rôzne ďalšie virózy „hviezdami“. Ale s týmto sirupom si dlho slávy neužijú. Takže, tu je recept, ako si ten cibuľový sirup spraviť a ako ho užívať…
Stredne veľkú cibuľu nakrájajte na rovnaké kolieska. Vložte do zaváraninového pohára, zalejte medom a potom opäť cibuľa, med… a tak stále vrstvíte. Následne necháte túto uzdravujúcu medicínku odležať aspoň 6 hodín v chladničke. Potom všetky tuhé časti sirupu vyhodíte – a preceďte šťavu cez sitko a popíjajte aj 6x denne. Ale na hlasivky je dobrý aj fenikel, repík s medom a slez. No a hlavne pokoj, hlasový kľud.

Hlasivky (lat. plicae vocales) sú hlavným fonačným orgánom cicavcov. Sú to zložené útvary v hrtane, skladajúce sa z hlasivkového svalu, ktorým sa pripájajú na krhlovité chrupky a utvárajú hlas.

Zdroj: Shutterstock

Hlasivkám škodí aj cigaretový dym.

Chrapot je príznakom poruchy v oblasti dýchacích ciest,v ktorej sa nachádzajú hlasivky. Zvyčajne za infekciu v hlasivkách môžu:

- chladný vzduch,
- klimatizácia,
- znečistený vzduch fajčením, prachom, chemikáliami, alebo
- laryngitída (zápal hlasiviek a hrtana).

Dočasný chrapot zvyčajne nasleduje po celodennom rozprávaní, spievaní alebo jednorazovom hlasovom vypätí (kričanie na športovom zápase, spev v zbore). Občas môžu byť príčinou závažnejšie ochorenia.

Autor článku

Online magazín pre štýlové ženy. Venuje sa najmä témam ako krása, móda, životný štýl, vzťahy, domácnosť a rodina.