Máte počas MENŠTRUÁCIE bolesti? Vyskúšajte tieto JOGOVÉ pozície a budú sa diať ZÁZRAKY!
16. 6. 2024, 12:00

Zdroj: Shutterstock
Počas nášho mesačného cyklu sa často necítime vo svojej koži. Vhodne zvolené jogové ásany to však dokážu zmeniť. Túto zostavu cvičte počas prvých dvoch dní krvácania. Zmierni bolesti v oblasti malej panvy, uvoľní pocity tlaku a nadúvania, odstráni nevoľnosť.

Zdroj: VLADAN KRUMPL/Kondice
Cvik 1_B_

Zdroj: VLADAN KRUMPL/Kondice
cvik 1_A
1. Sukhásana – pulzácia v jednoduchej pozícii sedu
Sadnite si do jednoduchej pozície sedu s jednou nohou pred druhou. S nádychom vzpažte, prepleťte prsty a otočte dlane nahor (A). S výdychom predpažte, dlane smerujú k stene pred vami, bedrá vzad, lopatky ťahajte od seba, bradu k jamke na krku (B). S nádychom opäť vzpažte, dlane smerujú nahor ku stropu a vytiahnite sa z pásu. Vnímajte otvorenie hrudníka, prirodzené zdvíhanie ramien aj priestor medzi panvou a hrudníkom. Striedajte v rytme dychu 10-krát.
Účinok: Harmonizácia dychu a pohybu pomáha navracať chrbtici pružnosť, preťahuje zadnú aj prednú polovicu tela, masíruje vnútorné orgány a vracia im prirodzený priestor. Prináša pocit radosti a energie. Harmonizuje ajurvédsku dóšu váta, ktorá nás ovláda počas menštruácie.
Zdroj: VLADAN KRUMPL/Kondice
Cvik 2_A
Zdroj: VLADAN KRUMPL/Kondice
Cvik 2_C
2. Mardžariásana a bidalásana – pulzácia mačky a kravy
Kľaknite si na všetky štyri, kolená sú pod bedrami na šírku bokov. Položte dlane pod ramená, roztiahnite prsty na rukách. Otočte lakte smerom . S výdychom vtiahnite panvové dno dovnútra a nahor, bedrá tlačte nahor, lopatky ťahajte od seba a hlava klesá medzi paže (A). S nádychom sa vytiahnite z pásu, zatlačte dlane do podložky a ramená dozadu, zasuňte bradu a pozrite sa pred seba (B). Opakujte 5-krát. Potom s výdychom pustite zadok až nad päty (C) a s nádychom znovu otvorte hrudník. Opakujte 5-krát.
Účinok: Striedanie týchto dvoch variantov v rytme dychu prinavráti chrbtici pružnosť, naťahuje telo, masíruje vnútorné orgány a vracia im prirodzený priestor. Prináša pocit radosti a energie a harmonizuje ajurvédsku dóšu váta.
Zdroj: VLADAN KRUMPL/Kondice
Cvik 3
3. Džánušíršásana – predklon v sede stranou
Posaďte sa na podložku, prepnite dolné končatiny. Jemne chyťte obe polovice zadku, odtiahnite ich od sedacích kostí. Vnímajte spojenie sedacích kostí so zemou. Pokrčte ľavú nohu, vytočte koleno do strany a chodidlo položte na vnútornú stranu stehna. Vytiahnite sa z pásu, s výdychom zapojte svaly panvového dna, vtiahnite podbruško dovnútra. Pomaly prechádzajte do predklonu. Vnímajte jemný posun trupu smerom doprava, nad stehno (pupok je nad stredom pravého stehna). Ak to zvládnete, chyťte sa za chodidlo alebo použite popruh. Skúste kosť pod palcom pravej nohy tlačiť do dlane alebo . Skontrolujte zapojenie svalov na prednej strane pravého stehna, panvového dna, brušných svalov aj spojenie panvy so zemou.
Účinok: Táto pozícia uvoľňuje telo i myseľ.
Zdroj: VLADAN KRUMPL/Kondice
Cvik 5
4. Baddhakónásana – pozícia spojeného uhla
Ak máte stuhnuté bedrové kĺby, podložte si panvu zloženou dekou. Pokrčené kolená vytočte do strany a chodidlá spojte proti sebe. Päty jemne odtiahnite od panvy. Zapojte svaly vnútornej strany stehien, pričom cítite otáčanie vnútornej strany stehien nahor. Vytiahnite sa z pásu, s výdychom vtiahnite pupok ku chrbtici a prejdite do predklonu. Položte predlaktia na vnútornú stranu členkov a lýtok. elo. Netlačte kolená silou dole, len sa uvoľnite a predýchajte.
Účinok: Táto pozícia intenzívne stimuluje orgány uložené v oblasti panvy, pomáha pri liečbe neplodnosti, bolestivej menštruácii, menopauze. Stimuluje krvný aj lymfatický obeh, uvoľňuje bedrové kĺby. Veľmi dobre pôsobí na nervovú sústavu aj psychiku.
Zdroj: VLADAN KRUMPL/Kondice
cvik
Zdroj: VLADAN KRUMPL/Kondice
Cvik 4_B
5. Ardha gómukhásana – varianty polovičnej pozície kravskej tváre
V sede pokrčte pravú nohu a položte pätu vedľa ľavého bedra. Ľavú nohu nechajte prepnutú. Obe kolená sú nad sebou a vnútornú stranu stehien tlačte proti sebe. V prvom variante položte pravé predlaktie na zem alebo blok tak, aby rameno a lakeť boli v jednej priamke. S nádychom vzpažte ľavú pažu ku stropu a s výdychom prejdite do hlbšieho úklonu (A). Predýchajte 5-krát. S výdychom uvoľnite a prejdite do druhého variantu, rotácie, keď položíte ľavé predlaktie na prednú stranu pravého stehna, pravú pažu za chrbát. S nádychom sa vytiahnite z pásu. S výdychom zatlačte stehná proti sebe, vtiahnite panvové dno a podbruško dovnútra a nahor, zatlačte spodné rebrá k sebea dolu. Otočte hlavu k stene vpravo, pozrite sa za pravým ramenom (B). Predýchajte 5-krát, vráťte sa späť a rovnaký úklon ako v prvom variante urobte aj na druhú stranu a prejdite do rotácie.
Účinok: Tieto pozície pomáhajú stimulovať činnosť vnútorných orgánov, podporujú tok lymfy, uvoľňujú napätie v oblasti bedier a uľavujú pri menštruácii.
Zdroj: VLADAN KRUMPL/Kondice
varianta s lanom
Zdroj: VLADAN KRUMPL/Kondice
varianta s blok
6. Supta baddhakónásana – pozícia blaženosti
Posaďte sa na podložku, spojte chodidlá a kolená otvorte od seba. Použite popruhvytvorte slučku. Navlečte si ju okolo pása apod spojenými chodidlami, voľný koniec lana si nechajte vedľa ruky, aby ste mohli utiahnutie prípadne upraviť. Pomaly sa položte na zem, úplne uvoľnite dolné končatiny (A). Ak v oblasti bedier, povoľte lano, odtiahnite päty mierne od zadku (B). Vnímajte uvoľnenie vnútorného napätia, upokojenie tlkotu srdca a prehĺbenie dychu. Relaxujte a prejdite do pozície mŕtvoly – šavásana. To znamená, natiahnite nohy pred seba, ruky voľne uložte pozdĺž tela dlaňami nahor a celé telo úplne uvoľnite. Tento variant pozície intenzívne odstraňuje následky stresu a prináša
Zdroj: VLADAN KRUMPL/Kondice
7. Paščimóttanásana – predklon v sede
Sadnite si a prepnite obe nohy. Ak nie ste príliš flexibilná, zvoľte radšej variant, keď sú kolená pokrčené alebo podložené blokom. Nie je dôležité mať prepnuté nohy, ale dostať brucho až ku stehnám. Než prejdete do tejto ásany, najprv sa pozrite sten pred sebou, vytiahnite sa z pásu, s výdychom vtiahnite pupok ku chrbtici, bránicu nahor do hrudníka. S výdychom priťahujte trup ku stehnám. Predstavte si, že stehná tlačíte do priestoru medzi panvou a hrudníkom. Uvedomte si zapojenie svalov na prednej strane stehien, vytiahnite kolená nahor. Pocítite silu brušných svalov aj svalov na prednej strane stehien a príjemný ťah zadnej strany stehien cez panvu až do oblasti bedrovej chrbtice.
Účinok: Táto pozícia intenzívne upokojuje myseľ, uvoľňuje vnútorné napätie, stavy úzkosti a mierne depresívne stavy. Masíruje oblasť brucha, podporuje trávenie, pomáha pri menštruácii. Redukuje bolesti hlavy aj nespavosť.