Zistite, ako predĺžiť čerstvosť vašich rezaných kvetov na viac dní! TIETO tipy OZAJ fungujú!
31. 3. 2025, 7:00

Zdroj: shutterstock
Kytica čerstvých kvetov je vkusnou ozdobou každého domova, no jej krása sa rýchlo vytráca. Čo robiť, aby vám vo váze vydržala čo najdlhšie?
Zdroj: shutterstock
Zdroj: shutterstock
Zdroj: shutterstock
Galéria k článku
Správny rez
Keď si prinesiete kyticu domov, nevkladajte ju hneď do vázy. Najskôr vezmite ostrý nôž alebo nožnice a zrežte stonky šikmo pod uhlom 45 stupňov, ideálne pod vodou, aby ste zabránili vniknutiu vzduchových bublín. Tento krok umožní kvetom lepšie absorbovať vodu. Stonky by ste mali skracovať každé dva dni o jeden až dva centimetre, čím predĺžite ich čerstvosť.
Čistá váza a voda
Nikdy nepodceňujte čistotu vázy. Neudržiavaná váza môže spôsobiť množenie baktérií, ktoré urýchľujú vädnutie kvetov. Pred použitím ju dôkladne vyčistite a naplňte do jednej tretiny vlažnou vodou. Dôležité je aj odstránenie listov zo stoniek, ktoré by boli ponorené vo vode, inak začnú hniť a skráti sa životnosť kytice. Vodu vo váze meňte každé dva dni.
Zdroj: shutterstock
Nikdy nedávajte spolu do jednej vázy tulipány a narcisy, pretože sa neznesú.
Vhodné umiestnenie
Kvety potrebujú vhodné miesto, aby si udržali sviežosť. Neumiestňujte ich na priame slnko, do prievanu, blízko radiátorov ani v blízkosti cigaretového dymu. Ideálne je umiestniť kyticu na chladnejšie miesto v tieni.
Pozor na ovocie!
Možno ste o tom nevedeli, ale misa s ovocím v blízkosti kvetov môže spôsobiť ich rýchlejšie vädnutie. Ovocie totiž uvoľňuje etylén, ktorý kvety zle znášajú. Preto vázu umiestnite čo najďalej od ovocia a zeleniny.
Nie do jednej vázy
Nedávajte čerstvé kvety do vázy s tými, ktoré už začínajú vädnúť. Obzvlášť narcisy uvoľňujú látky, ktoré môžu poškodiť ostatné kvety. Ak chcete narcisy kombinovať s inými kvetmi, nechajte ich najskôr pár hodín postáť v samostatnej nádobe s vodou.
Špeciálna výživa pre dlhšiu čerstvosť
V kvetinárstvach často dostanete malé vrecúško s výživou pre kvety. Obsahuje živiny a látky, ktoré bránia množeniu baktérií. Rozpustite ho v pol litri vlažnej vody a aplikujte každé dva až tri dni.
Bude sa hodiť: Babské rady
Jablčný ocot a cukor – Do vody pridajte 2 lyžice jablčného octu a 2 lyžice cukru. Ocot zničí baktérie a cukor poskytne živiny.
Aspirín – Rozdrvte jednu tabletku aspirínu a pridajte ju do vody. Pomáha udržiavať správne pH a predlžuje čerstvosť kvetov.
Medená minca a cukor – Vhoďte do vody medenú mincu a kocku cukru. Meď zabráni množeniu baktérií a cukor dodá živiny.
Čierny alebo zelený čaj – Použité čajové vrecúško vložte do vázy. Obsahuje antioxidanty, ktoré pomáhajú udržať vodu čerstvú.
NA ČO NEZABUDNÚŤ V ZÁHRADE
Koncom marca je ideálny čas na odstránenie zimnej ochrany rastlín. Ak už teploty stabilne presahujú 8 až 10 stupňov Celzia, môžete postupne odkrývať kríky, ruže či iné chúlostivejšie rastliny. Ak sa však stále objavujú nočné mrazy, ochranu odstraňujte cez deň a na noc ju ešte vráťte. Rovnako je čas aj na hnojenie trávnika. Po zime ho najskôr prevzdušnite vertikutátorom alebo hrabľami, aby ste odstránili mach a plstnatú vrstvu. Potom aplikujte jarné hnojivo s vyšším obsahom dusíka, ktoré podporí rast hustej zelenej trávy. Prvé kosenie môžete urobiť, keď tráva dosiahne výšku osem centimetrov.