Vaše prsia: Prečo ženy tak trestuhodne zanedbávajú svoje zdravie?
20. 12. 2009, 15:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 12:55)

Zdroj: Shutterstock
Boli ste už tento rok na prehliadke u gynekológa? Ak nie, tento článok sa možno týka práve vás alebo vašej mamy, sestry, babičky či dcéry.
Ročne na Slovensku zomiera okolo 700 starších pacientok, ale aj celkom mladých žien. K lekárovi totiž prídu príliš neskoro.
Jednou z príčin, prečo ženy zbytočne zomierajú, je, že nevedia, na čo majú nárok, majú rôzne predsudky a strach z vyšetrenia, alebo sa im zdajú termíny na mamografické vyšetrenie príliš dlhé. Každá z vás by mala vedieť, na aké vyšetrenia má právo, od akého veku a ako často ich môže využívať.
Mamografia je nevyhnutná
Rakovina prsníka sa dá odhaliť a liečiť skôr, ako si ju nahmatáte. Väčšina žien, ktoré si vyšetrujú prsia, sa spolieha, že si hrčku či inú zmenu na prsníku všimne sama. Hmatateľná hrčka však býva často príznakom už rozvinutého ochorenia. O tom, prečo je dôležité absolvovať pravidelné vyšetrenia, aj o rôznych mýtoch a omyloch, ktoré sprevádzajú mamografiu, sme sa porozprávali s primárkou rádiodiagnostického oddelenia NsP Medissimo MUDr. Vlastou Kajanovičovou. Ženy často odmietajú ísť na mamograf v obave, že žiarenie spôsobuje rakovinu.
Ide len o mýtus. Vyšetrenie je v súčasnosti veľmi šetrné, oveľa nebezpečnejšie by bolo vyhýbať sa mu. Obavy, že röntgenové lúče počas mamografie môžu vyvolať rakovinu prsníka, sú neopodstatnené. Pri použití moderných prístrojov s veľmi nízkou dávkou žiarenia toto riziko nehrozí.
Niektoré sa mamografu boja ako „čert svätenej vody“, pretože rakovinu prsníka vraj môže spustiť silný tlak pri vyšetrení. To je tiež nezmysel. Stlačením sa nádorové bunky neaktivujú.
Lekári odporúčajú pravidelné samovyšetrovanie prsníkov. Má však žena vôbec šancu objaviť nádor, ktorý je ešte úplne maličký?
Pravidelné samovyšetrovanie je, samozrejme, veľmi dôležité a môže zachrániť život, ak žena včas navštívi lekára. Karcinómy sa však nemusia vždy prejaviť tak, že si ich nahmatáte ako guľku či hrčku. Môžu vytvoriť aj malé kalcifikované ložiská, tzv. mikrokalcifikáty, ktoré nenahmatá ani lekár. Žiaľ, až tretina karcinómov prsníka sa prejavuje práve takýmito útvarmi, ktoré žena nemá šancu nájsť prstami. Preto je nevyhnutné po štyridsiatke absolvovať raz za dva roky mamografické vyšetrenie aj v prípade, že si žena žiadnu hrčku nenahmatá.
Môže sa naopak stať aj to, že žena, ktorá chodí pravidelne na mamografiu, dostane rakovinu?
Áno, žiaľ, môže sa to stať. Ide o tzv. intervalový karcinóm, ktorý vznikne medzi dvoma vyšetreniami. Sú totiž aj také nádory, ktoré sú veľmi agresívne a rozvinú sa vo veľmi krátkom čase.
A čo potom? Koho máme obviňovať? Kedysi sa ženy na mamografiu posielali každý rok, dnes platia nové normy. Je tento interval dostatočný?
Interval je dostatočný, potvrdený mnohými štúdiami. Kvantum lekárskeho ožiarenia je u nás aj tak dosť vysoké. Ak je však nález podozrivý a vyžaduje si kontrolu v kratšom časovom intervale, pacientke odporúčame vyšetrenie ultrazvukom alebo magnetickou rezonanciou.
Mnohé ženy majú strach z bolesti pri stláčaní prsníkov. Je to opodstatnené?
Stlačenie pŕs medzi dvoma doštičkami je síce možno nepríjemné, najmä pre ženy s malými prsami, ale určite sa to dá tých pár minút vydržať. Čím rádiologická laborantka platňou prsník väčšmi stlačí, tým menšia dávka žiarenia doň prenikne a zároveň sa zlepší kvalita snímky. Práve vďaka tomu je možné odhaliť aj najmenšie nádory.
Kedy je potrebný ultrazvuk a kedy mamograf? Prečo po mamografe takmer vždy nasleduje aj ultrazvuk?
Niektoré útvary sa zobrazia na mamografických snímkach, ale na ultrazvuku ich nevidieť, a naopak. Mamograf odhalí aj tie najmenšie, sotva milimetrové kalcifikované útvary, ktoré môžu byť nebezpečné. Ultrazvukový nález na druhej strane dokáže vynikajúco identifikovať nezhubné útvary, napríklad cysty. Ultrazvuk má význam u mladších žien, ktoré majú veľmi žľaznaté prsníky. U žien do štyridsiatky je to diagnostická metóda číslo jeden.
Čo ak niečo nájdu?
Ak mamograf ukáže podozrivé ložisko, pacientka následne absolvuje vyšetrenia ultrazvukom alebo magnetickou rezonanciou. Keď nález potvrdia, nasleduje biopsia, chirurgický zákrok, pri ktorom lekár z podozrivého tkaniva odoberie vzorku a pošle ju na histologický rozbor. Len tak sa nález definitívne potvrdí alebo vylúči.
Tipy pred vyšetrením
Pred vyšetrením nepoužite antiperspirant. Inak sa na náleze objavia podozrivé drobné útvary. Pripomínajú mikrokalcifikáty, ktoré sa objavujú pri zhubných nádoroch. Skúsení „čítači“ však vedia spoľahlivo rozlíšiť, čo je dielom antiperspirantu.
Čakať môže byť riskantné
Bežné čakacie lehoty na mamografické vyšetrenie sa pohybujú v rozpätí približne 36 dní, v mnohých prípadoch sú však omnoho dlhšie. Čakať na vyšetrenie veľmi dlho môže byť riskantné. Skorá diagnostika je kľúčová, najmä ak ide o rýchlo rastúce nádory. V priebehu niekoľkých týždnov sa môžu dostať do štádia, keď sa už operovať nedajú. V týchto prípadoch ide o každý týždeň. Ak máte akútny problém a pocit, že čas hrá proti vám, môžete sa rozhodnúť pre vyšetrenie v súkromnom zariadení bez čakania.
Naša rada: dohodnite si termín
Aj keď ženy na Slovensku majú nárok raz ročne na bezplatnú ženskú prehliadku, pravidelné vyšetrenia absolvuje len asi 20 percent z nich. Možno patríte k tým, ktoré večne nemajú čas, alebo máte strach z toho, čo lekár objaví. Argument „načo si kaziť predvianočný čas preventívnou prehliadkou“ tiež neobstojí. Dohodnite si preto termín u svojho lekára hneď. Aj tak ho zrejme dostanenete až v januári.