Reklama

Štíhla a fit v 30+, 40+ aj 50+?! Áno, stačí dodržiavať tieto zásady šité na mieru

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Dostali ste chuť na OVOCNÝ koláč? Tieto šťavnaté rezy S VÍNOM potešia vaše chuťové poháriky
    Zdroj: Canva NCpZ

    KEĎ MÁTE PÄŤDESIAT

    Váš metabolizmus je ešte pomalší. Príznaky menopauzy alebo postmenopauzy už nemožno prehliadnuť. Ste unavenejšia a možno sa menia aj vaše chute. Vaším cieľom už nie je mať váhu ako v osemnástich, ale mať energiu a cítiť sa zdravo.

    V tomto veku by mala polovica bielkovín pochádzať z rastlinných zdrojov, takže sa nebojte do jedálnička zaradiť strukoviny, orechy a semienka.

    Zdroj: shutterstock

    V tomto veku by mala polovica bielkovín pochádzať z rastlinných zdrojov, takže sa nebojte do jedálnička zaradiť strukoviny, orechy a semienka.

    ČAS JE NAJDRAHŠIA KOMODITA

    Ak ste sa doteraz príliš nevenovali sama sebe, je najvyšší čas začať. Pravidelná fyzická aktivita nielenže zvyšuje náš energetický výdaj, ale aj znižuje riziko srdcových chorôb, krvný tlak a hladinu cholesterolu. Zlepšuje tiež pružnosť ciev. Cvičenie zaťažujúce kostrový aparát, ako napríklad chôdza, beh alebo silové cvičenia, stimuluje tvorbu novej kostnej hmoty a zvyšuje jej hustotu. To všetko môže znížiť riziko zlomenín a spomaliť nástup osteoporózy. Okrem aeróbneho pohybu, ktorý by mal ideálne čo najmenej zaťažovať kĺby (chôdza, severská chôdza, plávanie, jazda na bicykli či kolobežke, tanec), si nájdite cvičenie, ktoré vám pomôže zlepšiť flexibilitu a ohybnosť. Môže to byť joga alebo tajči. Tieto cvičenia vám tiež pomôžu lepšie sa koncentrovať, znížiť stres a pocity úzkosti.

    Zdroj: shutterstock

    Vo vyššom veku je ešte viac dôležité dbať na to, čo si dávate na tanier, a kontrolovať množstvo.

    STRAVOVACÍ TIP: Je ešte viac dôležité dbať na to, čo si dávate na tanier, a kontrolovať množstvo. Upravte si jedálniček na tri až štyri jedlá denne a skúste medzi nimi nič nejesť. Obmedzte alebo úplne vynechajte konzumáciu alkoholu. V tomto veku by mala polovica bielkovín pochádzať z rastlinných zdrojov, takže sa nebojte do jedálnička zaradiť strukoviny, orechy a semienka.

    Dôležitý je aj dostatok vlákniny, predovšetkým v podobe celozrnných obilnín a zeleniny. Vláknina pomáha udržiavať pocit sýtosti, stabilnú glykémiu (hladinu cukru v krvi) a tiež reguluje trávenie. Nebojte sa zdravých tukov, ktoré obsahuje avokádo, olivový olej, orechy a mastné ryby (losos, makrela, sleď). Zdravé tuky prospievajú pleti, vlasom a podporujú aj činnosť mozgu. Ešte viac sa zamerajte na spánok. Posledné jedlo si dajte aspoň dve až tri hodiny pred plánovaným odchodom do postele a skúste dodržiavať pravidlá spánkovej hygieny.

    Strana

    2/2

    Autor článku

    Online magazín pre štýlové ženy. Venuje sa najmä témam ako krása, móda, životný štýl, vzťahy, domácnosť a rodina.
    Reklama