Trápi vás pleseň na nohách? Takto sa jej zbavíte!
14. 6. 2010, 10:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 13:20)

Zdroj: Shutterstock
Hubovitou infekciou kože trpí každý štvrtý človek, častejšie muži. Neznesiteľné svrbenie môže prerásť do zápalu, horúčky a obmedzujúcich bolestí.
Predísť tomu môžete vhodnou prevenciou, liekmi z lekárne, ale aj účinnými babskými receptami.
Spôsobujú ju dermatofyty – hubovité mikroorganizmy, ktoré sa nachádzajú vo vrchných častiach pokožky. Prenášajú sa prostredníctvom infikovaných šupiniek kože. Najviac sa im darí na mäkkej koži medzi palcami a na chodidlách. Stačí, že máte mäkkú, popraskanú pokožku. Na kúpalisku alebo v sprche sa vaša noha dostane do kontaktu so šupinkami kože osídlenými hubami, a problém je na svete. Pleseň sa prejaví začervenaním pokožky, jej olupovaním, mokvaním, neskôr sa môžu tvoriť pľuzgiere, a to všetko sprevádza svrbenie.
Približne dve tretiny postihnutých ľudí sa neliečia, alebo sa liečia len čiastočne. V tomto prípade však ide o infekčné ochorenie, ktoré sa bez toho nezaobíde. Neliečená infekcia môže viesť k vzniku zápalu, bujneniu plesne aj na chodidlách a na nechtoch. Vtedy sa už väčšinou vyžaduje odstránenie postihnutého nechta a následná zdĺhavá medikamentózna liečba.
Ako sa im vyhnúť?
→ dbajte na hygienu nôh a dezinfekciu obuvi
→ vyhýbajte sa silónovým ponožkám
→ v saune či na plavárni používajte vlastné šľapky
→ po osprchovaní si nohy utrite dosucha – aj medziprstové priestory a až potom si obujte ponožky
Kedy navštíviť lekára
Majte na pamäti, že plesňové ochorenie nikdy neustúpi samo. Neliečená infekcia môže po čase zapríčiniť praskanie kože a vznik bakteriálneho zápalu. Najvyšší čas na začatie liečby je:
→ keď vám zápal bráni v chôdzi
→ ak chodidlá napuchnú a cítite v nich veľkú páľavu
→ keď vám popraská koža a objavia sa na nej pľuzgiere
Liečba
„Plesňové ochorenia sa liečia lokálne (krémy, roztoky) a hlavne pri nechtovej pliesni je nevyhnutná komplexná liečba (tablety). Babské recepty môžu pomôcť, ale iba v prípade kvasinkovej infekcie. Na vláknité huby v zrohovatenej koži sú prikrátke,“ zdôrazňuje MUDr. Michaela Dubčeková. Súčasťou liečby je aj vyhýbanie sa úzkej obuvi, silónovým pančuchám a ponožkám z umelých materiálov.
Vyskúšajte aj tieto rady ...
• Svrbenie a bolesť zmierňujú studené obklady, ktoré zároveň prispievajú k vysušovaniu infi kovanej pokožky.
• Urobte si Burrwov roztok (roztok z octanu hlinitého), ktorý kúpite v lekárni. Dve lyžice roztoku rozpustite v pol litri studenej vody, namáčajte do neho vreckovku alebo uterák a obklady si na postihnuté miesto prikladajte na 15 – 20 minút 4-krát denne.
• Pomáha aj soľný kúpeľ. V pol litri teplej vody rozpustite dve lyžice kuchynskej soli a nohy do nej vložte na 5 – 10 minút. Výsledkom bude obmedzené potenie a zastavenie rastu plesne.
• Kúpeľ vo víne si pripravíte z 30 gramov šalvie, 30 gramov repíka lekárskeho a dvoch pohárov bieleho vína. Zmes nechajte zovrieť a po vychladnutí si do nej na pár minút namáčajte nohy.
• Ak sa vám výrazne potia nohy, topánky by sa mali sušiť aspoň 24 hodín. Neodporúča sa preto, aby ste jeden pár nosili dva dni po sebe, riziko plesne sa tak zvyšuje.
• Vnútro topánky ošetrite prípravkom proti plesniam vo forme prášku alebo spreja.
• Vyhýbajte sa ponožkám z umelých vlákien, dôkladne ich vyperte a dbajte na to, aby na nich nezostávali zvyšky prášku, ktoré môžu popraskanú kožu podráždiť.
Viac zaujímavých článkov nájdete v prílohe Nový Čas Zdravie, každý piatok v denníku Nový Čas!