Reklama

Zase je choré? Čo ohrozuje imunitu detí a ako ju posilníte

Organizmus dieťaťa je slabší ako u dospelého.

Zdroj: Shutterstock

Reklama

S odborníkmi vám poradíme, čo najviac ohrozuje imunitu vašich detí, kde robíte chyby i to, ako ju čo najúčinnejšie posilniť.

Ešte si vezmi jeden sveter, čiapku a rukavice! Mnoho rodičov si myslí, že je lepšie byť v teple ako mrznúť. Nie je to však pravidlom. Prílišnou inicitívou môžete svojim deťom skôr uškodiť, ako pomôcť. Imunitu je totiž potrebné pravidelne posilňovať a deti v tom nie sú žiadnou výminkou.

V jarnom období sa čoraz častejšie stretávame s tým, že naše deti chorľavejú. Často je to nielen zmenami počasia, ale aj nedostatočnou imnunitou. To, že ju majú deti oslabenú je nezriedka dôsledkom chybných rozhodnutí rodičov. Aj v tomto prípade platí, že menej je niekedy viac a prehnaná starostlivosť môže narobiť viac škody ako úžitku. Mnohí rodičia si totiž myslia, že imunita dieťaťa sa vyvíja len prvé mesiace po narodení, opak je však pravdou. "Imunita dieťaťa sa jednoznačne vyvíja aj po ukončenom prvom roku života. Je to dlhodobý proces, ktorý pokračuje minimálne do predškodlského veku," vysvetľuje detská lekárka Jarmila Hornová z Občianského združenia Výžive detí.

Čo najviac ohrozuje detskú imunitu?

MUDr. Mário Moro, detský lekár
Časté používanie antibiotík môže byť na škodu
Deťom v predškolskom veku vyzrieva imunitný systém a sú v tom čase v kolektíve čo spôsobuje, že sú častejšie choré, ale neznamená to, že majú poruchu imunity.

MUDr. Mária Forbáková, detská lekárka
Detskej imunite neprospieva napríklad opakované užívanie antibiotík, výkyvy počasia a s tým súvisiace nevhodné oblečenie, virózy šíriace sa ovzduším, predovšetkým v uzavretých klimatizovaných priestoroch, ale aj nevhodná výživa.

MUDr. Katarína Šimovičová, detská lekárka
Imunitu najviac ohrozuje pretrvávanie v prostredí infektov - jasle, škôlky, ale aj v prostredí s klimatizáciou - letiská, obchodné centrá.

Akých najčastejších chýb sa v tomto smere dopúšťajú rodičia?

MUDr. Mário Moro
Nesprávne obliekanie, hlavne u malých detí nadmerné, u teenegerov zasa skôr naopak, nedostatok pohybu vonku, vysedávanie pri počítači, málo ovocia a zeleniny v strave. Prekúrené domácnosti a to aj v noci. Časté používanie antibiotík tiež nie je veľmi pozitívne.

MUDr. Mária Forbáková
Imunitu dieťaťa môžu rodičia ohroziť napríklad príliš teplým obliekaním. V chrípkovom období nie je vhodné, aby sa chorľavé deti zdržiavali vo veľkom kolektíve, ale ani extrémna izolácia detskej imunite neprospieva. Obzvlášť nevhodný je pobyt malých detí v nákupných centrách.

MUDr. Katarína Šimovičová
Treba si uvedomiť, že imunita dieťaťa za vyvíja prvých 6 rokov a v tomto období je už dieťa imunitne natoľko zrelé, že môže nastúpiť do školy a nie je opakovane choré ako deti v jasliach a v MŠ. Aj prekonávaním infektov niekoľkokrát do roka sa imunita detí posilňuje - preto netreba hneď žiadať antibiotiká. Najčastejšie chyby rodičov sú netrpezlivosť - žiadajú čo najrýchlejšie vyliečenie - najlepšie antibiotikami a nesprávne dávkovanie liekov, hlavne pri teplotách.

Čo by ste rodičom odporučili? Ako by mali správne posilňovať imunitu svojich detí?

MUDr. Mário Moro
Dôležité je, aby deti zbytočne nadmerne neobliekali, nesiahať hneď po antibiotikách a dbať na pohyb dieťaťa. Deťom neprospieva prílišna izolácia, ale ani pobyt v nákupných centrách.

MUDr. Mária Forbáková
Mnohé matky si myslia, že vývoj imunity je ukončený už u ročného bábätka, nie je to však pravda. „Z hľadiska výživy je u menších detí do jedného roka najlepším posilňovačom imunity dojčenie, potom mliečna výživa s obsahom prebiotík a LCP mastných kyselín. U starších detí je to dostatok ovocia a zeleniny. Veľmi dôležitý je pohyb na čerstvom vzduchu, otužovanie. Do dvoch rokov odporúčam dve hodiny spánku v kočíku

MUDr. Katarína Šimovičová
Posilňovať imunitu u detí odporúčam otužovaním, športom, pohybom vonku denne aj pri chladnom počasí. Odporúčam, aby malé deti do 2 rokov spali v kločíku denne aspoň dve hodiny. Denne čerstvé ovocie - satčia jablká alebo ovocné šťavy, nemusí byť exotické ovocie.

Ako rozoznáte oslabenú imunitu?

Príznaky sa môžu líšiť v závislosti od veku dieťaťa, medzi najčastejšie však patria tieto:

* afty a hepresy na perách, ktoré sa tvoria opakovane
* časté zápaly očí
* ochorenia dýchacích ciest (viackrát ako 3x ročne)
* pomerne ťažký priebeh navonok banálnej infekcie, napr. infekčná nádcha
* dlhodobé psychické či fyzické vyčerpanie a únava

Takto zvýšite odolnosť u detí

* otužovanie a šport - nechajte ich pohybovať sa vonku aj pri chladnejšom počasí
* primerané oblečenie - deti obliekajte podľa počasia, teda nie príliš naľahko ani nahrubo
* strava - snažte sa, aby vaše dieťa malo denne čerstvú zeleninu a ovocie; ovocie nemusí byť exotické, stačia jablká
* spánok - vyhýbajte sa prekúreným miestnostiam nielen počas spánku, ale aj keď sa dieťa zdržiava doma
* deti do 1 roka - ak je to možné, mali by ste dieťa dojčiť do 1 roka, jeho imunitu tak posilníte najúčinnejšie

Vedeli ste, že...

* až 78% mamičiek sa snaží posilniť imunitu svojich detí proistredníctvom prísunu zdravej stravy a tým, že im do jedálnička zaradzujú viac ovocia a zeleniny
* 60% rodičov dáva svojim deťom na posilnenie ich imunity joruty prípadne jogurtové nápoje
* 38% matiek necháva posilnenie imunity na probiotikách
* väčšina mamičiek považuje imunitný systém dieťaťa za hotový už pri vekových stropoch 6 alebo 12 mesiacov
* pediatri odporúčajú batoľatám do troch rokov, v prípade, že nie sú dojčené, najčastejšie umelé formule (34%) a výživové doplnky s obsahom beta - glukánov (30%)
Zdroj: vyzivadeti.sk

Vyberáme pre vás niečo PLUS