Daniela Gilányi: Homeopatia nie je placebo

Vyskúšala som ozaj všetko vrátane páchnucej pasty z rybieho oleja, ale kožní lekári sa najčastejšie prikláňali k rôznym kortikoidom, ktorými ma roky zásobovali. Kortikoidy príznaky ekzému na istú dobu potlačia, no časom prestanú účinkovať a musíte ich obmieňať. Najhoršie je, že vaša koža je po ich dlhodobom používaní ako z pergamenu, je veľmi tenká až priesvitná. Točíte sa akoby v jednom kruhu, a to vás núti riešiť príčinu ekzému a nie jeho dôsledky.

Lečim sa ňou už pár rokov a dne chodím na kontrolu raz polročne.
Lečim sa ňou už pár rokov a dne chodím na kontrolu raz polročne.
Zdroj: archív respondentov

Chcete, aby vám niečo pomohlo, a tak pátrate po iných alternatívach, akou je i homeopatia. Znie to až neuveriteľne, ale práve homeopatia ma zbavila do krvi popraskaných dlaní, suchej šupinatej pokožky, opuchov prstov a červených zapálených miest na rukách.

Atopický ekzém ju trápil od narodenia.
Atopický ekzém ju trápil od narodenia.
Zdroj: archív respondentov

Život s ekzémom pre mňa znamenal neustále svrbenie, škrabanie sa, neviete ľuďom podať poriadne ani ruku, ani šoférovať, či stopercentne pracovať – fotografie hovoria azda za všetko. Mnohí kamaráti sa mi neveriacky smiali, že homeo je obyčajné placebo, no keď videli výsledky, nechceli tomu veriť. Nie je to však zázrak na počkanie, chce to trpezlivosť a čas – nečakajte, že sa ekzému zbavíte za pár dní, keď ním trpíte celý život.Postupne, ako vrstvy cibule, je potrebné odkrývať príčiny ekzému a podľa toho nasadiť vhodnú homeopatiu. Liečim sa ňou už pár rokov a dnes chodím na kontrolu raz polročne, pričom som v kontakte so svojou pani doktorkou, ak by bola potrebná krátka konzultácia.

Dnes po ňom niet stopy.
Dnes po ňom niet stopy.
Zdroj: archív respondentov

A moje odporúčanie iným? Zverte sa do rúk overenému homeopatovi, pretože som sa stretla už s rôznymi. Ak vám bude chcieť dať čo i len dve rôzne homeo tobolky naraz, alebo vám pripraví tzv. homeopatický koktail, berte nohy na plecia!