Reklama

Už ZASA upchatý nos? Aj obyčajná NÁDCHA nás dokáža poriadne potrápiť! Ako sa jej rýchlo zbaviť?

×
Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Ako si pomôcť už pri prvých príznakoch ochorení? TOP osvedčení domáci bojovníci proti chorobám!
    Reklama
    Soňa Andrisíková

    Soňa Andrisíková

    redaktorka týždenníka Nový Čas pre ženy

    Nádcha je jedným z najčastejších zdravotných problémov, ktoré nám dokážu znepríjemniť život. Je sprevádzaná sťaženým dýchaním, kýchaním, niekedy bolesťou hlavy i únavou. Čo za ňou stojí a prečo nás tak často trápi?

    Nádcha, medicínsky známa ako rinitída, je zápal alebo podráždenie nosnej sliznice. Môže byť spôsobená rôznymi faktormi, z ktorých najbežnejšie sú vírusy, baktérie alebo alergény. Najčastejším vinníkom vírusovej nádchy je rhinovírus, ktorý spôsobuje až 50 percent všetkých prípadov nádchy. Keď tento vírus vnikne do tela, napadne nosnú sliznicu, kde sa začne množiť. Imunitný systém reaguje na prítomnosť vírusu zvýšenou produkciou hlienu, aby ho z tela vyplavil. Tento hlien upcháva nosové cesty a vedie k nepríjemnému pocitu plného nosa. Okrem vírusov môže byť nádcha spôsobená baktériami, najmä v prípadoch dlhodobejšieho trvania, keď sa k pôvodnému vírusovému zápalu pridá sekundárna bakteriálna infekcia. Alergény, ako peľ, prach alebo zvieracia srsť, môžu tiež vyvolať nádchu, ktorá sa označuje ako alergická rinitída.

    Zdroj: shutterstock

    Nádcha dokáže potrápiť

    Pre toto sa množia

    V chladných mesiacoch sa nádcha objavuje častejšie z dôvodu kombinácie niekoľkých faktorov, ktoré spolu pôsobia na naše telo a zvyšujú riziko infekcie. Jedným z hlavných dôvodov je, že nižšie teploty oslabujú náš imunitný systém. Chlad spôsobuje zúženie krvných ciev v nose a dýchacích cestách, čím sa znižuje prekrvenie slizníc a ich schopnosť bojovať proti patogénom. V takomto oslabenom stave sú sliznice náchylnejšie na napadnutie vírusmi a baktériami. K tomu sa pridáva aj suchší vzduch v interiéroch, pretože počas zimy trávime viac času v uzavretých a vykurovaných priestoroch. Vykurovanie vzduch vysušuje, čo spôsobuje vysychanie sliznice nosa, ktorá sa tým stáva zraniteľnejšou a nedokáže dostatočne zachytávať a vylučovať patogény.

    Počas zimy je jej viac

    Takéto podmienky uľahčujú množenie vírusov a následný zápal. Ďalším faktorom je vyššia koncentrácia ľudí v uzavretých priestoroch, ako sú školy, kancelárie a domovy, čo vytvára ideálne podmienky pre šírenie vírusov. Keď sa ľudia dlhodobo zdržiavajú v obmedzenom priestore, kvapôčková infekcia sa šíri oveľa rýchlejšie, čo vedie k nárastu ochorení. Špecificky v prípade rhinovírusov, ktoré sú najčastejším pôvodcom nádchy, dochádza k efektívnejšiemu prenosu v prostredí, kde sú nižšie teploty a vlhkosť. Navyše chladné počasie bráni prirodzenej obrane našich slizníc – nosné riasinky, ktoré sú zodpovedné za zachytávanie a odstraňovanie vírusov, pracujú pri nižších teplotách pomalšie. To znamená, že sliznice nedokážu efektívne vylúčiť patogény a vírusy sa ľahšie usadia v našom tele. Okrem toho je mnoho vírusov odolnejších v chladnom prostredí. Stabilnejšie a odolnejšie vírusy, ako napríklad rhinovírusy, dokážu v prostredí s nízkou teplotou a vlhkosťou prežiť dlhšie. To znamená, že sa môžu ľahko šíriť a pretrvávať na povrchoch, ako sú kľučky dverí, stoly alebo mobilné telefóny, a následne infikovať ďalších ľudí.

    Zdroj: Shutterstock

    Nádcha je sprevádzaná sťaženým dýchaním, kýchaním, niekedy bolesťou hlavy i únavou.

    Typické príznaky

    Upchatý nos – opuchnuté sliznice a nadmerná produkcia hlienu vedú k pocitu, že nosné cesty sú uzatvorené.

    Kýchanie – kýchanie je obranný mechanizmus tela, ktorý sa snaží vylúčiť dráždivé látky z nosa.

    Vodnatý výtok – pri vírusovej nádche je výtok z nosa spočiatku číry a vodnatý. V neskorších štádiách sa môže zahusťovať a zmeniť farbu na žltú alebo zelenú.

    Znížená schopnosť čuchu a chuti – opuch slizníc narúša schopnosť zachytávať pachy a chute.
    Bolesť hlavy – zápal v nosovej dutine môže viesť k tlaku v čele alebo tvárových dutinách.

    Vypočujte si náš podcast:

    Nie je len jedna

    Nádcha sa delí na niekoľko typov podľa príčiny a priebehu:
    Akútna vírusová nádcha – najčastejší typ nádchy, ktorý trvá zvyčajne sedem až 10 dní. Príčinou sú vírusy, najmä rhinovírusy.
    Bakteriálna nádcha – nastáva, ak sa k vírusovému zápalu pridá bakteriálna infekcia. Býva sprevádzaná hustým, žltým alebo zeleným hlienom.
    Chronická nádcha – dlhodobý zápal nosovej sliznice, ktorý môže byť spôsobený pretrvávajúcou infekciou, nosnými polypmi alebo alergiami.
    Alergická nádcha – reakcia tela na alergény, ako sú peľ, roztoče, plesne alebo zvieracia srsť. Typické príznaky sú kýchanie, svrbenie nosa a vodnatý výtok.
    Vazomotorická nádcha – tento typ nádchy nie je spôsobený infekciou ani alergiou. Je výsledkom poruchy regulácie krvného prietoku v nosnej sliznici, ktorú môžu vyvolať zmeny teploty, stres alebo dym.

    Zdroj: Shutterstock

    Nádcha je sprevádzaná sťaženým dýchaním, kýchaním, niekedy bolesťou hlavy i únavou.

    Nielen v zime

    Nádcha je častá počas celého roka, no jej výskyt sa líši v závislosti od ročného obdobia. I keď najvyšší výskyt vírusovej nádchy je na jeseň a v zime, objavuje sa i v lete. Nádcha býva síce zriedkavejšia, no alergici môžu trpieť sezónnou alergickou nádchou najmä počas kvitnutia rastlín a stromov na jar a v lete.

    Bojujte s ňou

    Liečba nádchy závisí od jej konkrétnej príčiny, preto je dôležité rozpoznať, o ktorý typ nádchy ide. Pri vírusovej nádche je kľúčové zabezpečiť dostatočný príjem tekutín, či už vo forme vody, alebo teplých čajov. Pitný režim pomáha udržiavať hlien redší, vďaka čomu sa ľahšie odstraňuje z nosových ciest. Výborným pomocníkom je aj inhalácia pary, ktorá zmierňuje opuch nosných slizníc a uvoľňuje dýchacie cesty. Na zvlhčenie nosnej sliznice sa používajú nielen nosové spreje s fyziologickým roztokom, ale aj nosové kvapky. Obe formy prípravkov sú určené na udržanie správnej hydratácie sliznice, zmiernenie podráždenia a prevenciu suchosti. Kvapky a spreje s obsahom morskej soli, izotonického alebo hypotonického roztoku sú špeciálne navrhnuté tak, aby poskytovali úľavu pri suchom vzduchu, alergiách či počas nádchy. Výhodou kvapiek však je, že pri správnom použití zatečú hlboko na bočné steny nosovej dutiny, čím pomáhajú znížiť riziko zápalu stredného ucha. Po aplikácii kvapky stiahnu oblasť nosohltanového ústia Eustachovej trubice, čo zabraňuje upchatiu a zaľahnutiu ucha. Takto sa predchádza vzniku zápalu stredného ucha, ktorý často vzniká pri nahromadení hlienu v tejto oblasti. Správne použitie kvapiek teda nielen zmierňuje príznaky, ale aj účinne chráni pred komplikáciami spojenými s nádchou či alergiami.

    Pomáha i odpočinok

    Nezabúdajte ani na dostatočný odpočinok a zvýšený príjem vitamínu C, aby sa telo rýchlejšie zotavilo a posilnilo svoj imunitný systém. Ak ide o bakteriálnu nádchu, môže byť potrebné nasadiť antibiotiká, no len v prípadoch potvrdenej bakteriálnej infekcie. Voľbou môžu byť aj nosové kvapky alebo spreje, pričom kvapky pri správnom použití zatečú hlboko na bočné steny a týmto pomáhajú predchádzať zápalu stredného ucha. Po správnej aplikácii kvapky stiahnu oblasť nosohltanového ústia  Eustachovej trubice a tým zabezpečia prevenciu zaľahnutiu ucha a následne zápalu stredného ucha. Pri dlhodobej liečbe sú účinné nosové spreje s kortikosteroidmi, ktoré pomáhajú kontrolovať zápal a predchádzať ďalším záchvatom. Ak trpíte vazomotorickou nádchou, najdôležitejšie je vyhýbať sa dráždivým faktorom. Teda minimalizovať vystavenie nosnej sliznice chladnému vzduchu, cigaretovému dymu či silným pachom, ktoré môžu vyvolať záchvat nádchy. Každý typ nádchy vyžaduje špecifický prístup a vhodnú liečbu, aby sa príznaky zmiernili a nosná sliznica sa mohla čo najskôr zregenerovať.

    Autor článku

    Soňa Andrisíková

    redaktorka týždenníka Nový Čas pre ženy
    Ako študentka som sa vždy tešila na nové vydanie Nového Času pre ženy a jeho pestrý obsah. Dnes mám to šťastie, že ho spolu s mojimi kolegyňami tvorím pre vás aj ja a veľmi ma to baví. Rada prinášam v jednotlivých rubrikách nové informácie, zaujímavé postrehy, i moje vlastné myšlienky. Okrem domácnosti, vzťahov, zdravia, ezoteriky či hlavnej témy, píšem aj skutočné príbehy, ktoré sa stali mojou srdcovkou. Keď som začala spracovávať príbehy, ktoré vytvoril sám život, prišla tá najväčšia radosť z práce v časopise. Rada dostávam do povedomia osudy žien, ktoré nemajú v živote na ružiach ustlané a napriek tomu sa nevzdali. Rovnako obľubujem také, v ktorých sa ženy inšpirujú navzájom. Vďaka nim i ja sama napredujem.