4 najbežnejšie neduhy nechtov: Biele škvrny, lámavé, prúžky či zádery! Kedy už ide o chorobu?
10. 5. 2022, 10:00 (aktualizované: 31. 5. 2024, 7:05)

Zdroj: Shutterstock
Každý chce mať zdravé nechty, ale nie vždy to tak je... Občas sa bezdôvodne lámu, majú viditeľné prúžky či biele škvrny. A niekedy máme nepríjemné zádery okolo nechtov. O čo vlastne ide? A kedy si dať pozor?
Biele škvrny nech vás neznepokojujú

Biele škvrny alebo prúžky sú zvyčajne neškodné a postupne vyrastajú. Sú spôsobené malými poraneniami napríklad, keď sa kožtička pri manikúre zatlačí príliš dozadu. Ide o akési vonkajšie mikrotraumy (klepanie nechtov o stôl, o dvere a i.) alebo vznikajú pri hryzení nechtov. Vyrastaním postupne zmiznú.
Zdroj: Shutterstock
Biele škvrny sú neškodné.
Priečne ryhy sú...
Priečne ryhy naznačujú poruchu rastu. Mohli byť spôsobené horúčkovitým ochorením alebo nadmernou manikúrou. Pozdĺžne ryhy sú na druhej strane znakom normálneho procesu starnutia.
Zdroj: Shutterstock
Priečne ryhy vznikajú aj po horúčkovitých chorobách.
Lámavé či štiepiace nechty sú...
Zdroj: Shutterstock
Lámavé nechty naznačujú nedostatok vitamínov.
Krehké a štiepiace sa nechty naznačujú nedostatok živín napríklad zinku, vitamínov B, vápnika. Dôležité: dbajte na vyváženú stravu a zvýšenú starostlivosť. Z času na čas vmasírujte nechtový olej, po umytí rúk naneste na nechty aj pleťovú vodu.
Zdroj: Shutterstock
Vmasírujte do lámavých nechtov aj olej.
Zádery nie sú normálne...
Zádery vznikajú aj ako choroby z povolania. Vedeli ste, že papier do seba vpíja tuk z kože a teda pokožku vysušuje, preto úradníci, poštári, tlačiari - všetci, čo robia priveľa s papierom majú aj zádery. Zádery, drobné trojuholníky v okolí nechtov sa objavujú aj u ľudí, ktorí si obhrýzajú nechty, príliš dezinfikujú si ruky alebo často si ich umývajú, teda zdravotníci sú tiež ohrozenou skupinou.
Zdroj: Shutterstock
Zádery sú nepríjemné, bolia a netreba ich brať na ľahkú váhu.
Zádery svedčia aj o nedostatku živín. Objavujú sa, keď vám chýbajú vitamíny B, A a D či železo. Béčka sa prirodzene nachádzajú v rybách, hydine, hovädzom aj v bravčovom mäse. Nájdete ich vo všetkých orechoch, v strukovinách, kvasniciach, vo vaječných žĺtkoch, v mliečnych výrobkoch, v zelenine a ovocí. Vyberajte si najmä špenát, mrkvu, brokolicu a kapustu.
Čo ešte jesť
Zdroj: Shutterstock
Dodajte nechtom potrebné vitamíny a živiny, tým nič nepokazíte, len ich posilnite.
Z ovocia citrusy, banány, marhule, kivi a čerešne. Áčkom vás zásobia najmä vajcia, maslo, pečeň či rybí tuk. Prvé dve sa oplatia aj preto, že sú výborným zdrojom déčka. Vitamín D nájdete aj v mlieku a plnotučných výrobkoch z neho. Vnútornosti ako pečeň, červené mäso a ryby sú zase najbohatším zdrojom železa.