Reč je o diéte MIND, ktorá v sebe kombinuje to najlepšie zo stredomorskej diéty a z diéty zameranej na ochranu srdca a ciev. Navyše sa odporúča ako diéta, ktorá bráni rozvoju Alzheimerovej choroby. Výsledok? Niekoľko kíl mesačne dole, lepšia kondícia a dlhší život.

Nový diétny hit: Kde sa vzal?

Nová diéta, ktorú majú v obľube aj lekári, sa volá MIND (podľa anglického slova pre rozum, myseľ, myslenie) a vznikla kombináciou dvoch iných diét- diéty DASH a stredomorskej.

Jej autori ju pôvodne tvorili s dôrazom na to, aby fungovala ako prevencia Alzheimerovej choroby, ale ukázalo sa, že je celkovo zdravá, a že navyše môže pomôcť zhodiť kilá navyše.

Všetci máme tzv tučný inštinkt, ktorý nás núti
Zdroj: Shutterstock

Desiatka vhodných potravín

Základom MIND diéty je desať potravín, o ktorých sa vie, že sú mimoriadne zdravé pre mozog, pretože obsahujú dôležité stopové prvky, vitamíny alebo prospešné mastné kyseliny. Ide o nasledujúce potraviny:

zelená listová zelenina (najmenej 6-krát týždenne)

ostatné druhy zeleniny (denne)

orechy (päťkrát týždenne)

jahody a bobuľové ovocie (najmenej dvakrát týždenne)

fazuľa a ďalšie strukoviny (trikrát týždenne)

celé zrná (denne)

ryby (raz týždenne)

hydina (dvakrát týždenne)

olivový olej (používajte ho ako hlavný olej pri varení)

víno (pohár denne)

Chladnička
Zdroj: Shutterstock

Pozor na červené mäso!

Čomu sa naopak treba vyhnúť či to výrazne obmedziť? Nevhodné je napríklad tučné červené mäso, príliš veľa masla a syrov, pečivo a sladkosti. Rovnako aj fast food alebo vyprážané jedlá. Koľko toho zjesť?

Červené mäso (menej ako štyri porcie týždenne, žiadne údeniny)

maslo a margarín (menej než lyžicu denne)

syr (najviac jedna porcia týždenne)

pečivo a sladkosti (menej ako päť porcií týždenne)

vyprážané jedlá a fast food (maximálne jedna porcia týždenne, radšej len raz za dva týždne).

Ako to vidia odborníci?

Výskumníci zistili, že táto diéta znižuje riziko vzniku porúch pamäti, ktoré postihujú najmä ľudí starších ako 65 rokov. Patrí sem napríklad Alzheimerova choroba, neliečiteľné degeneratívne ochorenia mozgu. "MIND diéta odporúča potraviny, ktoré sú užitočné pre fungovanie mozgu," potvrdila Martha Clare Morris z Rush University Medical Center pre web health.usnews.com. Diéta rovnako prospieva srdcu a celkovej kondícii.