Prvá pomoc: Čo so zaseknutým nervom?
13. 9. 2010, 8:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 13:11)

Zdroj: Shutterstock
Poznáte to, stačí jeden prudší pohyb a zrazu máte problém vyrovnať sa, otočiť hlavou a vykonávať bežné pracovné činnosti.
Ak nerv chrbtových svalov niečo dráždi, slzy v očiach máte ešte aj pri umývaní zubov. Ako sa zbaviť tohto bolestivého hendikepu?
Problémy s chrbticou sa netýkajú iba ľudí vo vyššom veku, dnes sa s nimi stretávajú aj mladšie ročníky. Príčinou je životný štýl súčasnej doby, charakteristický nepomerom stresu, námahy a aktívneho relaxu.
Väčšina z nás má sedavý typ zamestnania. Práca a vypäté situácie nám požierajú veľkú časť dňa a nám už nezostáva ani čas, ani energia na pohyb, šport a iné voľnočasové aktivity na precvičenie stuhnutého svalstva. A práve stuhnuté, skrátené alebo povolené chrbtové svalstvo je najčastejšou príčinou bolestí chrbta.
"Zaseknutý nerv je nepresný ľudový termín. Nerv môže byť dráždený rôznymi štruktúrami, ktoré mu prekážajú v jeho obvyklej polohe. Napríklad v prípade chrbtice a známeho „ischiasu – zápalu sedacieho nervu“ to môžu byť rôzne kostné výrastky na stavci, zhrubnutia a degenerácie v oblasti drobných kĺbov chrbtice, nádory, ale aj vysunuté platničky či celé stavce," vysvetľuje primárka.
Táto bolesť má ostrý, pichavý charakter, vzniká síce v chrbtici, ale zvykne prechádzať do dolných končatín. "Každé dráždenie nervového koreňa je silne bolestivé a prejavuje sa bolesťami v jeho priebehu – teda napríklad ,sedací nerv' môže bolieť v sedacom svale, po zadnej ploche stehna, lýtka až na chodidlo nohy."
Ako dosiahnuť úľavu
Ak vás náhle prepadnú silné bolesti chrbtice, je nevyhnutné vyhľadať lekára, aby vám stanovil príčiny bolestí a nastavil správnu liečbu, ktorá podstatne skráti trvanie bolestivého stavu. Aj v tomto prípade je najdôležitejšia prevencia, ktorá spočíva v pravidelnom pohybe, vďaka ktorému sa vyhneme stuhnutiu, skracovaniu svalstva a následným bolestivým prejavom zanedbanej starostlivosti o chrbticu. "Zaseknutý nerv" uvoľníte niekoľkými spôsobmi:
1. MUDr. Gabriela Vavrinová odporúča napríklad klasickú masáž svalov. "Správne vykonaná masáž pomôže, stav určite nezhorší, ale pravdou je, že v prípade dráždenia nervových koreňov nestačí. Stuhnuté svaly v tomto prípade sú v kŕči až druhotne. K zhoršeniu stavu by mohlo dôjsť napríklad pri neodbornom zaobchádzaní – zlé polohy, pohyby, prípadne naprávania bez predchádzajúceho odborného, prípadne rontgenového vyšetrenia."
2. Pri bolestiach tohto typu si ľudia zvyknú dávať na boľavé miesto teplé obklady. "Na stiahnuté svaly pôsobia pozitívne a uvoľňujúco, ale ak je príčinou bolestí dráždenie nervu vysunutou platničkou – stav podstatne neovplyvnia." Lekárka upozorňuje, že pri čerstvom masívnom poškodení a vysunutí platničky môže prehrievanie tejto oblasti stav pacienta dokonca zhoršiť.
3. Najčastejším následkom nedostatočnej alebo nesprávnej liečby bolestivých stavov chrbtice je ich opakovanie v rôznych úsekoch chrbtice. "Okrem medikamentóznej liečby je nutná komplexná rehabilitačná liečba, ktorá zahŕňa jednak pasívne procedúry – ale nevyhnutná je najmä aktívna pohybová liečba, s ktorej pomocou sme schopní zmeniť spôsob používania tela a svalov vo vhodných polohách a v správnych pohybových stereotypoch."
4. "Akékoľvek opakované dráždenie alebo dlhodobý útlak nervového tkaniva vyvolá tzv. aseptický zápal. Ide o zápal, ktorý nespôsobujú mikroorganizmy, a preto sa nelieči antibakteriálnymi liekmi."
Možné komplikácie
Tzv. zaseknutý nerv určite netreba podceňovať. Ak sa neodstráni príčina bolestivého stavu a nenasadí sa správna liečba, môžu nastať ďalšie zdravotné ťažkosti. "V prípade výrazného tlaku na nervové štruktúry hrozí ich poškodenie, niekedy aj trvalé, ktoré sa môže prejaviť ochrnutím rôznych častí tela v závislosti od miesta tlaku." MUDr. Gabriela Vavrinová preto radí, aby každý akútny bolestivý stav spojený so slabosťou a tŕpnutím končatiny vyšetril lekár.
Ako predchádzať bolestiam?
- Problémom s chrbticou predídete pravidelným športovaním. Nezabúdajte však na rozcvičku a strečing.
- Chrbtica si najlepšie oddýchne v noci, ale len v prípade, ak spíte správne. Najlepšia je poloha na boku, s mierne pokrčenými nohami. Spánok na bruchu sa neodporúča, pretože vtedy sa chrbtové svaly najviac zaťažujú.
- Veľmi dôležitá je aj stolička, na ktorej cez deň sedíte. Pracovná stolička by mala mať operadlá na ruky, na operadle by mal chrbát spočívať celou svojou plochou a chrbtové operadlo by malo byť vyklenuté v oblasti bedrovej časti chrbtice.
- Vyvarujte sa jednostrannej alebo nárazovej záťaži. Ak celý týždeň presedíte v práci, vôbec necvičíte a následne celý víkend rýľujete záhradu, môžete počítať so svalovým preťažením.
- Snažte sa udržiavať si primeranú hmotnosť, bolesti chrbta majú často na svedomí práve kilogramy navyše. Pre nadváhu dochádza k preťaženiu celej chrbtice, ale aj kolenných a bedrových kĺbov.
Viac zaujímavých článkov nájdete v prílohe Nový Čas Zdravie, každý piatok v denníku Nový Čas!