Pociťujete večný nepokoj, stres a neviete spať? Odborníci varujú, pozor do TOHTO môže prerásť
10. 11. 2023, 7:00 (aktualizované: 31. 5. 2024, 7:22)

Zdroj: Shutterstock
Stres má priamy vplyv na spánok a môže spôsobovať problémy so zaspávaním, nespavosťou a povrchným prebúdzaním. Ako si pomôcť?

Vedeli ste, že aj pracovný stres...
ovplyvňuje spánok? Zamestnaní ľudia pod stresom spia kratšie. Trápi ich predovšetkým zlé finančné ohodnotenie a veľký nápor povinností.
Prečo je to tak?
Stres môže spôsobiť nadmernú aktiváciu mozgu, ktorá môže zapríčiniť, že k uvoľneniu a relaxácii potrebnej pred zaspávaním dochádza ťažšie. Ak myseľ zostáva plná obáv a myšlienok, len ťažko zaspíme.
Čo sa deje s telom
Keď pociťujeme stres? Máme zvýšenú hladina kortizolu, stresového hormónu, ktorý často narúša spánok a všeobecne ho robí plytším. Kortizol nastavuje naše mysle do bdelosti, respektíve neustálej pohotovosti, čo samozrejme bráni tomu, aby sme si oddýchli. Ak sa k tomu pridá búšenie srdca, čo je pri strese normálne, je to ďalší fyzický prejav brániaci spánku. V neposlednom rade môže emocionálny stres viesť k nočným morám a živým snom, čo tiež znižuje kvalitu spánku.
Ako to zvládať lepšie
1. Rutina spánku
Stanovte si pravidelnú rutinu spánku. Choďte spať a vstávajte v rovnaký čas každý deň, aby si telo vytvorilo zdravý spánkový vzor.
Zdroj: shutterstock
Pomôže aj rutina, neponocovanie, ale presný režim.
2. Relaxácia pred spaním
Vyhnite sa stimulantom a stresujúcim situáciám pred spaním. Namiesto toho si vyhraďte čas na relaxáciu, čítanie, meditáciu alebo teplý kúpeľ pred spaním.
3. Fyzická aktivita
Pravidelné cvičenie môže pomôcť zmierniť stres a zlepšiť kvalitu spánku. Snažte sa cvičiť aspoň 30 minút denne.
4. Zdravá strava
Strava hrá dôležitú úlohu v kvalite spánku. Vyhnite sa ťažkej večeri a alkoholu pred spaním a zvoľte ľahké večerné občerstvenie.
5. Odbúravanie stresu
Zdroj: Shutterstock
Relaxujte vždy, keď máte čas.
Nájdite spôsoby, ako zvládnuť stres, napríklad meditáciu, jogu, hlboké dýchanie alebo terapiu. Konzultujte so špecialistom, ak prežívate dlhotrvajúci stres.
6. Vytvorenie pokojného prostredia
Zabezpečte si tichú, tmavú a pohodlnú spálňu. Kvalitný matrac a vankúše môžu spánok zlepšiť.
7. Obmedzenie obrazovky
Vyhnite sa používaniu elektronických zariadení pred spaním, pretože modré svetlo môže ovplyvniť tvorbu spánkového hormónu melatonínu.
8. Krátke zdriemnutie
Ak máte problémy so zaspávaním, skúste krátke zdravotné oživenie, čo je krátky odpočinok, nie dlhší ako 20 až 30 minút počas dňa. Nastavte si budík na polhodinu, ľahnite si v pokoji a zatvorte oči. Snažte sa uvoľniť, pomáha to k rýchlemu získaniu energie práve tým, ktorí nemôžu v noci spať.
Zdroj: Shutterstock
Bylinky ako levanduľa upokojujú aj napravia spánok.
9. Skúste bylinky
Čajom na dobrú noc s upokojujúcim účinkom nič nepokazíte. Skúste tie s levanduľou, materinou dúškou, harmančekom alebo chmeľom. Valeriána je známa bylinka na dobrý spánok, prípadne ľubovník, ktorý prispieva k celkovej duševnej pohode.