Koľko ich strácame?

Dôvodom nadmerného vypadávania vlasov môžu byť ochorenia či nesprávna starostlivosť, no výrazne sa na nich podpisujú zimné mesiace. Sú totiž obdobím, keď naše telo nedostáva prirodzenú dávku denného svetla, preto produkuje aj menej melatonínu a menej vitamínu D. Človek počas dňa stratí 70 až 100 vlasov. Je to minimálne viditeľné, ale deje sa to pri umývaní, česaní, úprave vlasov alebo len tak počas bežných aktivít. Kritické obdobie vypadávania vlasov nastáva najmä po lete a počas jesene. Vlasy sú oslabené, vplývajú na ne teplotné výkyvy, UV žiarenie, poveternostné podmienky aj chlór.

Masáž

Ak chcete obmedziť vypadávanie, skúste prekrviť pokožku masážou. Treba tiež zbaviť vlasy chemických prípravkov, ktoré sa nachádzajú vo farbách, ale aj tých, ktoré sú súčasťou šampónov či kondicionérov. Začína sa čoraz viac dbať na silu prírody a výnimkou nie je ani kozmetika. Siahnite aj vy po kozmetike bez chémie.

Cibuľa

Staré matere zvykli hovoriť, že neexistuje bôľ, s ktorým by si príroda neporadila. A cibuľa bola takým všeliekom. Obsahuje vysoký obsah síry, čo je základná stavebná látka vlasu. Okrem iného obsahuje aj jeden z najsilnejších antioxidantov – kvercetín –, ktorý pomáha chrániť vlasy po celej ich dĺžke. Zistilo sa, že šťava z cibule dokáže až v 87 % zabrániť vypadávaniu vlasov. Stačí odšťaviť dve väčšie cibule a zmiešať ich s polievkovou lyžicou medu. Ak sa chcete vyhnúť nepríjemnej aróme, na trhu sú rôzne prírodné šampóny a masky, ktoré obsahujú výťažky z cibule bez zápachu.

Fazuľa

Ďalším pomocníkom z prírody je fazuľa adzuki. Pochádza z Východnej Ázie a Himalájí a výťažky z nej podporujú vitalitu a správne fungovanie vlasového folikulu. Vlasy vyživujú a dodávajú lesk. Táto odroda strukoviny totiž obsahuje minerály – sodík, draslík, vápnik, horčík, železo, ale má aj vysoký obsah vzácnych bielkovín, čím prispieva k zdravému rastu vlasov a ich hustote. 

Pozor na diéty

Všetko, čo konzumujeme, sa odzrkadľuje aj na našej hrive. Ak držíme drastickú diétu, nedostatok vitamínov spôsobí, že vlas nedostáva, čo potrebuje, je veľmi slabý a vypadne. Ak ste vegetariánka a máte problém s rednutím vlasov, vôbec vás nepotešíme. Mäso je totiž zdrojom živočíšnych aminokyselín, teda základných stavebných látok pre vlasy, bez ktorých nemôžu dobre rásť ani byť kvalitné.

Trápi vás vypadávanie vlasov?

Petra (31)
Vlasy mám odjakživa slabé a jemné. Na jeseň sa to vždy ešte zhorší a vtedy si pomáham rôznymi tinktúrami a zábalmi. Len počas tehotenstva som mala krásne vlasy, no po pôrode prišla opäť krutá realita.

Martin (40)
Vlasy mi začali vypadávať už počas vysokej školy. Máme to v rodine, a tak som vedel, že s genetikou veľa nenarobím. Používam však šetrný žihľavový šampón a snažím sa vlasy nezaťažovať chémiou.

Zdena (52)
V zime cítim, že mám poškodenejšie vlasy ako v lete, a tak pravidelne v tomto období vyhľadávam kaderníka. Vlasy však mám husté a trápia ma len rozštiepené končeky.