Najlepšieho lekára máte po ruke a je zadarmo! Pozrite, čo všetko dokáže vyliečiť LES v jeseni
20. 11. 2023, 16:00 (aktualizované: 31. 5. 2024, 7:23)

Zdroj: Shutterstock
Les je zázračný doktor. Vedecké výskumy potvrdzujú, že pobyt v lese má liečivé účinky na naše telo aj myseľ. A viete, že jeseň je najlepšia?

Zdroj: janylandl.sk
Stromy a ich tajomstvo
Jedným z ich najväčších prínosov je produkcia kyslíka. Počas fotosyntézy stromy absorbujú oxid uhličitý a uvoľňujú kyslík. To znamená, že každý nádych v lese je nabitý čerstvým čistým kyslíkom. Okrem toho stromy produkujú fytoncídy - chemické látky, ktoré pomáhajú stromom bojovať proti hubám a baktériám. Keď sa tieto látky uvoľňujú do ovzdušia, môžu mať aj pre nás pozitívny účinok. Fytoncídy zlepšujú totiž našu imunitu a pomáhajú nám bojovať proti rôznym chorobám.
Zvuky lesa a ticho
Zvuky lesa majú mimoriadny vplyv na našu myseľ a pocity pokoja. Šum lístia vo vetre, štebot vtákov a príležitostné zvuky potôčika majú relaxačný účinok na našu psychiku. Tento jav je známy ako takzvaná biofilná reakcia - prirodzená tendencia ľudí cítiť sa dobre pri počúvaní prírodných zvukov. Ale čo je ešte dôležitejšie, prítomnosť týchto zvukov dokáže znížiť stres a úzkosť. Veda ukázala, že pobyt v prírode, kde sa môžeme ponoriť do ticha a prirodzených zvukov, môže mať terapeutický účinok na našu myseľ. Pomáha nám relaxovať, znížiť krvný tlak a obnoviť pozitívne emócie.
Zdroj: Shutterstock
Počúvanie prírodných zvukov dokázateľne znižuje stres a pozorovanie zvierat rovnako.
Ozdravné dotyky
Fyzický kontakt s prírodou je rovnako dôležitý ako vizuálny a zvukový zážitok. Dotyk so stromami, trávou či hlinou má pozitívny vplyv na našu pohodu. Prírodná terapia dotykom je založená na kontakte s prírodnými povrchmi, ktorá v človeku vyvoláva pocity pokoja a pohody. Takže známe objímanie stromov či ľahnutie si do trávy nie sú ezoterické bludy, ale majú dokázaný pozitívny vplyv na zdravie, napríklad zmierňujú stres či úzkosť.
Ďalšie výhody čítajte na 2 strane
- Prechádzky v lese zlepšia vašu fyzickú kondíciu. Aj vďaka nerovnému terénu v lese nevedome posilňujete svaly, zlepšujete rovnováhu a koordináciu.
- Pravidelný pobyt v prírode pomáha regulovať spánkové vzory a zlepšiť kvalitu spánku.
- Prírodné prostredie zlepšuje kognitívne funkcie, ako je koncentrácia, kreativita a pamäť.
- Prechádzky v prírode prispievajú k zníženiu rizika mnohých chronických ochorení vrátane srdcových chorôb a cukrovky.
- V neposlednom rade, výlety do lesa sú príležitosťou na stretnutie s priateľmi alebo rodinou, čo posilňuje sociálnu podporu a vzťahy.
- Celkový vplyv lesa na naše fyzické a psychické zdravie zvyšuje kvalitu života a prosperitu tela i ducha, preto neváhajte a využite to naplno.
Zdroj: Shutterstock
Jeseň nie je len vizuálnym zážitkom, ale vzduch je čistejší a zdravší.
Prečo je jeseň lepšia?
Ochladenie a vlhkejší vzduch neznamená koniec prechádzok po lese. Práve naopak. Jesenný vzduch je často čistejší a menej znečistený, čo prospieva ľuďom s alergiami alebo dýchacími problémami. Mnohí toto obdobie využívajú na zber lesných plodov, ale aj húb. No a jesenný les je prekrytý pestrofarebnými listami, čo vytvára úžasné vizuálne zážitky. Farebnosť má zároveň pozitívny vplyv na našu náladu a emócie.
Náš tip: Meditujte
Les ako miesto na sebapoznávanie, meditáciu či modlitbu je ideálne. Jeho ticho a pokoj dávajú priestor na premýšľanie a relaxáciu. Mnohí tvrdia, že pravidelný pobyt v lese im pomohol nájsť rovnováhu v živote a lepšie pochopiť samých seba.