Dnes chová exotické alpaky a vtáky nandu. V dedinke Kalonda pri maďarských hraniciach pobehujú po dvore alpaky – zvieratá, ktorých bežným domovom sú štáty Južnej Ameriky. Evidentne sú spokojné aj na Slovensku. „Philippo a Nahla boli prví obyvatelia nášho statku. S nápadom prišiel môj priateľ Jenö, ktorý sa doslova zhrozil pri pohľade na obrovský pozemok, kto ho bude kosiť. Povedal, že potrebujeme živú kosačku trávy. Ovce sme nechceli, tak navrhol alpaky,“ spomína pani Agáta na časy spred šiestich rokov.

O Agáte

Nadšená chovateľka je šesťnásobná majsterka ČSSR v skoku do diaľky, desať rokov žila v Nemecku, trénuje basketbalistov.

Cítia energiu

O dva mesiace už behali po záhrade. Priviezli ich z Nemecka. Práve tam sa s nimi sympatická Slovenka stretla prvý raz, a to ešte v čase, keď bola učiteľkou na strednej škole v meste Sindelfingen. Učila nemecký jazyk, telesnú výchovu a trénovala atletiku. „Raz som vzala žiakov na farmu alpák. Išlo o triedu, ktorá bola hlučná, hyperaktívna. Zvieratá sa k nim nechceli priblížiť. Po čase sa deti upokojili, a keď videli, ako priaznivo na ne zvieratá reagujú, boli ako vymenené a dve hodiny som ani nevedela, že sú na farme. Alpaky ich prinútili vypnúť, stíchnuť, spomaliť,“ hovorí o terapeutických účinkoch exotických tvorov na ľudí a dopĺňa, že vycítia aj zlú energiu, napríklad ak sú ľudia pohádaní, vtedy ich ignorujú.

Alpaky mali byť pôvodne len živou kosačkou trávy.
Zdroj: LUCIA LUKUŠOVÁ

Radi sa krášlia

Výnimočnú vlastnosť roztomilých tvorov chce majiteľka parku Tranquila v budúcnosti využiť na terapiu. „Nebudeme ich však nikde priväzovať, aby ich ľudia mohli hladkať. To určite nie. Ide o živé tvory. Chceme, aby u nás žili bez obmedzenia, a neplánujeme meniť ich charaktery a spôsob života. Bude na nich, či sa rozhodnú prísť k človeku a či s ním budú spolupracovať, alebo nie,“ vraví. Kým jednou rukou kŕmi lístkami moruše najmladšiu členku, druhou sa ju snaží hladkať na krku. To je jediné miesto, kde niektoré akceptujú dotyky. „Po hlave sa nenechajú hladkať. Ony sa totiž krášlia tým, že sa váľajú po zemi a hlavu si šúchajú o seno či trávu.“ Odfotiť sa s nimi zblízka možno väčšinou len pri kŕmení v prístrešku alebo na pasienku.

Nandu pampový je ďalší exotický prírastok.
Zdroj: LUCIA LUKUŠOVÁ

V Nemecku ju ocenili

Zvieratá pripomínajúce lamy nie sú jediní obyvatelia parku, ktorí pochádzajú z Južnej Ameriky. K sliepkam, húskam i poníkovi pribudli tiež nelietavé vtáky – bežce. Konkrétne nandu pampový. „Majú vynikajúce vajíčka. Z jedného sa naje aj štvorčlenná rodina,“ prezrádza Agáta, ktorá by si nikdy nepomyslela, že raz bude mať toľko zvierat. „Dvadsaťtri rokov som totiž žila v Banskej Bystrici a učila som telesnú výchovu a nemčinu. Neskôr som dostala ponuku pracovať v Nemecku ako pedagogička i trénerka atletiky. Vychovala som majstrov v skoku do diaľky v tretej najväčšej spolkovej krajine na juhozápade Nemecka. Jeden môj zverenec bol piaty na majstrovstvách Nemecka v desaťboji,“ teší sa držiteľka bronzovej plakety za zásluhy rozvoja športu v meste Sindelfingen.

Ich zverinec v parku Tranquila sa stále rozrastá.
Zdroj: Lucia Lukušová