Najväčšie mýty o čistení zubov! OVERTE SI: Pomáha jablko či žuvačka? Pozor na časté umývanie!
23. 6. 2023, 6:00 (aktualizované: 31. 5. 2024, 7:18)

Zdroj: Shutterstock
Viete, čo už nie je pravda a čo stále platí? O zuboch odmalička počúvame všeličo. Zubné lekárstvo prechádza najrýchlejším vývojom, a tým sa poopravujú aj názory na to, čo nám škodí a čo nie.

Viete, čo je vlastne kaz? Kaz vzniká, keď baktérie zo zubného povlaku spracujú cukry zo stravy a pomocou kyselín demineralizujú a následne ničia zubnú sklovinu. A nejde len o rafinovaný cukor, ale o cukor všeobecne, teda napríklad aj v ovocí. Pozrime sa najčastejšie mýty spojené s kazmi a ústnou hygienou.
1. Časté umývanie zubov pomáha
Omyl. Príliš časté umývanie zubov môže poškodiť sklovinu a vyvolať ochorenia pre abrazívne vlastnosti zubnej pasty. Oveľa lepšie je po každom jedle si prepláchnuť ústa čistou vodou, nie hneď drhnúť kefkou. Treba si uvedomiť, že niektoré jedlá obsahujú kyseliny. Ak po ich pôsobení na sklovinu zapôsobí mechanický podnet, teda napríklad zubná kefka, sklovina sa môže stenčiť. Preto sa odporúča umývanie kefkou aspoň hodinu po jedle. Za ten čas sliny prirodzene neutralizujú ústne prostredie, pomáha tomu práve vypláchnutie čistou vodou. Nejde teda o kvantitu umývania, ale o kvalitu, a to hlavne večer pred spaním.
Zdroj: Shutterstock
Časté umývanie zubov nie je žiadúce. Môžete si tým len uškodiť.
2. Tvrdšia kefka je lepšia
Často si myslíme, že čím tvrdšia kefka, tým lepšie vyčistenie zubov. Lebo veď ide o povlak a povlaku by sme sa mali lepšie zbaviť silnou tvrdou kefkou. Biela hmota, ktorá sa nachádza na zuboch (spomínaný povlak), je mäkká a lepivá. Preto na jej odstránenie postačí mäkká zubná kefka, ktorá je zároveň šetrná k ďasnám.
Zdroj: Shutterstock
Povlak je mäkký a lepivý, na jeho odstránenie stačí mäkká kefka.
Už ste počuli náš podcast?
3. Stačí nám ústna voda
Čistenie zubov znamená stierať povlaky, odstraňovať zvyšky jedla a nie vyplachovať ústnou vodou, takže nie, nestačí, lebo oplachovacie činidlá nedokážu odstrániť povlak samy od seba, len obmedzujú rast povlaku a odďaľujú jeho deštruktívnu činnosť.
Zdroj: Shutterstock
Ústna voda nie je až taký zázrak.
4. Biele zuby sú dôležité
Vôbec nie. Farba zubov je u každého iná. Biela farba zubov neznamená, že sú zdravšie. Zafarbenie zubov nemá priamy súvis so zdravím.
Zdroj: SHUTTERSTOCK
Svietivé zuby ako z reklamy? Zabudnite, to nie je prirodzené
5. Parodontitída je dedičná
Nemožno poprieť, že na každom ochorení vrátane tých najrozšírenejších, akou je zubný kaz alebo parodontóza, má dedičnosť istý podiel. Vplyv dedičnosti je však minimálny, keby sme ho premenili na čísla, ide asi o 5 %. Naopak, najčastejšou príčinou je práve nedostatočná ústna hygiena. Ak aj zdedíte zlé gény po rodičoch, práve hygiena je základnou prevenciou v boji s ochoreniami ústnej dutiny.
Zdroj: Shutterstock
Paradentóza je z hľadiska dedičnosti zanedbateľná, väčšinou za to môže zlá hygiena!
6. Príčinou zápachu je žalúdok
Nie. Okrem tabaku, kávy, cesnaku, cibule a iných vecí zlý dych pochádza z rozkladajúcich sa baktérií v povlaku, ktorý je prítomný v prasklinách chrbta jazyka a v ďasnových vreckách.
Zdroj: Shutterstock
Zápach z úst je často zo zle umytých zubov.
7. Za kazivosť môžu gény
To nie je pravda. Vyhovárať sa na gény je veľký omyl. Isteže, existujú výnimky, napríklad v prípade, že sa človek narodí s poškodenou zubnou sklovinou a zub je tak náchylnejší na tvorbu zubného kazu. V ostatných prípadoch však ide o problém spojený s nedostatočnou ústnou hygienou a so zlou technikou čistenia zubov.
Zdroj: Shutterstock
Vyhovárať sa na gény pri pokazených zuboch nie je dobré.
8. Jablko vyčistí zuby
Každá potrava obsahuje cukor, ktorý zubom neprospieva. A to platí aj pre ovocie. Takže nie, nepomôže, je to mýtus.
Zdroj: Shutterstock
Aj keď sú jablká zdravé, zubom nepomôžu.
9. Žuvačky bránia kazu
Žuvačky spôsobujú v našich ústach zvýšenú tvorbu slín, čo pomáha pri samočistení povrchu zubov. To, samozrejme, prispieva k prevencii zubného kazu. Vzniku zubného kazu však samotné žutie žuvačky nezabráni.
Zdroj: Shutterstock
Žuvačky samotnému kazu zabrániť nevedia
10. Pitie mlieka pomáha deťom
Vápnik obsiahnutý v mlieku je dôležitý pre vývoj kostí, teda i zárodku zubov. Ale všetko má svoje plusy i mínusy. Treba poznamenať, že aj mlieko obsahuje cukry, a preto si po jeho konzumácii treba vyčistiť zuby.
Zdroj: Shutterstock
Aj mlieko obsahuje cukry.