Vieme o tom svoje, najmä tí, ktorí denne presedia za počítačom celé hodiny. Čo sa s tým dá robiť? Podľa štúdie Americkej akadémie vied je však riešenie. A inšpiráciu našli u ľudí z tanzanského kmeňa Hadza. Tí majú podobne sedavý životný štýl ako ľudia zo Západu. Napriek tomu na rozdiel od nich netrpia toľko obezitou, chorobami srdca a cukrovkou typu 2. Podľa odborníkov je to tým, že nesedia počas dňa na stoličkách, ale činnosti vykonávajú v podrepe či kľaku na kolenách. A to je zásadný rozdiel. V sede na stoličke je väčšina svalov od pása dole pasívna, v kľaku a podrepe stále pracujú.
Podľa štúdie Americkej akadémie vied je to vysvetlením, prečo sedieť na stoličke deväť hodín denne je oveľa nebezpečnejšie než kľačať tak, ako to robia pracujúci kmeňa Hadza. "Ľudia kmeňa Hadza strávia deväť až desať hodín denne v pokoji ako my, napriek tomu nie sú aj tak chorí. Myslíme si, že je to preto, že nesedia, ale drepia alebo kľačia," uvádza profesor David Raichlen z University of Southern California.
Pri drepení a kľačaní svaly stále pracujú a spaľujú triglyceridy putujúce krvným riečiskom. U ľudí na Západe ale tieto mastné kyseliny nič neodčerpáva, ukladajú sa do brušných tukov a na steny ciev. Spôsobujú zdravotné problémy obehovej sústave, vyvolávajú diabetes typu 2 a ďalšie ťažkosti.
Podľa expertov zo San Diega, ktorí v roku 2015 vykonali experimentálny výskum, stačí, aby ľudia pracujúci v sedavých zamestnaniach každú hodinu a pol vstali a urobili niekoľko drepov s rukami natiahnutými dopredu. Výrazne tým u seba znížia riziko mnohých zdravotných problémov a posilnia svaly dolných končatín.