Reklama

Otestujte sa! Akú silnú kostru máte? Urobte si náš kvíz a nájdite spôsoby, ktoré to zlepšia

Aká silná je vaša kostra a aké pevné kosti máte?

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Mávate silné bolesti chrbta? Zmenil sa váš postoj? Na vine by mohla byť oslabená kostra.

×
Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Nový seriál Krajšia ako ty prináša nový turecký idol
    Zdroj: Instagram.com/@burakcelikofficial

    Je to oveľa bežnejší problém, ako si myslíte. V skutočnosti jedna z troch žien zažije počas svojho života osteoporózne zlomeniny, zatiaľ čo osteoporózou je celosvetovo postihnutých vyše 200 miliónov ľudí. Na Slovensku osteoporóza postihuje osem percent obyvateľstva, teda viac ako 400 000 ľudí. Osteoporóza je stav, keď kosti strácajú silu, takže sa zvyšuje pravdepodobnosť zlomeniny.

    Prevencia pomáha

    Ale nebojte sa, existuje veľa vecí, ktoré môžete urobiť, aby ste predišli oslabeniu kostí vo vyššom veku a ochránili kostru. Urobte si náš test a zistite, koľko toho viete o zdraví kostí a ako ich posilniť...

    1. Podváha je zdravšia pre kosti

    Pravda alebo nepravda?

    Odpoveď: NEPRAVDA
    Zdravá hmotnosť – index telesnej hmotnosti (BMI) je medzi 19 až 24 – je pre kosti najlepšia. Nadváha môže telu spôsobiť dodatočný stres, no ak máte BMI nižšie ako 19, môže vás to ohroziť. Kosti majú zvyčajne nižšiu hustotu a je pravdepodobnejšie, že budete trpieť osteoporózou. Ak chcete skontrolovať svoje BMI, vyhľadajte kalkulačku BMI na internete alebo požiadajte lekára.

    2. Vápnik je hlavným minerálom potrebným na udržiavanie zdravých kostí

    Pravda alebo nepravda?

    Odpoveď: PRAVDA
    Vápnik alebo kalcium je skutočne kľúčový minerál pre štruktúru kostí. Telo ho obsahuje približne 1,2 kg, teda viac ako ktorýkoľvek iný minerál, a je životne dôležitý pre silné kosti v každej životnej fáze. Ak hladiny klesnú, krv vytiahne vápnik z kostí, aby pomohol s inými telesnými funkciami ako napríklad zrážavosť krvi a udržiavanie svalovej a nervovej funkcie. Doprajte si potraviny bohaté na vápnik, ako je mlieko, syry a iné mliečne výrobky, plus zelenú listovú zeleninu a ryby, pri ktorých jete kosti, ako sú sardinky. Ak to nejde prirodzene, siahnite po doplnkoch výživy.

    Zdroj: Shutterstock

    Telo ťahá vápnik z kostí, ak ho máte nedostatok, preto si ho pravidelne dopĺňajte.

    3. Riziko osteoporózy a rozvoj hrozí len starším.

    Pravda alebo nepravda?

    Odpoveď: NEPRAVDA
    Toto nemusí byť nevyhnutne pravda. Osteoporóza je progresívny stav, takže s pribúdajúcim vekom sú kosti krehkejšie. Ale úbytok kostnej hmoty sa začína už vo veku 35 rokov. Poruchy čriev (ako je Crohnova choroba alebo celiakia), hyperaktívna štítna žľaza, reumatoidná artritída a hormonálne poruchy môžu ovplyvniť výživu kostí alebo viesť k znehybneniu, pádom a zlomeninám.

    4. Pitie alkoholu je zlé pre kosti.

    Pravda alebo nepravda?

    Odpoveď: PRAVDA
    Ak pijete, neprekračujte odporúčanú hranicu, a to 14 jednotiek týždenne, čo zodpovedá asi šiestim pollitrom priemerne silného piva alebo desiatim malým pohárom vína nižšej sily. Nadmerné pitie alkoholu je významným rizikovým faktorom osteoporózy a zlomenín. Nehovoriac, že samotný alkohol zvyšuje riziko pádu.

    Zdroj: Shutterstock

    Nadmerné pitie alkoholu je významným rizikovým faktorom osteoporózy a zlomenín.

    5. Vitamín D môže podporiť zdravie kostí.

    Pravda alebo nepravda?

    Odpoveď: PRAVDA
    Počas letných mesiacov je to jednoduché. Väčšinou stačí pohyb vonku, 10 minút denne na slnku, aby sme získali vitamín D, ktorý potrebujeme. Ale ak  zriedka chodíte von a pred slnkom sa skrývate, potom musíte prijímať vitamín zo stravy alebo z doplnkov. Na vitamín D sú bohaté najmä ryby, preto do svojho jedálneho lístka pravidelne zaraďujte lososa, sleďa, makrelu alebo tuniaka. Prípadne môžete siahnuť po tresčej alebo hovädzej pečeni, ďalej hubách či vajciach.

    Zdroj: Shutterstock

    10 minút denne na slnku, aby sme získali vitamín D, ktorý potrebujeme.

    6. Zlomenina kosti je znakom osteoporózy.

    Pravda alebo nepravda?

    Odpoveď: PRAVDA
    Ak máte viac ako 50 rokov, mali by ste sa dať otestovať na osteoporózu. Test kostnej denzity – denzitometria – meria hustotu kostí pomocou röntgenových lúčov. Test je bezbolestný a trvá 10 až 30 minút. O to viac, ak sú vaše kosti lámavé, a to na zápästiach, rebrách, chrbtici alebo v bedrách. Zlomenina z menšieho pádu alebo nárazu je kľúčovým príznakom.

    7. Zdravá strava nepomôže po päťdesiatke.

    Pravda alebo nepravda?

    Odpoveď: NEPRAVDA
    Zdravá strava je nevyhnutná pre silné kosti, ako aj dobrú všestrannú kondíciu bez ohľadu na vek. Nezabudnite do svojho jedálneho lístka zaradiť  všetky skupiny potravín, ako je veľa ovocia, zeleniny, mastných rýb, škrobových potravín s vysokým obsahom vlákniny vrátane zemiakov, ryže a chleba.

    8. Fajčenie oslabuje vaše kosti

    Pravda alebo nepravda?

    Odpoveď: PRAVDA
    U fajčiarov je vyššia pravdepodobnosť, že sa u nich vyvinú krehké kosti a utrpia zlomeniny. Predpokladá sa tiež, že cigarety ovplyvňujú hojenie kostí po zlomenine. Najlepšia vec, ktorú môžete urobiť pre kosti, je prestať fajčiť, dokonca pomôže aj obmedzenie, aby ste zabránili rednutiu kostí.

    Čo ešte pomáha

    Viaceré štúdie preukázali, že nielen vápnik, ale aj draslík je dôležitý pre zdravie kostí. Neutralizuje totiž kyseliny, ktoré odstraňujú vápnik z tela. Draslík nájdete v sladkých aj v bielych zemiakoch (aj so šupkou), v jogurtoch a banánoch. Doplňte si do jedálneho lístka aj tieto potraviny pre zdravé kosti.

    Zdroj: Shutterstock

    Pohyb je prevenciou k nezaplateniu.

    Nezabudnite na pohyb

    Účinná prevencia osteoporózy je aj pohyb. Nemusíte cvičiť hodinu v posilňovni či robiť stojky na