Reklama

Zbystrite ZRAK: Máte problém schudnúť? Tieto príznaky vám naznačia, že môže ísť o štítnu žľazu!

Máte problém schudnúť? Tieto príznaky vám naznačia, že môže ísť o štítnu žľazu!

Zdroj: shutterstock

Reklama
Soňa Andrisíková

Soňa Andrisíková

redaktorka týždenníka Nový Čas pre ženy

Ak sa vám nedarí ani napriek zdravej strave a pohybu schudnúť, na vine môže byť štítna žľaza. Jej znížená funkcia spomaľuje metabolizmus a spôsobuje priberanie aj pri rovnakom kalorickom príjme. Ako rozpoznať príznaky a čo s tým robiť?

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Ohrozená štítna žľaza: 15 výstražných signálov, že je naozaj zle

    Za to, že sa vám spomalí činnosť štítnej žľazy, a teda i metabolizmu, mnohokrát môže len stres. Štítna žľaza pracuje v tandeme s nadobličkami. Nadobličky dokážu dobre zvládnuť malé množstvo stresu. Uvoľnia kortizol, ktorý posilňuje rôzne telesné funkcie. Keď sa počas dlhodobého stresu spomalí činnosť štítnej žľazy, klesá hladina hormónov T3 a T4 a tým sa rovnováha naruší. Chronický stres pritom môže touto cestou spôsobovať problémy v tele roky predtým, ako laboratórne testy chorú štítnu žľazu dokážu. Okrem kolísania hmotnosti či únavy sa tento stav môže prejaviť ako depresia alebo úzkosť.

    Máte ju zvýšenú?

    Kým sa vydáte k lekárovi, štítnu žľazu si môžete skontrolovať aj samy doma. Cleveland Clinic ponúka jednoduchý návod, podľa ktorého potrebujete iba pohár vody a zrkadlo. Ako iste viete, štítna žľaza sa nachádza na prednej strane krku, medzi kľúčnou kosťou a ohryzkom. Pri pohľade do zrkadla zakloňte hlavu dozadu. V tejto polohe sa napite vody. Počas prehĺtania sledujte kožu nad štítnou žľazou. Hľadajte viditeľné hrčky alebo väčšie hrče. Tento test zopakujte niekoľkokrát, aby ste si štítnu žľazu dobre prezreli. Ak zbadáte výstupky, ktoré tam zjavne nemajú čo robiť, obráťte sa na svojho lekára. Mal by vás čím skôr vyšetriť. Uzlíky môžu byť príčinou zvýšenej činnosti štítnej žľazy. Už jediný uzlík môže byť toxický.

    Hormóny v nerovnováhe

    Ak dlhšie trpíte niektorými príznakmi, ktoré nemajú iné vysvetlenie, môžu byť znamením narušenej rovnováhy hormónov štítnej žľazy. Keď štítna žľaza vytvára príliš veľa hormónov, telo spotrebúva energiu príliš rýchlo. Budete zrejme unavené, srdce vám bude biť rýchlejšie, budete chudnúť bez toho, aby ste sa o to snažili, alebo budete nervózne. Na druhej strane, keď máte v tele príliš málo hormónov štítnej žľazy, môžete okrem únavy priberať či neznášať nízke teploty.

    Dôležitá úloha

    „Štítna žľaza vytvára hormóny, ktoré pomáhajú riadiť mnohé životne dôležité funkcie tela. Uvoľňuje a kontroluje hormóny riadiace metabolizmus. Keď štítna žľaza funguje správne, udržiava správne množstvo hormónov, aby metabolizmus pracoval správnym tempom. Keď sa hormóny spotrebujú, štítna žľaza vytvára ich náhrady,“ vysvetľuje Cleveland Clinic, ako by to malo fungovať.

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      VZŤAHOVÁ PORADŇA: Blanka sa cíti sa osamelo po odchode detí... Ako vrátiť iskru do manželstva?

      Počuli ste o hypertyreóze?

      Keď štítna žľaza nepracuje, ako treba, ukáže sa to. Ak vytvára príliš veľa hormónov, môže sa u vás vyvinúť stav nazývaný hypertyreóza. Ak ich je zas príliš málo, ide o hypotyreózu. Oba stavy sú závažné a musí ich liečiť váš lekár, okrem možnej vážnej príčiny totiž mávajú nepríjemné následky.

      Počuli ste náš podcast?

      Čo ešte pomôže?

      Okrem liekov vám pomôže uľaviť niekoľko činností, pri ktorých zároveň takmer isto schudnete – teda dostatok spánku, pravidelné cvičenie a sledovanie svojej stravy.

      ČLÁNOK POKRAČUJE NA ĎALŠEJ STRANE...

      Autor článku

      Soňa Andrisíková

      redaktorka týždenníka Nový Čas pre ženy
      Ako študentka som sa vždy tešila na nové vydanie Nového Času pre ženy a jeho pestrý obsah. Dnes mám to šťastie, že ho spolu s mojimi kolegyňami tvorím pre vás aj ja a veľmi ma to baví. Rada prinášam v jednotlivých rubrikách nové informácie, zaujímavé postrehy, i moje vlastné myšlienky. Okrem domácnosti, vzťahov, zdravia, ezoteriky či hlavnej témy, píšem aj skutočné príbehy, ktoré sa stali mojou srdcovkou. Keď som začala spracovávať príbehy, ktoré vytvoril sám život, prišla tá najväčšia radosť z práce v časopise. Rada dostávam do povedomia osudy žien, ktoré nemajú v živote na ružiach ustlané a napriek tomu sa nevzdali. Rovnako obľubujem také, v ktorých sa ženy inšpirujú navzájom. Vďaka nim i ja sama napredujem.