Zdravie prsníkov máte vo svojich rukách, DOSLOVA: Najúčinnejšia prevencia je nájsť nádor včas
22. 10. 2024, 7:00

Zdroj: shutterstock
S rakovinou prsníka bojuje až 30-tisíc Sloveniek a každá jedenásta Európanka! Ako znížiť riziko tohto zákerného ochorenia na minimum? Objednajte sa na preventívnu prehliadku u svojho gynekológa už dnes.
Zdroj: shutterstock
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: shutterstock
Galéria k článku

Zdroj: Canva
Rovnako ako samotné obavy typu: „Čo ak mi niečo nájdu?“, je najhorším radcom i nedostatok informácií. Svedčí o tom i fakt, že sme v rámci Európy na popredných priečkach v úmrtnosti na rakovinu prsníka. RUŽOVÝ OKTÓBER je medzinárodný mesiac povedomia o rakovine prsníka. Jeho symbolom je ružová stužka, ktorá je vyjadrením podpory a solidarity. Okrem nej môžete počas tohto mesiaca vidieť rôzne svetoznáme budovy vysvietené naružovo.
Slovenský hendikep
Rakovina prsníka má štyri štádiá ochorenia a pokiaľ sa zachytí v tom prvom – čo je hrčka do dvadsiatich milimetrov a bez metastáz –, je vyliečiteľná takmer na deväťdesiat percent. Ale čo je u nás inak oproti iným krajinám EÚ, je fakt, že z celkového počtu obyvateľstva chodí na preventívne prehliadky menej ako tridsať percent ľudí. Počas preventívky na gynekológii odošle lekár pacientku na sonografiu alebo mamografiu v závislosti od veku ženy. Po štyridsiatke sa totiž ženám robí mamografia, a to v pravidelných intervaloch. Po 50 dokonca dostáva každá žena poštou pozvánku od svojej poisťovne na bezplatnú mamografiu. „Je dvojito kontrolovaná až dvomi odborníkmi, čo je veľký výdobytok pre bezpečnosť žien,“ vraví Jana Pifflová Španková, prezidentka pacientskeho združenia NIE RAKOVINE. Zoznam dostupných skríningových mamografických pracovísk aj s ďalšími prehľadnými informáciami nájdete na www.onkokontrola.sk.
Zdroj: NIE RAKOVINE
prezidentka organizácie NIE RAKOVINE Jana Pifflová Španková
Dôležité samovyšetrovanie
Nezabudnite ani na to, že istým spôsobom máte zdravie svojich prsníkov vo vlastných rukách. Samovyšetrenie je veľmi dôležité a určite ho netreba podceňovať. Raz mesačne si ho urobte v kúpeľni pred zrkadlom. Všímame si tvar prsníka, zmeny na koži, začervenanie, vťahovanie kože či vťahovanie bradavky, každé zhrubnutie žľazy alebo vyslovene hmatnú hrčku v žľaze, ktorá tam predtým nebola. Najdôležitejšie je pri akomkoľvek podozrení nečakať. „Nie každá hrčka je nebezpečná, ale každá musí byť vyšetrená,“ vraví MUDr. Vertáková Krakovská.
Keď sa ozve genetika
Počuli ste o géne BRCA? Sú rodiny, ktoré sú postihnuté diagnózou rakoviny prsníka, pretože sa choroba vyskytla u prababky, babky, mamy, sestry... Tie, ktoré majú geneticky potvrdené nositeľstvo takzvaného BRCA (Breast Cancer Gene) génu oproti inej, zdravej populácii, majú riziko vzniku rakoviny omnoho vyššie. BRCA sa vyskytuje približne u jedného človeka zo 400. Potvrdzuje sa genetickým testom a má význam aj pre rodinných príslušníkov, lebo je spojený s dedičným výskytom ďalších rakovín. Testovanie je zadarmo a robí sa po konzultácii s klinickým genetikom.
Zdroj: shutterstock
Robíte pre svoje zdravie a telo dosť alebo je stále niečo dôležitejšie? NEPODCEŇUJTE prevenciu!
Strašiak mamograf
1. Vyšetrenie nebolí, ak ho robí kvalitne vyškolený RTG asistent a keď sa vykonáva po menštruácii.
2. Mamografia je európsky a celosvetovo odsúhlasená jediná a najcitlivejšia diagnostická metóda, ktorá dokáže zachytiť rakovinu v najvčasnejších štádiách. Zachytí nádor o tri až päť rokov skôr, než by bolo ložisko možné nahmatať pri samovyšetrení alebo lekárom. Nič lepšie v súčasnosti nemáme.
3. V čase digitálnych mamografií je dávka žiarenia na úplnom minime. Radiačná záťaž pri mamografii je niekoľkonásobne nižšia a šetrnejšia ako pri bežnom röntgene kostí alebo CT vyšetrení.
Zdroj: Shutterstock
Mamografiu by mala absolvovať každá žena nad 40 rokov.
Sme na chvoste rebríčka
Niekoľko doposiaľ nedostupných inovatívnych kľúčových liečob pre slovenské pacientky sa už podarilo presadiť do úhrady. „Už to nie je iba na výnimky, no, žiaľ, naše pacientky stále nemajú rovnaké možnosti ako v okolitých krajinách. Konkrétne? Horšie je na tom už iba Maďarsko, a pred ním je Slovensko – sme na konci európskeho rebríčka. Nemáme dostupnú ani polovicu inovatívnych onkologických liečob ako v rozvinutých krajinách EÚ,“ hovorí Jana Pifflová Španková. Ak totiž poisťovňa liečbu neschváli, mnohé pacientky sa spolu s lekármi usilujú o preplatenie liečby. Aby prežili, sú nútené zadlžiť svoje rodiny, predať byt či auto, čo je pre všetkých veľmi frustrujúce.
4 dôležité fakty s onkologičkou
MUDr. Bibiánou Vertákovou Krakovskou, PhD.
● Karcinóm prsníka je najčastejšou príčinou úmrtia u žien.
● Ročne na Slovenku zomiera takmer 1 000 žien.
● Jedna z piatich žien s rakovinou prsníka má v čase diagnózy menej ako 50 rokov.
● V posledných 10 rokoch je výrazný nárast novo diagnostikovaných ochorení v mladšej populácii.
Zdroj: NIE RAKOVINE
MUDr. Bibiana Vertáková Krakovská, PhD._C
Kúpte si novú
Za každú predanú podprsenku Intimissimi počas októbra v kamenných predajniach i online, dostane pacientska organizácia NIE RAKOVINE 1 euro. Výťažok použijú na podporu pacientskych poradní, kde vyliečené pacientky pomáhajú ženám, ktoré bojujú s rakovinou prsníka.
Zdroj: NIE RAKOVINE
rakovina prsníka
Dokonale sadne
Obchody ATTRACTIV sa nachádzajú v Bratislave a majú perfektne podchytený bra-fitting pre absolútne sediace podprsenky. V ich ponuke sa nachádzajú aj špičkové britské športové podprsenky zo špeciálnej ružovej limitovanej kolekcie venovanej pacientkam s rakovinou prsníka. Ak si v októbri kúpite túto športovú podprsenku, časť zisku venuje Attractiv práve pre NIE RAKOVINE.
Zdroj: NIE RAKOVINE
rakovina prsníka
Neváhajte sa opýtať!
Chcete vedieť o rakovine prsníka viac? Potrebujete bližšie informácie o prevencii? Združenie NIE RAKOVINE dlhodobo obhajuje práva onkologických pacientov a spolupracuje so špičkovými odborníkmi.
Komplexné informácie o téme nájdete nawww.nierakovine.sk. Rovnako je k dispozícii aj bezplatná pacientska infolinka 0800 800 183.