Mám 47, ale telo ako 61-ročná!? Prinútilo ma to zmeniť život! Poznáte svoj metabolický vek?
11. 4. 2025, 6:00

Ako často a dlho cvičiť?

Zdroj: Ivana Adamcová
S trénerom Romanom sme si sadli, ale chápem, že to nie vždy vyjde, preto hľadajte skupinové cvičenia alebo jednoducho cvičte doma podľa videí, skúšajte, čo vám vyhovuje najviac.
Radí Roman Mózsi, fitnesový tréner
Keď sa rozhodnete chudnúť, kladiete si otázku, ako často treba cvičiť. Dôležité je pochopiť, že kľúčom k úspechu je kalorický deficit, ktorý dosiahnete kombináciou správnej stravy a pohybu. Podľa mojich skúseností, najmä so ženami, je ideálne trénovať aspoň štyrikrát do týždňa, práve v kombinácii s vhodnou stravou. Je potrebné nastaviť si tréningový plán tak, aby ste ho zvládali a zároveň sa cítili komfortne.
Zdroj: Ivana Adamcová
Tento cvik je pre mňa jeden z najťažších, podložky pod nohami, ktoré sa šmýkajú spôsobujú, že musíte držať nielen svoju váhu, ale aj rovnováhu a všetko, a tak zapájate oveľa viac svalov v tele a je to skutočne namáhavé aj po roku. Lenže to, čo vám najmenej ide, vám najviac pomáha, nezabúdajte na to.
Berte do úvahy aj to, aký typ práce máte a koľko času venujte aktívne domácim povinnostiam, toto ovplyvňuje vašu únavu, preto je dobré začať s menším počtom tréningov a postupne pridávať, aby ste mali dostatok energie. Ak to na začiatku preženiete, môže sa stať, že aj rýchlo skončíte.
Viditeľné výsledky
Ak sa však dopracujete k štyrom alebo aj viacerým tréningom týždenne, môžete očakávať viditeľné výsledky aj na váhe. Stále však pripomínam, že vyvážená strava je základ – nielenže vám pomôže redukovať hmotnosť, ale zároveň vám dodá energiu na zvládanie tréningového plánu. Ak patríte k tým, ktoré si chcú len udržiavať kondíciu, postačí vám trénovať dva- až trikrát do týždňa. Postupne si všimnete, ako sa vaše telo mení, budete cítiť viac energie a väčšiu pevnosť svalov. V súčasnosti nájdete na internete množstvo návodov, ako trénovať podľa svojich cieľov.
Zdroj: Ivana Adamcová
Moje telo sa veľmi zmenilo vďaka cvičeniu. Zosilnela som a veľa vecí, ktoré som pred rokom vôbec nezvládala, dnes dám ľavou zadnou. Niektoré mi samozrejme stále robia problémy. Ale tento cvik s lanom dokážem udržať minútu vkuse, čo bolo kedysi nepredstaviteľné.
Stačí jedna hodina
Ideálny čas tréningu je približne jedna hodina vrátane zahriatia tela a strečingu. Zahriatie znamená, že si na začiatku tréningu doprajete krátku aktivitu na zvýšenie srdcovej frekvencie, aby bolo telo dostatočne prekrvené a pripravené na cvičenie. Aj samotné cvičenie počas tréningu graduje. Nezačnite hneď naplno, ale postupne telo pripravte na záťaž. Pre mňa nie je najdôležitejšie trénovať čo najdlhšie, ale dbám na jeho kvalitu. Niekedy platí, že menej je viac.
Pozrite si celú moju premenu od minulého roku, ako som sa menila, vo fotografiách v galérii
Pozrieť galériu k článkuPočuli ste už nás podcast o zdravom jedle?