Zívanie je zdravé a povieme vám, prečo je také nákazlivé!
9. 9. 2011, 8:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 12:51)

Zdroj: Shutterstock
Zazívajte si! Vôbec to nemusí znamenať, že sa nudíme alebo sme ospalí. Povieme vám, prečo zívame a prečo sa to šíri z človeka na človeka.
Práve sa vám nečakane otvorili ústa a schuti ste si zívli? Možno ani netušíte, ako dobre sa vám práve stalo. Z tela sa odplavili toxíny, prekrvil sa mozog a zaplavila vás záľaha hormónov šťastia, endorfínov. Zívanie je skrátka zdravé. To, že zívate na porade či dôležitom rokovaní, ešte neznamená, že sa jednoznačne musíte nudiť. To sa len prekrvujú mozgové bunky a snažia sa tak viac sústrediť. Zívajú napríklad niektorí atléti pred štartom, študenti pred skúškou a dokonca aj hudobníci pred koncertom. Mozog sa tak pripravuje na dôležitú udalosť.
Šesťsekundový proces
Zívanie je veľmi presná nervovo-svalová postupnosť, ktorú musíme prejsť celú. Neexistuje pomalé alebo rýchle zívanie. A tiež nemôžeme zívať polovičato – buď zívame úplne, alebo vôbec nie. Priemerné zívnutie trvá asi šesť sekúnd, niekedy je kratšie, ale môže byť aj dlhšie. Zívajú nielen ľudia, ale aj všetky cicavce, dokonca aj plazy a vtáky. Je to pradávny úkaz, ktorý zvyčajne predchádza normálnemu spánku, ale ak zíva napríklad váš pes, môže to byť forma komunikácie.
Prečo je také nákazlivé
Keď vidíte niekoho zívať, začnete to robiť bez premýšľania tiež. Keď ľudia hovoria o zívaní, tak zívajú – tvrdia experti. Ak o ňom čítate v tomto článku, pravdepodobne budete zívať tiež... Prečo to tak je? Nákazlivosť zívania si vedci vysvetľujú ako dôsledok empatie, či e vcítenia sa do situácie druhých. Keď vidia druhého človeka zívať deti s autizmom, nikdy si nezívnu.
Robte to čo najčastejšie
Zívanie by sme v žiadnom prípade nemali potláčať. Ak sme samy, neváhajme ho aj ozvučiť. Poriadne hlasno a schuti si zazívajte. Je veľmi zdravé. „Podľa tradičnej indickej medicíny netreba nič zdravé potláčať,“ hovorí učiteľ jogy Juraj Gajdoš. „Japonci zívajú aj na verejnosti a neberú to ako prejav nevychovanosti. Oni si po jedle aj odgrgávajú, čo je tiež zdravé. My však na to nie sme zvyknutí,“ hovorí tlmočníčka Eva Brejová. Pozor, zívanie má aj komunikačný význam. Ak náš spolubesedník počas rozhovoru zíva, môže to byť signál, že ho nudí vaše rozprávanie a naznačuje, že máte skončiť.
Urobte zívajúceho leva
Ak sme vás presvedčili o užitočnosti zívania, skúste si doma urobiť zívací večierok s deťmi alebo priateľmi. Len čo prekonajú zábrany, bude sa im to páčiť. Uvoľníte si brušné svalstvo, odplavíte nepríjemné myšlienky, slzy osviežia oči. Ako na to? Predstavte si, že ste veľký žltý lev, ktorý sa vyhrieva na africkom slnku. Natiahnite predné laby, naširoko otvorte papuľu a zhlboka si zívnite, vydýchnite vzduch miernym zavrčaním. Je vám to smiešne? Skúste to, pocítite, ako relaxujúco pôsobí takéto hlasné zívnutie.
Kde je príčina
Hoci ide o jeden z najstarších fyziologických prejavov, veda doposiaľ pravú príčinu zívania nepozná. Väčšinou si myslíme, že sa to deje, keď sme ospalí, unavení, znudení. Nemusí to tak byť. Tiež sa traduje, že zívame, keď je v krvi nedostatok kyslíka a telo si ho dopĺňa. Ani to nie je celkom pravda. Lekári o zívaní dnes vedia veľa, ale zároveň stále málo. Vždy sa objaví nejaká nová teória, a tie sa tiež rôznia. Vedci z newyorskej univerzity Andrew a Gordon Gallupovci najnovšie prišli na to, že zívanie zrýchľuje prietok krvi v mozgu, ten sa ochladzuje a začína lepšie fungovať. Ak nechcete zívať, stačí si podľa nich dať studený obklad. Teplé obklady zívanie vyvolajú. Podľa týchto dvoch výskumníkov zívanie potrebu spánku nepodporuje, práve naopak, pomáha mozog udržať v bdelom stave. Zaujímavé je, že ľudia trpiaci Parkinsonovou chorobou takmer vôbec nezívajú, majú totiž málo dopamínu, chemickej látky, ktorá nás motivuje na akúkoľvek aktivitu.
Prečo nám prospieva
- Dostáva do buniek celého tela vrátane očí a mozgu viac kyslíka.
- Svalstvo očí sa najprv stiahne a potom uvoľní. Pri skutočne hlbokom zívnutí sa stiahne a uvoľní svalstvo od hlavy až po končeky prstov, od ramenných, očných, krčných svalov až po tie brušné.
- Môže zmeniť negatívny emocionálny stav na pozitívny.
- Mení sa pri ňom pH, teda kyslosť krvi, znižuje sa hladina toxínov v organizme.
- Pomáha odstraňovať škodliviny z pečene.
- Stimuluje produkciu osviežujúcich sĺz, ktoré premývajú unavené a suché oči.
- Uvoľňuje oblasť solaru plexus a brušného svalstva, ktoré súvisia so zlým trávením, do oblasti pása sa vracia dobrý pocit.
Povery o zívaní
Uletí nám duša? V starovekom Grécku verili, že pri zívaní sa duša človeka snaží dostať von z tela, aby tak mohla zdúchnuť k ostatným dušiam alebo bohom na Olympe. Podobné predstavy mali Mayovia a ďalšie indiánske kmene. Mayovia tvrdili, že zívanie je prejavom nevedomých sexuálnych túžob..
Afričania, obyvatelia Latinskej Afričania, obyvatelia Latinskej Ameriky a východnej Ázie verili, že ak zívajú, niekto na nich myslí, alebo o nich hovorí.. Je to podobné ako u nás pri štikútaní.
Mimochodom, koľkokrát ste si zívli pri čítaní tohto článku?