Dominika Dubcová ( 23): "Keď prídem do obchodu, nemusím hľadať nadmerné veľkosti oblečenia".

Váha predtým: 127 kg
Váha teraz: 90 kg

Dominika je mladá žena, ktorá začala chudnúť, až keď jej organizmus začal dávať najavo, že nadváhu nezvláda. „Rozhodla som sa zo dňa na deň, dohnal ma k tomu môj zdravotný stav,“ spomína na obdobie, keď sa necítila dobre. „Na vysoký tlak som brala dokonca lieky. Čo je ešte horšie, mala som problémy so srdiečkom a hlavne s chôdzou a kĺbmi.“ Zdravie nebolo jej jediným problémom. „Oblečenie, ktoré sa mi páčilo, som si nemohla dovoliť, pretože bolo dostupné len v menších veľkostiach a ja som nosila veľkosti XXXL.“ No mladá žena zobrala všetko do svojich rúk a s pevnou vôľou „padla“ až na veľkosť M.

Schudla 37 kíl
Zdroj: archív D.D.

Strava a pohyb sú základ

Ak sa pýtate, ako v takom mladom veku mohla vážiť až 127 kilogramov, odpovedá, že veľmi jednoducho. „U mňa bola veľkým problémom strava a žiaden pohyb,“ vraví bez okolkov. Zlom u nej nastal začiatkom septembra, keď nastúpila do fabriky, kde stojí osem hodín na nohách a zároveň, ako vraví, pohybu má veľa. To považuje za jednu zložku, ktorá jej dopomohla k dosiahnutiu vysnívanej postavy a váhy. No musela zapracovať aj na druhej zložke – na strave. „Dám si čokoľvek, ale základom je veľa zeleniny a bielkovín. Doprajem si sem-tam nejakú sladkosť, ale už nie celú čokoládu ako predtým, ale napríklad len tri kocky. To je základný rozdiel v mojej strave vtedy a teraz. Ak si toto uvedomíte a dokážete sa nastaviť, že naozaj stačia tri kocky čokolády a nie celá, máte jednu veľkú časť sebaovládania vyhratú,“ vysvetľuje. Ako to vyzerá s jej stravou v súčasnosti? „Dám si akékoľvek jedlo, ale kontrolujem sa a mám veľa pohybu.

Dôležité je nevzdať to

Jej zdravotný stav je teraz stabilizovaný. „Výsledky mám ako 17-ročné dievča, zmenil sa mi život. Keď prídem do obchodu, nemusím hľadať nadmerné veľkosti oblečenia. Ak sa mi niečo páči, netrápim sa tým, že mi to nebude dobré. Iba si to vezmem a idem. Zároveň sa zmenil môj vzťah s priateľom a cítim sa ako normálne dievča, teda nepociťujem hanbu. Najťažší bol začiatok chudnutia, keď sme šli na nejakú oslavu alebo posedenie. Nemohla som si vziať nič, pod čím sa prehýbali stoly.“ No Dominika má veľmi silnú vôľu a vydržala. Čo však stále považuje za veľmi ťažké najmä pre psychiku, je to, keď váha niekedy stojí alebo kolíše napriek cvičeniu a strave. Keď jej kilá nabehnú späť, vraj to najviac vidí na oblečení. „Veľakrát som mala sto chutí vzdať to, ale keď som videla a cítila na sebe zmeny, tak ma to opäť posmelilo makať. Dostala som sa na 90 kíl a ešte plánujem zhodiť asi 10. Je to skvelý pocit, stojí to za to!“

Začala chudnúť zo zdravotných dôvodov a dnes má výsledky vyšetrení ako 17-ročné dievča.
Zdroj: archív D.D.

Odkaz pre ženy, ktoré chcú začať chudnúť

Ak chcete začať chudnúť, tak bez liekov, sirupov alebo umelých výmyslov! Jednoducho treba upraviť jedálny lístok, zaradiť pohyb a celkovo nabehnúť na zdravý životný štýl.