Trápia vás vybočené palce? Už nebudú a budete mať krásne nôžky: Super tipy, ako sa ich zbaviť!
27. 6. 2019, 12:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 9:17)

Zdroj: Shutterstock
Príčiny vzniku Halluxov sú genetické, čo ale neznamená, že zdedíme vybočený palec, ale len náchylnosť k tomuto problému....
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock
Galéria k článku
Ako si pomôcť pri halluxoch
Čo je to Hallux valgus?
Ide o deformitu kĺbu palca na nohe, ktorá je typická vybočením kĺbu smerom von, pričom prvá záprstná kosť smeruje dovnútra. Chybné postavenie vyvíja tlak na vačok kĺbu, ktorý sa môže zapáliť. Okolie kĺbu vtedy býva zhrubnuté, začervenané a bolestivé.
Zdroj: profimedia.sk
Victoriu Beckham postihla deformácia kostí,
Prečo vzniká?
Príčiny sú genetické, čo neznamená, že zdedíme vybočený palec, ale náchylnosť k tomuto problému (ploché nohy, nízka klenba, uvoľnené šľachy a kĺby chodidla). Najčastejším spúšťačom je nosenie nevhodnej obuvi, najmä vysokých, špicatých a úzkych topánok.
Zdroj: archív firiem
Gaštanový gél s chladivým a regeneračným účinkom, Nobilis Tilia, 10,16 €
Ako si pomôcť?
Chodenie naboso a gymnastika chodidla je najlepšia prevencia, pretože posilňuje svaly. Ráno a večer je dobré precvičiť si chodidlo, porozťahovať prsty na nohách. Bandáže a rôzne pomôcky môžu priniesť úľavu aj odstránenie miernych foriem halluxov.
Zdroj: archív firiem
Lanomed masť na suchú, popraskanú a drsnú kožu piat, For Life & Madaga, 9,20 €
Akú obuv nosiť?
V prvom rade musí obuv naozaj sedieť. Mala by byť z mäkkého materiálu a v okolí prstov dostatočne široká, aby nevyvíjala tlak na postihnutú oblasť. Vyhýbajte sa topánkam na vysokých podpätkoch.
Zdroj: Shutterstock
V prvom rade musí obuv naozaj sedieť.