Ste vo virtuálnom svete v BEZPEČÍ? TIETO nástrahy na vás číhajú ak robíte TOTO! Fú, to je zlé!
31. 7. 2021, 6:00 (aktualizované: 16. 7. 2024, 3:00)

Zdroj: shutterstock
Internet sa stal súčasťou nášho každodenného života pomerne rýchlo, keďže nám ho uľahčil v mnohých smeroch. Otázkou však je, či sa vo virtuálnom svete správame zodpovedne.

Dnes sa už bez internetu nepohneme ani na krok. Nevieme, čo navariť? Pomôže internet. Premýšľame nad výletom? Začneme googliť. Chceme sa podeliť o radosť či rozhorčenie? Namiesto telefonátu blízkym sa o to podelíme na sociálnej sieti. Internet sa v mnohých ohľadoch stal našou pravou rukou, ak nie aj ľavou. Lebo to, čo nevieme, čo nemáme, čo chceme povedať, všetko vyriešime virtuálne. V mnohých prípadoch si však neuvedomujeme, že okrem výhod majú internetové vody kopu nástrah. Je dobré vedieť, ako sa chrániť.
Ste ako otvorená kniha
Tak schválne, skúste svoje celé meno napísať do Googlu. To pozeráte, však? Koľko fotiek, statusov, komentárov, recenzií, ktoré ste napísali, či informácií, ktorú školu ste absolvovali, o čom bola vaša práca, o tom, že ste bývali na internáte, na vás odrazu vyskočilo? A to ste si mysleli, aká ste pri zdieľaní vo virtuálnom svete skromná. Nie nadarmo sa hovorí – čo raz dáte na internet, to tam ostane už navždy. Niekedy na očiach, niekedy ukryté a vypláva to v tej najnevhodnejšej chvíli. Preto je dobré zvážiť, čo a v akej miere budete zdieľať. Lebo aj selfie, ktoré je dnes sexi a všetci vám ho chvália, aká ste na ňom bohyňa, môže byť už o pár týždňov problém.
Zdroj: shutterstock
K hekerskému útoku dochádza každých 39 sekúnd
Antivírusom sato nekončí
Internet je plný rozličných nástrah, ktoré len čakajú na správnu chvíľu. Rovnako ako hekeri, ktorí by sa veľmi radi nabúrali do našich (nielen) bankových účtov. Je naozaj dôležité, aby sme dbali na bezpečnosť. V prvom rade vám odporúčame kvalitný a legálny antivírusový program, ktorým sa to však nekončí. Ak máte niekoľko používateľských kont, zabudnite na to, že si dáte všade rovnaké heslo (v najhoršom scenári by to bol váš dátum narodenia). Aj do konta v obyčajnom internetovom obchode si vyberte silné heslo, na ktoré len tak hocikto nepríde. Poviete si, že načo, no aj informácie z takého konta by mohol heker zneužiť. Radi získavajú informácie prostredníctvom e-mailov. Lenže žiadna banka, poisťovňa či pošta si od vás nebude žiadať osobné či prihlasovacie údaje prostredníctvom esemesky alebo mailu. Rozhodne takéto informácie neposkytujte a podozrivé e-maily, pri ktorých vám meno odosielateľa nič nehovorí, ani neotvárajte. Ani nič nikomu neplaťte, ak si nepamätáte, že ste si niečo objednávali. Nie je to tak dávno, čo sa hekeri pokúšali vylákať platobné údaje od ľudí tým, že sa vydávali za Slovenskú poštu, a chceli zrealizovať platby v malých sumách.
Slovníček
heker – človek, ktorý sa obvykle cez internet snaží preniknúť do počítačového systému, získať dáta a nenápadne bez stopy zmiznúť
phishing – počítačový útok, pri ktorom sa podvodník snaží pomocou návnady v elektronickej komunikácii vylákať a neoprávnene získať od používateľov osobné údaje
malware – kód či softvér, ktorý obyčajne poškodí, zablokuje alebo odcudzí informácie z počítačového systému
spyware – počítačový program, ktorý sa bez vedomia používateľa pokúša „vyšpehovať“ citlivé dáta ako napríklad heslá, ktoré sa potom pokúša poslať tretej strane, pričom následné posielanie môže spomaliť chod počítača
K hekerskému útoku dochádza každých 39 sekúnd
Radí Karol Suchánek, súdny znalec v oblasti počítačovej bezpečnosti
Zdroj: archív
Karol Suchánek
Ako rozoznať e-maily a správy, ktoré sú hekerské či phishingové?
Až 95 percent online útokov sa začína phishingovým mailom. Na ich odhalenie potrebujete kritické oko a zručnosť, ktorá sa dá natrénovať. Odporúčam online tréning zdarma na www.csirt.gov.sk. Po jeho absolvovaní už na phishing len tak nenaletíte. Naučíte sa rozoznať základné znaky, ktoré zvyknú ľudia prehliadnuť. Spomeniem rozdiel v adrese odosielateľa @posta.sk verzus p0sta.sk alebo niečo úplne rozdielne, čo s poštou nemá nič spoločné. Ak medzi príjemcami nie je iba vaša adresa, nepoznáte odosielateľa, predmet mailu nesúvisí s obsahom alebo obsah vyznie zvláštne, obsahuje gramatické chyby, je nevyžiadaný, odosielateľ požaduje za niečo zaplatiť alebo kliknúť na neznámy link, treba spozornieť. Hlavným pravidlom je bezhlavo neklikať. Rozlíšiť podvodný e-mail od skutočného vám môže pomôcť aj stránka https://www.virustotal.com/gui/, ktorá združuje vyše 50 významných antivírusov. Môžete si tak overiť podvodné linky aj súbory.
Ako sa brániť voči hekerom?
K hekerskému útoku dochádza každých 39 sekúnd. Držte sa piatich zlatých pravidiel: 1. Neklikajte! 2. Používajte silné a unikátne heslá pomocou správcu hesiel a zapnite si dvojfaktorové overovanie. 3. Aktualizujte operačné systémy, aplikácie a používajte iba legálny softvér. 4. Využívajte antivírus novej generácie, zálohujte svoje mobily a počítače. 5. Vzdelávajte sa v oblasti počítačovej bezpečnosti a neponáhľajte sa. Najčastejšou chybou je nepozornosť. Sledujte aktuálne trendy, napríklad moje sociálne siete, kde pravidelne zdieľam tipy a o tejto téme aj vzdelávam.
Na čo si dávať pozor pri zdieľaní na internete?
Tak ako si v reálnom živote premyslíte, čo spravíte, čo komu poviete, v online svete to platí rovnako. To, čo raz dáte na internet, ostane tam navždy a môže byť použité proti vám. Obsah, ktorý sa raz dostane von, sa môže šíriť virálne, je takmer nezastaviteľný a môže sa objaviť kedykoľvek v „soft“ alebo „hard copy“. Pozor napríklad na sexting. Stal sa súčasťou života mnohých ľudí a netreba sa za to hanbiť, treba však myslieť na možné následky. V online svete sa dôvera nenosí. Neznamená to, že sa máte internetu vyhýbať. Žijeme v úžasnej dobe, keď nám technológie zjednodušujú život, no naučme sa za displejmi pohybovať vedome a vedieť, čo robíme.
Ako si vytvoriť skutočne silné a bezpečné heslo?
Až za 81 percentami počítačových útokov je slabé alebo ukradnuté heslo. Ako čo najviac eliminovať hrozby? Používať silné heslá a nikomu ich neprezrádzať. Základné pravidlo znie: Do každého účtu použite unikátne heslo. Ideálne je používať správcu hesiel (napríklad www.1password.com), ktorý vytvára heslá namiesto používateľa a sám vás prihlasuje do jednotlivých aplikácií. Stačí si tak pamätať iba jedno heslo, a to do „password managera“. Na jeho vytvorenie použite frázu, porekadlo, citát z filmu. Príklad: „Zajtra bude krásny deň“ bude ako heslo vyzerať „1.Zajtra.Bude.Krasny.Den!“. Sú použité veľké i malé písmená, špeciálne znaky, heslo je dostatočne dlhé. Na stránke www.haveibeenpwned.com si skontrolujte, či váš e-mail alebo heslo nebolo medzi niektorými únikmi dát. Nech to dopadne akokoľvek, preventívne si heslo zmeňte.
7 pravidiel bezpečného správania na internete: 1. Chráňte svoju identitu.
Zdroj: Windows-7
Bezpečné správanie na internete
2. Nepoužívajte nelegálny softvér.
3. Aktualizujte softvér.
4. Používajte antivírus.
5. Vytvorte si silné heslá.
6. Zálohujte dáta.
7. Dávajte pozor, ktoré maily otvárate.