Trpíte zápalom močových ciest? Prečo naň ženy trpia častejšie? Nemajte strach, dajte si TOTO
11. 11. 2024, 16:00

Zdroj: Shutterstock
Zápal močových ciest okúsila nejedna z nás počas života aj viackrát. Nie vždy si s ním však poradíme samy doma. Prečo sú naň ženy náchylnejšie, čo ho môže spôsobovať a ako s ním bojovať?
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock
Galéria k článku

Podľa štatistík len polovica žien vo veku medzi 24. až 64. rokom života vyhľadá pri ťažkostiach s močovými cestami lekára. „Neviditeľné“ infekcie močových ciest sa výskytom radia hneď za infekcie dýchacích ciest. Podstatné je neotáľať a ísť k lekárovi.
Komplikované aj opakované
Zanedbaný zápal pritom môže byť životunebezpečný. „Pri neliečenom zápale močových ciest sa môže k typickým príznakom, ako je rezanie, pálenie a nutkanie na močenie, pridružiť celková slabosť, únava, triašky, vysoká teplota, nevoľnosť, vracanie, ako aj výrazne skalený či krvavý moč. To nastáva, ak sa infekcia močových ciest rozšíri aj na obličky. V tomto pokročilom a neliečenom štádiu môže dôjsť až k ich zlyhaniu a urosepse, čiže otrave krvi spôsobenej infekciou v močovom trakte. A tá môže byť životunebezpečná,“ varuje pred zanedbaním liečby urologička MUDr. Katarína Topoliová. S nekomplikovanou infekciou močových ciest vám pomôže praktický lekár, ktorý po vyšetrení vášho moču testovacím papierikom priamo v ambulancii stanoví diagnózu a predpíše antibiotickú liečbu. Ak máte komplikované alebo opakované infekcie, ktoré prebiehajú dramatickejšie, a sú sprevádzané aj krvácaním pri močení, nevyhnete sa vyšetreniu u urológa.
Zdroje infekcie
K hlavným pôvodcom zápalu močových ciest patria baktérie Escherichia coli, ktoré tvoria základ osídlenia hrubého čreva. Ak sa dostanú do močového ústrojenstva a vy málo pijete, a teda aj málo močíte, dochádza k usadzovaniu a množeniu baktérií, čo vedie k zápalu močového mechúra. „Ďalším zdrojom môžu byť kvasinkové infekcie a sexuálne prenosné baktérie. K vzniku zápalu močových ciest prispievajú abnormality v močovom trakte, ako sú močové kamene, zúženie močovej trubice, zväčšená prostata, zavedený katéter. Ženy sú náchylnejšie na prienik baktérií z okolia konečníka, keďže majú kratšiu močovú rúru ako muži a jej ústie je bližšie ku konečníku. Rolu u nich zohrávajú aj hormonálne zmeny ako tehotenstvo, menštruácia či menopauza,“ vraví lekárka.
Vlastná vakcína
Keďže akútny zápal močových ciest spôsobujú baktérie, pri liečbe počítajte s nasadením antibiotík. Lekár pri ich výbere vždy berie do úvahy príčiny vzniku infekcie, jej trvanie, ako aj fakt, či u vás ide o prvú alebo opakovanú infekciu. „U žien, ktoré odpozorujú, že vznik infekcií sa viaže na sexuálny styk, ovuláciu či menštruáciu, sa odporúča jednorazové podanie antibiotika, ‚single shot‘, ihneď pri začínajúcich ťažkostiach. Pri chronickom zápale močových ciest predpisujeme antibiotiká v nižších dávkach na dlhšie časové obdobie, tri až šesť mesiacov, v kombinácii s imunomodulačnými preparátmi,“ vysvetľuje urologička. „Ďalšou možnosťou je autovakcína vyrobená oslabením vlastného bakteriálneho kmeňa získaného z moču pacienta,“ dopĺňa.
Vypočujte si náš podcast:
Toto dodržiavajte
Aby ste sa problémom s močovými cestami vyhli, radí doktorka Topoliová pár preventívnych opatrení. „Dodržiavajte primeranú, teda nie nadmernú, ale ani nedostatočnú osobnú hygienu urogenitálnej oblasti, vyhýbajte sa parfumovaným mydlám. Ženy by mali pamätať na správnu techniku utierania „spredu dozadu“, aby sa znížilo riziko kontaminácie močových ciest baktériami z konečníka. Spodná bielizeň by mala byť bavlnená, nie z umelých vlákien a nie tango nohavičky, ktoré slúžia ako chodník pre baktérie z oblasti konečníka smerom k vagíne. Dobré je vyhnúť sa aj tesným nohaviciam. Po návšteve verejného bazéna si vždy vymeňte mokré plavky za suché. Ak infekcia močových ciest súvisí so sexuálnym stykom, nepoužívajte prezervatívy, ktoré pôsobia dráždivo, spermicídne krémy ani lubrikačné gély. Po sexuálnom styku sa vždy vymočte, prípadne aj osprchujte. Pretože za zdrojom infekcie močových ciest stojí často aj praktizovanie análneho styku, preto je dobré sa tejto sexuálnej praktike vyhnúť,“ odporúča lekárka.
Čo vás čaká na urológii?
➤ Chemické a kultivačné vyšetrenie moču
➤ Sonografia obličiek a močového mechúra, u mužov aj prostaty a semenníkov
➤ Cystoskopia, čiže prezretie močového mechúra
➤ Uroflowmetria, detekcia rýchlosti prúdu moču
➤ Vyšetrenie ejakulátu
➤ Výtery z močovej rúry
➤ Výtery z pošvy
➤ Odber krvi
Vedeli ste, že...
… liečbu zápalu močových ciest je vhodné podporiť pitím dostatočného množstva nesladených, neperlivých tekutín v množstve liter doobeda a liter poobede? Taktiež urologickými čajmi a fytopreparátmi, u žien z brusníc, u mužov z vrbovky. Vyplavovať baktérie E. coli pomáha aj D-manóza, ktorú môžu užívať i tehotné ženy.
Babské rady na zápaly močových ciest
Čaj z medvedice lekárskej
Pridajte jednu lyžičku sušených listov medvedice lekárskej do hrnčeka vriacej vody. Nechajte lúhovať 10 až 15 minút. Pite dva- až trikrát denne, nie dlhšie ako týždeň.
Petržlenový čaj
Namočte dve lyžičky nasekanej čerstvej petržlenovej vňate do hrnčeka vriacej vody. Lúhujte 10 minút a pite dva- až trikrát denne.
Rumančekový čaj
Pridajte 1 až 2 čajové lyžičky sušených kvetov harmančeka do šálky vriacej vody a nechajte lúhovať 10 minút. Pite dva- až trikrát denne.