Nenápadný, no kľúčový: Prečo je slezina taká dôležitá a ako jej problémy ovplyvňujú zdravie?
17. 3. 2025, 14:00

Zdroj: Shutterstock
Tento orgán je nenápadný, no mimoriadne dôležitý a zohráva kľúčovú úlohu v rámci imunity a krvotvorby. Ako funguje a prečo má taký veľký význam?
Zdroj: shutterstock
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock
Galéria k článku

Väčšina z nás vie, že bez sleziny dokážeme žiť. Na čo nám tento orgán slúži a čo hrozí po jeho vyoperovaní? Funkcie sleziny v tele objasňuje MUDr. Veronika Urdová z II. Internej kliniky SZU, FNsP F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici.
Zdroj: archív NMH
Odpovedá MUDr. Veronika Urdová, imunoalergiologička
Aké sú hlavné úlohy sleziny v našom tele?
– Slezina je bohato prekrvený orgán nachádzajúci sa v brušnej dutine, vľavo hore pod ľavým rebrovým oblúkom. Hrá významnú úlohu v krvnom a imunitnom systéme. Plní podobnú úlohu ako lymfatická uzlina, no cudzorodé látky – antigény – sa do nej nedostávajú lymfou, ale krvou. Špecifická štruktúra sleziny umožňuje stretnutie týchto antigénov s bunkami imunitného systému, čo vyvolá imunitnú odpoveď a aktiváciu bielych krviniek – lymfocytov. Slezina má úlohu aj pri tvorbe pamäťových lymfocytov a špecifických protilátok, ktoré sú dôležité pri našom opakovanom kontakte s mikróbmi a inými cudzorodými látkami. Imunitné bunky v slezine taktiež rozpoznávajú naše poškodené častice alebo staré krvinky a zabezpečujú ich odstránenie. Je akýmsi „cintorínom“ pre krvinky. Slezina má úlohu aj pri regulácii imunitného systému.
Čo môže vyvolať problémy so slezinou?
– Funkcia sleziny môže byť oslabená pri rôznych autoimunitných ochoreniach, ako sú napríklad systémový lupus erythematosus, reumatoidná artritída a iné, pri infekčných ochoreniach, ako HIV či chronická malária, alebo pri hemato-onkologických ochoreniach, prípadne v dôsledku ich liečby chemoterapiou, rádioterapiou alebo inou liečbou, ktorá potláča imunitnú odpoveď. V niektorých prípadoch sa dokonca musí slezina odstrániť, ide o splenektómiu, a to najmä po úraze alebo pri liečbe hematologických ochorení.
Nechýba slezina organizmu?
– Po odstránení sleziny sú pacienti ohrození predovšetkým infekciami spôsobenými opuzdrenými baktériami – najčastejšie pneumokokmi, meningokokmi a baktériou Haemophilus influenzae, ale aj inými. Môže dôjsť až k závažnému ohrozeniu života rozvojom ťažkej sepsy. Riziko tejto vážnej komplikácie je vyššie v prípade odstránenia alebo poškodenia sleziny v skorom detskom veku. Splenektómia v dospelosti zväčša nemáva taký nepriaznivý následok, no u niektorých ľudí sa môže prejaviť zvýšená vnímavosť na tieto patogény. Riziko rozvoja postsplenektomickej sepsy, čiže otravy krvi po odstránení sleziny, trvá po celý život.
Existuje nejaká prevencia?
– Áno, u pacientov, ktorým treba odstrániť slezinu, pristupujeme k prevencii rozvoja rizikových infekčných komplikácií najmä očkovaním proti pneumokokovým, meningokokovým a hemofilným invazívnym ochoreniam, pravidelným očkovaním proti chrípke a aktuálne aj proti kovidu. Dlhodobá antibiotická profylaxia sa podáva zriedka, v odbornej spoločnosti neexistuje pre túto liečbu jednotný konsenzus, ale odporúča sa skôr pohotovostná antibiotická liečba podľa potreby pri zvýšenom riziku infekcie. Pri cestách do zahraničia je dôležitá prevencia malárie.
Počuli ste tento podcast?
Strana
1/2
Pokračovanie na ďalšej strane