Schudnite bez JOJO EFEKTU: NAJEFEKTÍVNEJŠIE TIPY ako znova NEPRIBRAŤ! Stačí si dať pozor na...
21. 10. 2023, 10:00 (aktualizované: 31. 5. 2024, 7:22)

Zdroj: Shutterstock
Konečne sa vám to podarilo. Ručička na váhe ukazuje to správne číslo, vysnívané šaty padnú ako uliate a vy sa cítite fantasticky. Čo robiť, aby to tak aj zostalo?
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock
Galéria k článku

Schudnúť a dosiahnuť svoj cieľ je ohromný úspech. Všetka tá námaha, cvičenie a zdravá strava sa vyplatili. Ale čo potom? Udržať svoju novú hmotnosť a zabrániť jojo efektu môže byť rovnako dôležité ako samotné chudnutie. Prezradíme vám, ako do svojho života začleniť malé zmeny s veľkým účinkom.
Ktoré faktory spôsobujú nekonečný kolotoč chudnutia a priberania?
Príliš prísna diéta: Ak sa prísne obmedzíte v príjme kalórií alebo skončíte na extrémnej diéte, môže to viesť k hladovaniu. A to z dlhodobého hľadiska nie je udržateľné. Len čo popustíte reťaze, budete sa snažiť dohnať zameškané a aj telo si bude robiť zásoby na „horšie“ časy.
Nedostatok dlhodobej stratégie: Mnohé skončia s diétou, zanechajú získané zdravé stravovacie návyky a vracajú sa do starého režimu. Ak chcete schudnúť, musíte si vytvoriť dlhodobý plán, ktorý bude udržateľný aj po dosiahnutí cieľa.
Nedostatok pohybu: Ak po dosiahnutí vášho cieľa prestanete cvičiť, môžete znova naberať na váhe.
Emocionálne jedenie: Stres, smútok alebo iné emócie môžu viesť k nekontrolovateľnému jedeniu a prejedaniu sa.
Ako si udržiavať optimálny kalorický príjem bez jojo efektu?
Vyvážená strava: Zahrňte do svojej stravy pestrú škálu potravín z rôznych skupín vrátane ovocia, zeleniny, celozrnných produktov, bielkovín (ako mäso, ryby, vajcia, mliečne výrobky alebo rastlinné bielkoviny) a zdravých tukov (ako orechy, avokádo a oleje).
Kontrolujte porcie: Uvedomte si, aké množstvá jedla konzumujete. Skúste kontrolovať veľkosť porcií, aby ste sa neprejedli. Jedzte, kým necítite, že ste sýta, nie prejedená.
Častejšie a menej: Konzumujte niekoľko menších jedál denne namiesto veľkých porcií. Tým udržíte hladinu svojej energie stabilnú a predídete príliš veľkým výkyvom hladiny cukru v krvi.
Zahrňte vlákninu: Vláknina je dôležitá pre tráviaci systém a udržiavanie hmotnosti. Zahrňte do stravy potraviny bohaté na vlákninu, ako sú napríklad celozrnné výrobky, ovocie, zelenina alebo strukoviny.
Zahrňte obohatené potraviny: Vyberajte potraviny, ktoré sú obohatené o dôležité živiny, ako je vápnik, vitamín D, železo a ďalšie.
Pozor na pridávaný cukor aj soľ: Snažte sa ho minimalizovať vo vašej strave. Čítajte etikety na potravinách a vyhýbajte sa sladeným nápojom a nadmerne soleným potravinám.
Pite dostatok vody: Nezabúdajte na dostatočné množstvo tekutín, ideálne vody, počas dňa. Niekedy si môžeme zamieňať smäd s hladom.
Kvalitný spánok: Nedostatok spánku môže ovplyvniť našu chuť do jedla ako aj hormonálnu rovnováhu. Snažte sa preto dopriať si optimálny čas aj kvalitu spánku. Aktivita: Pravidelná fyzická aktivita je kľúčom k udržaniu optimálnej hmotnosti a zdravia. Snažte sa cvičiť 3-krát týždenne, ideálne po 50 až 60 minút. Zdravý prístup k jedlu: Učte sa počúvať svoje telo. Ak ste hladné, jedzte, ale snažte sa vyberať si zdravé možnosti. Neodopierajte si občasné obľúbené dobroty, ale robte to s mierou.