Mýtus alebo realita? Čo muži naozaj cítia pri vazektómii a prečo sa jej obávajú?
7. 4. 2025, 17:00

Zdroj: shutterstock
Mužská sterilizácia je možnosť, ako sa vyhnúť neželanému otehotneniu. Mnohí muži sa o nej hanbia hovoriť a obávajú sa bolesti. Je však tento zákrok skutočne taký strašidelný, ako si myslia?
Zdroj: Antonio Marca/shutterstock
Zdroj: shutterstock
Zdroj: shutterstock
Galéria k článku

V Austrálii či USA je téma vazektómie prítomná v éteri omnoho viac než u nás. Možno sa nám to len zdá, ale v našich slovenských kruhoch sa muži do antikoncepčných záležitostí často ani nezaťahujú. Rieši to len žena. Čo to o nás vypovedá? Sme konzervatívni? Bojíme sa neznámeho? „Situácia týkajúca sa vazektómie je diametrálne odlišná vo vyspelých krajinách, v krajinách západnej Európy, v USA, v Austrálii a na Novom Zélande. Napríklad v Spojených štátoch a vo Veľkej Británii je bežné, že antikoncepciu riešia príslušníci silnejšieho pohlavia. No situácia sa mení, už aj v strednej Európe každoročne pribúda počet mužov, ktorí prejavia záujem o mužskú sterilizáciu. A mení sa to aj na Slovensku. Vo svojej ambulancii vykonávam zhruba 300 vazektómií ročne, čiže ten posun vidím reálne. Určite je to z roka na rok preferovanejšia forma mužskej antikoncepcie,“ povedal nám kedysi na túto tému MUDr. Roman Sokol, PhD. MPH, vedúci lekár Privátnej urologickej ambulancie v Trenčíne.
Strach z bolesti
Potvrdil, že jednou z prvých obáv muža, ktorý vstúpi do jeho ambulancie a zvažuje vazektómiu, naozaj je, či bude zákrok bolieť. „No ani jedna časť zákroku nie je bolestivá, len vpichnutie lokálneho anestetika na znecitlivenie operovaného miesta môže byť trocha nepríjemné.“ Odborníci to však vedia podchytiť, napríklad pomocou vdychovania plynu v kombinácii rajského plynu a kyslíka, ktorý sa volá entonox. Pacienti sa prirodzene obávajú aj samotného rozhodnutia urobiť tento krok. Preto od podania žiadosti a poučenia o vazektómii musí uplynúť jeden mesiac. Muž získava minimálne ďalší mesiac na to, aby sa vo svojom rozhodnutí utvrdil. Zo skúseností vyplýva, že približne jeden až dvaja muži ročne si po tejto mesačnej lehote zákrok rozmyslia. „Pre nerozhodných mužov existuje aj také riešenie, že si môžu nechať zmraziť a uložiť svoje spermie do spermobanky práve pre prípad, ak by jedného dňa zistili, že predsa len ešte chcú mať vlastné deti. A na margo kroku späť... Existuje zákrok, ktorým sa môžeme pokúsiť napríklad o obnovu priechodu semenovodov, pri ktorom ich znova spojíme. Ale úspech tohto zákroku nie je zaručený a navrátenie plodnosti je otázne. Možno povedať, že čím dlhší čas od vykonania zákroku uplynie, tým menšia je nádej na navrátenie plodnosti. Okrem zmrazenia spermií, ktoré som už spomenul, existuje ešte jedna možnosť. Metóda TESA, MESA, keď do semenníkov alebo nadsemenníkov vpichneme ihlu, vyberieme odtiaľ vzorku tkaniva, ktorá obsahuje spermie a tie možno použiť pri umelom oplodnení,“ vysvetľuje MUDr. Sokol.
Nie je to kastrácia
Lekára sme sa spýtali aj na to, čo si myslí o obave mnohých mužov, že vazektómiou prídu o dôležitú časť svojej mužnosti. „Nedostatočná informovanosť spôsobuje napríklad aj to, že muži si zamieňajú pojmy vazektómia a kastrácia. Myslia si dokonca, že vazektómiou zoženštejú. Ale vazektómia je niečo celkom iné ako kastrácia. Pri kastrácii dochádza k úplnému odstráneniu semenníkov a mužovi sa netvorí žiadny testosterón v semenníkoch, len v nadsemenníkoch. No pri vazektómii prerušujeme len semenovody, a tak tvorba testosterónu a všetky ostatné funkcie ostávajú plne zachované. V žiadnom prípade neohrozíme hormonálnu tvorbu, erekciu ani mužovu chuť na sex, skôr, naopak. Obavy, že by prišli vplyvom vazektómie o schopnosť erekcie, ejakulácie či plnohodnotného prežívania pohlavného aktu, sú bezpredmetné. Zo skúseností svojich pacientov môžem potvrdiť, že po vazektómii stúpa kvalita ich sexuálneho života. Muž ani žena sa nemusia báť prípadného neželaného otehotnenia a tak je pre nich pohlavný styk uvoľnenejší, intenzívnejší, spontánnejší a v konečnom dôsledku krajší.“
Anketa
Počuli ste už o mužskej sterilizácii?
Existuje riziko?
„Doktor Google“ varovne dvíha prst. Vraví, že sú aj také prípady, keď sa tekutina, ktorá sa má vstrebať, vstrebať nestíha a môže vzniknúť problém. Ak povedzme muž žije bujarým sexuálnym životom. Spomínajú sa aj cysty a chronická bolesť v danej oblasti. Spermie v ejakuláte predstavujú len asi dve až tri percentá objemu. Zvyšok je tekutina, ktorá sa tvorí v semenných mechúrikoch a v prostate. Po vazektómii sa spermie budú tvoriť ďalej, no zo semenníkov sa nedostanú von cez penis, ale rovnako ako u mužov, ktorí dlhší čas nemali ejakuláciu, sa v nadsemenníkoch rozložia a vstrebú do lymfatického systému. Kvalita sexuálneho života muža, ktorý vedie aj po vazektómii bujarý sexuálny život, ako naznačujeme, nemá vplyv na tvorbu cýst či pociťovanie chronickej bolesti v tejto oblasti. Príčinu treba hľadať inde.
Počuli ste náš podcast?