Obľúbené sviatočné dekorácie, na ktorých lipneme, čo-to o nás prezrádzajú. A nielen to, vieme tiež, čo by ste mali vylepšiť, ak chcete mať tohtoročné sviatky ešte krajšie. Prezradíme vám, ako sme si pomenili tradície my v redakcii.

Klasické gule

Len máločo prekoná túto typickú vianočnú ozdobu. Mnohé dokonca dedíme vianočné gule z generácie na generáciu, takže sa nájdu aj veľmi staré a vzácne alebo jednoducho také, ktoré nám pripomínajú detstvo. Tieto krehké ozdoby sa musia starostlivo a úhľadne baliť do škatúľ, aby sa nepoškodili, a rovnako aj ich majiteľky sú starostlivé a majú rady poriadok. Uprednostňujú tradície, veci s hodnotou a to, čo im je blízke, má v ich živote trvalé miesto. Preto nemajú rady experimenty, sú spoľahlivé a dôsledné vo všetkom, čo robia. Pri nich máte naozaj pocit, že ste v dobrých rukách.

Klasické gule
Klasické gule
Zdroj: shutterstock

Skúste toto a bude to ešte lepšie
Zaistite rozmanitosť. Aj keď každý rok dávate prednosť sláveniu presne rovnakým spôsobom, myslite nielen na minulosť a dodržiavanie tradícií, ale aj na budúcnosť. Možno rodina túži aj po niečom novom. Pred tým, než rodina začne protestovať, že je to vždy o tom istom, sama sa otvorte zmene. Práve tam, kde vám to až tak nebude prekážať. Napríklad vymyslite nový harmonogram alebo nepečte tradičné koláčiky, ale spýtajte sa, kto má na aké chuť.

Mašle

Či už ako dekorácia na vchodových dverách, alebo v kyticiach, komplikovane priviazané na vencoch a darčekoch – jednoducho musia byť všade. Často aj stromček zdobia len mašličky. Ženy, ktoré ich milujú, sú samy tak trochu poviazané, uzavreté. Tieto ženy milujú tajomstvá, málokedy prezradia, čo si myslia, a rady trávia čas samy. Práve vďaka tomu sú zaujímavé pre ostatných.

Mašle
Mašle
Zdroj: via womansday.com

Skúste toto a bude to ešte lepšie
Zbierajte nápady. Predvianočné obdobie je pre vás najkrajšie, pretože ste vo svojom živle. Môžete byť kreatívna, vymýšľať darčeky, vyrábať ich, pekne baliť. Takto by to mohlo pokračovať, však? Tak sa toho držte! Využite sviatky na zbieranie nových nápadov, zistite, kto má čo najradšej, potom pripravte maličké prekvapenia. Očakávanie toho, čo ešte nie je, je pre vás najkrajšie, tak ho vychutnajte.

Svetlo sviečok 

Len čo sa rozhorí prvá sviečka na adventnom venci, miestnosť vyzerá jasnejšie a teplejšie. Aj plamienok dokáže preniesť trochu magickej sily, o ktorú ide práve tým ženám, ktoré milujú sviečky. Ich najväčším želaním je, aby bol svet krajší a spravodlivejší. A samy pre to robia, čo môžu. V práci, v spoločnosti, susedstve a, samozrejme, v rodine. Sú tu, keď niekto potrebuje pomoc alebo sa objaví nejaký problém. Keď treba niečo vyriešiť, určite sa obráťte na ne. Často sa vďaka svojmu zanieteniu stávajú bojovníčkami za pravdu, ktoré nesledujú vlastný prospech, ale ide im o dobro. Pre druhých sú naozaj svetlom ako ich obľúbené sviečky.

Svetlo sviečok
Svetlo sviečok
Zdroj: pinterest.com/prettysuburbs

Skúste toto a bude to ešte lepšie
Nechajte si pomôcť. Všetko nemusí byť na vašich pleciach. Nech je toto vaším želaním na Vianoce a hneď ho aj zrealizujte. Nepreberajte celú zodpovednosť za prípravu sviatkov, nech vám jednotliví členovia pomáhajú s rôznymi úlohami. Navyše, ak sa na tom budú podieľať, budú si to aj viac vážiť.

Vianočné svetielka

Čím viac všetko bliká a farebne svieti, tým lepšie. Najradšej by ste obložili umelými svetielkami nielen stromček, ale aj okná, skrine, steny, ktoré by kričali do okolia: „Hej, je čas oslavovať. Teší ma to!“ Fanúšičky malých vianočných svetielok sú vášnivé, užívajú si život a ignorujú starosti. Radšej sa s ostatnými podelia o zábavu, ktorú pripravia, a na nejaké tajomstvá neveria. Nepríjemnosti od seba automaticky odrážajú. Tieto svetielka dobrej nálady len tak niečo neurazí.

Vianočné svetielka
Vianočné svetielka
Zdroj: shutterstock

Skúste toto a bude to ešte lepšie 
Plánujte výlety. Zostať doma a pohodlne sa usadiť na gauč? To nie je nič pre vás. Potrebujete viac rozmanitosti, ako vám môže ponúknuť televízny program. Preto je pre vás najlepšie naplánovať zábavný vianočný program už teraz. Na každý deň si naplánujte niečo navyše. Dohodnite si spoločné prechádzky s priateľmi, usporiadajte popoludnie hier, choďte na túru alebo rozdajte zvyšky jedla bezdomovcom.

Zelené vetvičky

Ak vám stačia obyčajné zelené vetvičky z ihličnanov, robíte dobre, lebo sú tiež antistresovým prostriedkom. Liečivá zelená farba a vôňa ihličia pôsobia upokojujúco a vnášajú domov harmóniu. Presne také sú aj ženy, ktoré milujú zelené vetvičky. Na harmónii pracujú po celý rok. Pokoj a ticho potrebujú pre svoju regeneráciu. Sú skvelými poslucháčkami a radkyňami.

Zelené vetvičky
Zelené vetvičky
Zdroj: Profimedia.sk

Skúste toto a bude to ešte lepšie
Doprajte si pauzy. Nemusíte robiť to, čo všetci. Ak vás vyčerpáva ruch a zhon spojený so sviatkami, oddýchnite si od toho tak, že budete pozorovať druhých. Ak pri rodinnej večeri nebudete mať chuť rozprávať, tak len počúvajte. Ak sa budú čudovať, prečo ste ticho, povedzte: „Potrebujem chvíľku pokoja.“ Nezabudnite na úsmev a všetko bude v poriadku.

A čo my? Ako sme si pomenili Vianoce a prečo?

Ivana, zástupkyňa šéfredaktorky
Tradície milujem, ale fakt je, že niektoré veci sme si s manželom trošku prispôsobili. Večera aj stromček sú tradičné, ale po kostole, ktorý navštevujeme o piatej poobede, nasleduje rozbaľovanie darčekov, aby sme nenaťahovali syna, a až potom sa v pokoji navečeriame.

Barbora Kosírová, redaktorka
Od svojich rodičov som si do vlastnej domácnosti preniesla všetky zvyky, ktoré robili Vianoce počas môjho detstva čarovnými. Kedysi sme sa na Štedrý deň stretávali všetci u našich, teraz sa striedame a tento rok budú Vianoce u nás. Menu sme nezmenili, pridali sme však vlastný zvyk s veršovanými veštbami pod tanierom. Stromček sme u našich mávali umelý, ale ja si potrpím na živý. Minulý rok sme si kúpili črepníkový a oplatilo sa, lebo stále žije!

Soňa Sedláčková, redaktorka
Kedysi sme naozaj striktne držali pôst, veď kto by nechcel vidieť povestné zlaté prasiatko? No rokmi sme odeň upustili. Najmä preto, že to bolo nebezpečné pre zdravie, keďže s bratom sme odmietali čokoľvek zjesť. Musím sa priznať, že teraz sa u nás pôst nedrží. Napriek tomu, že už sme dospelí, zachoval sa u nás vianočný zvonček, ktorým Ježiško ohlasuje svoj príchod. Po jeho zazvonení vieme, že sú darčeky už pod stromčekom a my môžeme vstať od štedrovečerného stola.

Petra Mitringová, redaktorka
Na Vianoce som sa ako dieťa vždy veľmi tešila – svetielka, darčeky a to jedlo. Mňam. Inak som si to nevedela ani predstaviť. Keď však prišlo naše dieťatko, bolo treba vytvoriť nové tradície. Najprv sme chodili raz k jedným a raz k druhým starým rodičom, ale keď prišiel druhý syn, začali sme „vianocovať“ sami. Spojili sme svoje žilinsko-záhorácko-maďarské tradície a na Štedrý deň si doprajeme všetko. Ja som tak získala pupáky s makom a krupicovú kašu a môj muž maďarskú klobásu. Po rozbalení darčekov ešte zavoláme obom starým rodičom a aspoň takto sme spolu. Ale raz sa zídeme všetci – my, moji rodičia aj svokrovci – a budeme spolu, o tom s manželom snívame.

Ani Mituchová, webová editorka
U nás nechýbali klasické rozprávky, voňavý živý stromček, sklené ozdoby z Okrasy Čadca... Najviac som sa tešila na otváranie okna pre Ježiška a anjelikov (aby sa zmestili aj s darčekmi dnu). Vianočné tradície už roky poctivo dodržiavame, okrem snehu sa toho veľa nezmenilo. Ten nám chýba! Raňajkujeme orechové rožky, mama celý deň varí, behá, upratuje a stresuje celú rodinu, popoludní ideme do kostola a po bohoslužbe sa už všetci tešíme na kapra a zemiakový šalát. Tento rok opäť zažijem čarovné Vianoce vďaka dcérke.