Ľudský mozog preferuje pozitívne správy pred negatívnymi. Preto vraj nefungujú výstražné nápisy na cigaretových škatuľkách. No podľa psychológov je pozitívne myslenie výsostne individuálne. Závisí od vašej osobnosti a najdôležitejšia je preň myšlienka a podnet, ktorý k nej vedie. Vhodné je vnímať ich pozitívne, nie negatívne.

Hnev, strach a obavy sú spúšťače

„Optimistické naladenie prispieva k vášmu celkovému zdraviu,“ tvrdia odborníci, ako sa vyhnúť psychosomatickým chorobám. „Vznikajú primárne zo psychických príčin, ale prejavujú sa fyzicky. Spúšťajú ich hlavne negatívne emócie ako hnev, strach, úzkosť či obavy. Teda opak pozitívneho naladenia.“ A tak si často môžeme sami za nepekné vyrážky, vypadávanie vlasov, kŕče v žalúdku či rany, ktoré sa nehoja.

Čomu sa vyhýbať?

Mnohí vytvárajú katastrofy, vnímajú podnety len čierno-bielo, vidia svet ako všetko alebo nič, prehnane zovšeobecňujú, zamietajú pozitívne správy a podliehajú nepodloženým záverom. Jasné, že potom nemôžu myslieť pozitívne.

Vždy je poloplný!

● Identifikujte svoje myšlienky a snažte sa tie negatívne nahradiť pozitívnymi.
● Vynechajte zo slovníka výrazy s predponou ne-, ako nemôžem, nechcem a podobne.
● Hoci nemôžete mať moc nad všetkými vonkajšími okolnosťami, môžete ovládať svoj vnútorný svet.
● Upevňujte si pozitívne myšlienky pozitívnymi skutkami.
● Sústreďte sa na plnú polovicu pohára, nie na tú prázdnu.

Ako sa udržiavate fit v zime?

Lenka (31)
– Snažím sa veľa hýbať. Chodila som aj do fitka, odkedy je pandémia, tak som od toho upustila, hoci som mala zaplatenú celoročnú permanentku a nebola to lacná záležitosť. Teraz sa viac hýbem vonku alebo cvičím doma.

Alena (53)
– Otužujem sa. Pred rokom som sa pripravovala striedavými sprchami a cvičením na studenom vzduchu, ale teraz už plávam v jazere aj v zime.
A je to úžasný pocit, cítim sa naozaj fit.

Vanda (25)
– Asi iba stravou. Snažím sa aj v zime jesť zdravo, denne jedávam veľa zeleniny a ovocia, rôzne druhy orechov. Keďže si nezaťažujem žalúdok, tak sa celkovo cítim svieža a zdravá. A milujem prechádzky so psom.