Reklama

Náprava KOSTRČE cez konečník? UFF! Odhoďte ZÁBRANY a nechajte si pomôcť, je to len 30 SEKÚND!

Ak vás chrbát bolí stále alebo sa nemôžete dobre hýbať dlhšie než dva týždne, určite choďte k odborníkovi. Kostrči sa venujú niektorí ortopédi, rehabilitační lekári a algeziológovia.

Zdroj: shutterstock

Reklama

Mobilizácia kostrče cez konečník sa väčšine z nás javí ako posledná možnosť. Ak trpíte bolesťami a sedíte ako na ihlách, tento postoj by ste mali rýchlo prehodnotiť. Tá úľava stojí za to!

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    CVIČKO s BEOU: Trápi vás KYFÓZA? Deformáciu CHRBTICE odstránia tieto 3 účinné CVIKY!

    Máte v poriadku kostrč? Jej nesprávna poloha nespôsobuje nielen nepríjemné bolesti, ktoré komplikujú hlavne sedavé zamestnanie, ale aj ťažkosti s otehotnením, bolestivý pohlavný styk, hemoroidy, impotenciu a zápaly močového mechúra.

    Čo všetko môže skomplikovať?

    Koniec chrbtice, kostrč, tvorí päť zrastených stavcov. Až do pätnástich rokov ich spája chrupavka, ktorá sa potom zmení na kosť a chrupavka ostane len medzi posledným krížovým a prvým kostrčovým stavcom. Kostrč môže spôsobiť bolesti v driekovej chrbtici, v bedrových kĺboch a v kĺboch spájajúcich lonovú kosť s krížovou, ale i vo svaloch a väzoch dolných končatín. Ak nie je v poriadku, môže brániť otehotneniu, vtedy sa totiž mení postavenie orgánov v malej panve i postavenie maternice. Koniec chrbtice môže spôsobovať aj bolesť pri pohlavnom styku, ťažkosti pri močení či opakované zápaly močových ciest. Dostáva zabrať i pri pôrode, dieťa ju odtláča dozadu a aspoň o centimeter sa posunie. Mužom môže „chorá“ kostrč spomaliť tvorbu spermií a spôsobiť impotenciu.

    Zdroj: shutterstock

    Poruchy pohybu mávajú zdroj v oblasti kostrče.

    Pozor na úrazy!

    Tí, čo bolesť kostrče zažili, hovoria, že je jedna z najhorších. Kostrč je citlivá preto, lebo zrastené stavce sú prepojené dvoma koreňmi z miechy. Jej nesprávnu polohu má na svedomí predovšetkým súčasný životný štýl, dlhodobé sedenie, častou príčinou bolesti sú úrazy, v lete najmä pády na kolieskových korčuliach, z bicykla či pošmyknutie. Ani dlhodobá práca na záhrade, kde prichádza k jednostrannému zaťaženiu kostrči neprospieva. Môže však bolieť, aj keď máte zablokovanú driekovú chrbticu, poškodené platničky a nepomáhajú jej ani super vypracované zadky, na ktorých páni makajú v posilňovni. Kostrč sa ozve i vtedy, keď svaly zadku ochabujú a začnú sa rozstupovať, čo poznajú mnohé dámy po šesťdesiatke.

    Zdroj: shutterstock

    Pozor na prehnané dvíhanie činiek v posilňovni.

    Ako náprava kostrče prebieha? Čítajte na ďalšej strane!

    Mobilizácia kostrče cez konečník

    Cieľom terapie, ktorú vykonáva najčastejšie vyškolený fyzioterapeut či chiropraktik, je uvoľnenie stiahnutých svalov v oblasti rekta a kostrče  uvoľnením svalov prstom terapeuta cez konečník. Po terapii pociťuje pacient výraznú úľavu od bolesti. Toto vyšetrenie prebieha najčastejšie v polohe na štyroch alebo v ľahu na boku či bruchu. Prevádza sa palpáciou, teda terapeut vnikne prstom do konečníka a dotýka sa kostrče, pričom zisťuje či kostrč pruží, alebo či je vybočená na jednu stranu. Často indikuje zvýšené svalové napätie v okolí kostrče a rovno prevedie mobilizáciu – opakované šetrné ohýbanie posledných stavcov a súčasne pracuje na uvoľnení väzov, ktoré sa na kostrč upínajú a sú súčasťou panvového dna.

    Zdroj: shutterstock

    Odborník najprv celú oblasť vyšetrí.

    Zdroj: shutterstock

    Čo môžete pre svoju KOSTRČ urobiť DOMA?

    • sedávajte na ortopedickom vankúši a v správnej polohe • aspoň dva razy denne si ťapkajte päť minút po zadku • pravidelne cvičte jogu alebo tancujte • robte uvoľňovacie cviky na zadok, sťahovať a uvoľňovať ho môžete hocikedy počas dňa • zamerajte sa na cviky na posilnenie panvového dna • vyhnite sa cvikom, ktoré sprevádza tlak na kostrč (pozícia loďky, niektoré typy „brušákov“)

    Je to len chvíľočka!

    Skutočne ide o 30-sekundové riešenie. „Kostrč sa napráva cez konečník. Čím je citlivejšia, tým viac zručnosti a jemnosti musí mať lekár. Oblasť kostrče sa najprv predhreje, ak sa veľmi bojíte, užite predtým tabletku proti bolesti. Po vniknutí do konečníka sa lekár dostane na vnútornú stranu kostrče, niekoľkými jemnými ťahmi uvoľní svaly, ktoré sa na kostrč upínajú, a mierne ňou pohýbe. Zákrok trvá asi pol minúty a uvoľnenie stačí urobiť raz,“ vysvetľuje MUDr. Viera Agnerová.

    Zdroj: shutterstock

    Ak vás chrbát bolí stále alebo sa nemôžete dobre hýbať dlhšie než dva týždne, určite choďte k odborníkovi. Kostrči sa venujú niektorí ortopédi, rehabilitační lekári a algeziológovia.