Reklama

Obzeráte si po veľkej potrebe v ZÁCHODE "výsledok"? Mali by ste... Toto odhalí FARBA STOLICE

Obzeráte si po veľkej potrebe farbu a konzistenciu stolice? Mali by ste!

Zdroj: shutterstock

Reklama

Je to síce odpad z našich čriev, ale neznamená to, že je nepodstatný. Práve naopak. Jej tvar, konzistencia aj sfarbenie môžu lekárom pomôcť diagnostikovať vážne aj menej vážne ochorenia.

×
Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    So spálenou pokožkou od slnka si už vie poradiť: Barbora Švidraňová si pre ňu VYTRPELA svoje...

    Sledovanie vlastností stolice a vyprázdňovania má veľký význam. Nachádzajú sa v nej totiž zvyšky stravy, odumreté črevné baktérie, tukové látky a mŕtve bunky. Ak by sa dala pod mikroskop a urobil riadny rozbor, mohlo by sa o vašom organizme, chorobách a rôznych iných procesoch v tele zistiť nespočetne veľa vecí. Preto je naozaj dobre si po potrebe skontrolovať, ako vyzerá, akú má farbu, veľkosť aj či náhodou nezapácha viac, ba až nejako výraznejšie inak, než je u vás bežné. Hlavne v prípade, ak vás často bolieva brucho, vracali ste alebo často vraciate, ak mávate kŕče v žalúdku a podobne. V takýchto prípadoch si vaše výlučky kontrolujte naozaj často, vlastne vždy. Ak sa po pár dňoch nezmenia na normálnu stolicu, vyhľadajte lekára.

    Čo je podozrivé

    Najpodozrivejší je vždy zápach a farba stolice. Samozrejme, že po vykonaní veľkej potreby to nikdy na toalete nebude voňať ako v levanduľovom záhone, ale máme na mysli silný, hnilobný, kyslý, zhoreninový zápach. Pri takom vždy treba zbystriť pozornosť. Nemusí to hneď znamenať to najhoršie, neľakajte sa. Možno ste iba jedli napríklad olomoucké syrčeky či inú potravu, ktorá silnejší pach mohla spôsobiť. No ak hnilobný smrad pretrváva aj vtedy, keď si dáte jednodennú diétu, niečo nie je v poriadku.

    Zdroj: shutterstock

    Žiadna "stolica" nevonia po levanduliach, ale keď smrdí až príliš a najmä ako hniloba, tak je to podozrivé!

    Vyprázdňovanie ako trápenie?

    Hádam nemusíme zdôrazňovať, že keď vám nejde von to, čo by ste radi dali von, ide o tvrdú a zväčša aj suchú stolicu. Tá môže spôsobiť podráždenie sliznice, bolesť aj mierne krvácanie. Dôvodom môže byť to, že ste málo hydratované – v prvom rade si preto nasaďte pitný režim. Ak to nepomôže, budete musieť vyhľadať lekára. Opak – riedka stolica, ba až hnačka, prestavuje tiež riziko. Buď je to symptóm nejakej infekcie, črevnej virózy, syndrómu dráždivého čreva, polypu, onkologického ochorenia, alebo v lepšom prípade iba nevhodne zvolenej kombinácie stravy. Opäť však pripomíname, že ak by problém s riedkou stolicou a hnačkami trval viac ako tri dni, musíte ísť na odborné vyšetrenie.

    Najhoršia je červená!

    Najviac však vypovie o vašom zdravotnom stave farba stolice. Ak sa v nej objaví krv, nie vždy to hneď „veští“ rakovinu, ale za žiadnych okolností to nemôžete nechať len tak… Čerstvá červená krv v stolici môže značiť krvácanie z hrubého čreva, konečníka, možno hlási infekciu, zápal, polyp, nádor alebo je to možno len výsledok toho, že ste jedli červenú repu, veľa paradajok, čučoriedok či ríbezlí. Ak si nachádzate „iba“ červené stopy, tak tie môžu hlásiť hemoroidy, análnu trhlinu či zápal čreva.

    Zdroj: shutterstock

    Farba stolice môže naznačiť aj problémy s hrubým črevom...

    Čierna, hnedá, biela…

    Ak máte vyslovene čiernu stolicu, tak tá hlási zväčša krvácanie vo vyššej časti tráviaceho traktu, a teda z ústnej dutiny, pažeráka, zo žalúdka, začiatku tenkého čreva, pažerákové varixy, nádor žalúdka, zápal, vredy alebo možno len to, že beriete lieky s obsahom železa, čierne uhlie, kyselinu acetylsalicylovú alebo lieky na riedenie krvi. Bledohnedá až biela stolica je spájaná s nízkym alebo so žiadnym obsahom žlče, značí problém s pečeňou, so žlčovodmi, žlčníkom či príjem vysokého množstva vápnika, kokosových a mandľových jedál. Žltá stolica môže byť predzvesťou celiakie, hepatitídy, črevných infekcií, syndrómu dráždivého čreva alebo len výsledkom konzumácie väčšieho množstva kurkumy, mrkvy, marhúľ či korenia karí. Zelená stolica je znakom zvýšeného množstva žlče, črevnej infekcie, ale obvykle sa zafarbí aj po konzumácii listovej zeleniny (špenátu) alebo napríklad morských rias.

    Pozor aj na hlien

    Hlien je prítomný v stolici pri zápaloch čreva, celiakii, Crohnovej chorobe, parazitoch, hnačke, ulceróznej kolitíde, zápchach aj pri syndróme dráždivého čreva.

    Anketa

    Máte pravidelnú "stolicu"?

    • ÁNO81%
    • NIE18%

    Hlasovanie bolo ukončené

    Viete, že...
    … najväčšiu časť stolice tvorí voda, a to 75 percent?

    Zapamätajte si!

    Voda a dostatočná hydratácia sú kľúčové pre správnu konzistenciu stolice a činnosť trávenia. Nedostatok vody v tele spôsobuje, že je stolica suchá a tvrdá. To vedie k zápche a k problémom pri vyprázdňovaní. 

    Zdroj: shutterstock

    "Stolicu" si pred spláchnutím poobzerajte... Môže vám to zachrániť aj život.

    Koľkokrát by sme mali ísť na „veľkú“?
    Frekvencia vyprázdňovania sa líši od človeka k človeku. Bežne od trikrát denne až po trikrát za týždeň.

    Zaujímavosti o črevách

    - črevný systém tvorí 70 až 80 percent celkovej imunity človeka

    - črevná mikroflóra má niekoľko desiatok triliónov mikroorganizmov

    - približne 1 000 druhov baktérií- z nich je asi 40 druhov potrebných pre život

    - váha črevnej mikroflóry je približne 1 kilogram