Očkovanie detí: Aj ,,zabudnuté“ nákazy sú stále nebezpečné!
24. 4. 2012, 10:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 12:43)
Čo môžu spôsobiť prenosné choroby, ktoré vďaka povinnému očkovaniu detí už takmer upadli do zabudnutia?
Vo svete stále zomierajú milióny detí, ktoré nie sú očkované. V Európe práve prebieha Európsky imunizačný týždeň, ktorý pripomína dôležitosť témy očkovanie. Na Slovensku sa deti povinne očkujú proti 10 prenosným ochoreniam. Prečo je očkovanie proti nim dôležité, aj keď sa tieto nákazy vyskytujú iba zriedka? Odborníci varujú, že nikdy nie je vylúčené zavlečenie akejkoľvek z týchto infekčných chorôb z inej krajiny aj na Slovensko. Čo môžu spôsobiť záškrt, tetanus či čierny kašeľ? Na otázky odpovedá Ján Mikas, vedúci odboru epidemiológie na Úrade verejného zdravotníctva SR.
Čierny kašeľ
Charakteristika
Bakteriálne ochorenie, ktoré sa prejavuje záchvatmi kašľa. Môže vyvolať zápal pľúc, kŕče, poškodenie mozgu a môže sa skončiť, hlavne u dojčiat, smrťou.
Výskyt
Od roku 2000 do roku 2007 sa na Slovensku hlásilo asi 20 prípadov ochorení ročne. Od roku 2008 dochádza k vzostupu chorobnosti a tento trend sa zachoval až do roku 2011, keď prišlo k miernemu poklesu oproti roku 2010. Adolescenti a dospelí neboli pravidelne preočkovávaní a ich protilátky získané očkovaním v detstve postupne klesajú. Táto situácia sa týka aj ostatných európskych krajín. Slovensko preto zaviedlo v roku 2010 preočkovanie detí vo veku 13 rokov. V roku 2011 bolo hlásených 936 ochorení, čo je oproti roku 2010 pokles o 32 %.
Záškrt
Charakteristika
Akútne bakteriálne ochorenie, ktoré postihuje krčné mandle, hrtan a hltan. Najzávažnejšou formou je postihnutie hrtanu, ktoré sa môže skončiť udusením v priebehu niekoľkých hodín.
Výskyt
Na Slovensku bol záškrt eliminovaný v roku 1969. V uplynulých 20 rokoch boli zaznamenané dve infekcie, naposledy v roku 1980. Priaznivú epidemiologickú situáciu výrazne ovplyvnilo pravidelné povinné očkovanie.
Tetanus
Charakteristika
Bakteriálne ochorenie nervového systému. Príznakom je kŕčovitý sťah ústneho svalstva, nasleduje jeho tuhnutie, problematické prehĺtanie, strnulosť svalov. Dlhodobé kŕče kostrového svalstva môžu viesť až k smrteľnému zastaveniu dýchania.
Výskyt
Pred začatím očkovania na Slovensku bolo ročne zaznamenaných 25 – 30 prípadov. V súčasnosti sú ojedinelé prípady u starších neočkovaných alebo nekompletne očkovaných osôb.
Detská obrna
Charakteristika
Akútne vírusové ochorenie, ktoré postihuje nervový systém a spôsobuje chabé parézy končatín, vedúce k trvalému ochrnutiu.
Výskyt
Posledné ochorenie bolo evidované v roku 1960. Je to výsledok očkovania proti detskej obrne už od roku 1957. Detskou obrnou sa možno infikovať najmä v endemických krajinách (Pakistan, Afganistan, India a v niektorých afrických krajinách Nigéria, Mali, Kongo či Angola)
Hemofilové invazívne ochorenie
Charakteristika
Závažné bakteriálne infekcie. Spôsobujú meningitídy, epiglotitídy, bronchopneumónie, pneumónie, sepsy u detí do 5 rokov. Ťažké formy infekcie zanechávajú chronické následky, najmä poškodenie sluchu či mozgu.
Výskyt
Od roku 1996 je u nás dostupná očkovacia látka a výskyt infekcií klesal. Od roku 2000 je očkovanie povinné u dojčiat.
Vírusová hepatitída typu B
Charakteristika
Vírusové ochorenie pečene, ktoré môže prejsť do chronického s možnosťou vzniku cirhózy pečene alebo karcinómu pečene. Zvyčajne sa ochorenie odhalí až pri vyšetrení krvi a ochorenie sa potvrdí špeciálnym vyšetrením.
Výskyt
Výskyt má dlhodobo klesajúci trend, k čomu prispelo množstvo preventívnych protiepidemických opatrení, najmä zavedenie pravidelného povinného očkovania dojčiat (v roku 1998), adolescentov a osôb vo vysokom riziku nákazy.
Invazívne pneumokokové ochorenia
Charakteristika
Sú príčinou ochorení ako zápal pľúc, zápal mozgových blán a infekcia krvi.
Výskyt
Najčastejšie sú u detí do 2 rokov a u dospelých nad 59 rokov. Sú stále ťažšie liečiteľné antibiotikami, lebo pneumokoky sa proti nim stávajú odolnými.
Osýpky
Charakteristika
Vírusové ochorenie s vyrážkou na celom tele. Osýpky sa šíria vzdušnou cestou a sú také nákazlivé, že prakticky každé dieťa, ktoré nemá imunitu proti osýpkam, pri kontakte s chorým ochorie.
Výskyt
Domáce prípady osýpok sa od roku 1998 u nás nevyskytujú. V roku 2011 na Slovensku zaznamenali 2 importované prípady ochorenia - jedno diagnostikovali u zahraničného návštevníka z Francúzska a druhé u Slováka, ktorý uvádzal pobyt vo Veľkej Británii pred vypuknutím ochorenia.
Mumps
Charakteristika
Akútne vírusové inf. ochorenie, prejavy - bolestivé zdurenie príušných žliaz.
Výskyt
Povinné očkovanie je od roku 1987. Odvtedy prišlo k významnému poklesu chorobnosti.
Rubeola (ružienka)
Charakteristika
Vírusové ochorenie, ktoré predstavuje veľké nebezpečenstvo pre tehotné ženy a ich nenarodené deti. Infekcia najmä v prvých 3 mesiacoch gravidity môže viesť k poškodeniu plodu (mentálna retardácia, slepota, hluchota, srdcové chyby...).
Výskyt
V posledných rokoch nebolo na Slovensku hlásené podozrenie ani ochorenie na rubeolu.