1. Zelený čaj

Medzi najznámejšie a najobľúbenejšie patrí práve zelený čaj. Vedci zistili, že polyfenoly, ktoré sa v tomto čaji nachádzajú, brzdia spracovávanie tukov a hlavne zvyšujú ich spaľovanie. Denne by ste nemali vypiť viac ako 4 šálky.

Tip na prípravu: Po zovretí nechajte vodu 10 minút chladnúť. Potom ňou zalejte čajové lístky a pite až po 3 až 5 minútach.

Zdroj: Shutterstock

2. Zázvorový čaj

Len nedávno potvrdila istá štúdia, že zázvorový čaj nielenže podporuje trávenie, ale aj brzdí chuť do jedla.

Tip na prípravu: Najvyšší účinok má, keď si ho pripravíte z čerstvého zázvoru. Odrežte 3 plátky a zalejte ich asi litrom vriacej vody. Pite po 5 až 10 minútach.

Zdroj: LAURA WITTEKOVA

3. Mätový čaj

Mätové listy obsahujú éterické oleje, ktoré účinne predchádzajú vzniku vlčieho hladu. Hlavným spúšťačom ich účinku je práve vôňa, ktorá ovplyvňuje produkciu hormónov, ktoré zasa regulujú pocit nasýtenia.

Tip na prípravu: Zalejte 1 lyžicu čerstvých lístkov 300 ml horúcej vody a po 5 až 10 minútach čaj preceďte cez sitko.

Zdroj: Shutterstock

4. Púpavový čaj

Už starovekí Arabi vedeli, že koreň, listy aj kvety tejto rastlinky pôsobia na organizmus detoxikačne. Horkasté látky obsiahnuté v nich urýchľujú látkovú premenu a taktiež pomáhajú spaľovať tuky.

Tip na prípravu: Jeden čerstvý púpavový list alebo 2 ČL sušených listov púpavy zalejte horúcou vodou, nechajte 10 minút odstáť a potom preceďte cez sitko.

5. Maté

Tento chutný čaj síce pochádza z Južnej Ameriky, ale je to skvelý ranný nápoj počas chudnutia. Kofeín a mateín, ktoré obsahuje, nielenže prebudia vaše zmysly, ale aj podporujú trávenie a spaľovanie tukov. Okrem toho spomaľujú vyprázdňovanie žalúdka a tak brzdia apetít.

Tip na prípravu: Zovretú vodu nechajte 10 minút chladnúť, potom ňou zalejte 1 kopcovitú lyžičku čaju a nechajte lúhovať maximálne 5 minút. Preceďte.

čaj maté
Zdroj: SHUTTERSTOCK

6. Rooibos

Aromatický juhoafrický čaj chutí jemne sladko, a tak nám automaticky berie chuť na kalorické sladkosti.

Tip na prípravu: Ráno si zalejte 4 PL čaju litrom horúcej vody a nechajte 10 minút lúhovať. Potom preceďte a môžete popíjať.

Zdroj: Shutterstock