1. Keď máte možnosť, rúško si dajte dole!

Najneskôr po dvoch hodinách nosenia by ste si podľa dermatológov mali dať rúško dole z tváre a vystaviť pleť čerstvému vzduchu. Nie vždy je to však možné a bezpečné, preto so sebou noste náhradné čisté rúško, ktoré si dáte, ak sa pleť pod rúškom výrazne spotí alebo látka nepríjemne navlhne.

Vyrážky hlavne na brade dnes trápia aj ženy, ktoré mali pred pandémiou bezchybnú pleť.
Zdroj: shutterstock

2. Jednorazové alebo látkové?

Nielen čas nosenia, ale aj materiál, z ktorého je rúško vyrobené, ovplyvňujú pleť. Vždy uprednostnite prírodný materiál pred syntetickým. Bavlna pohlcuje vlhkosť a tá sa potom prirodzene odparuje. Bavlnené rúško je pre pleť vhodnejšie ako jednorazové, platí to však len vtedy, ak je vždy hygienicky čisté.

3. Rúško perte po každom nosení

Hoci sa vám nechce, urobte to nielen pre svoje zdravie, ale aj pre krásu pleti. Hoďte rúško do umývadla, hneď ako sa vrátite domov. Umyte si ruky a rúško preperte antibakteriálnym mydlom. Malo by to stačiť, ale ak máte akné, je vhodné ho aj prežehliť. Čím menej choroboplodných zárodkov, tým lepšie pre pleť.

Na rúšku sa zachytávajú nečistoty, mastnota a pot. Perte ho po každom použití!
Zdroj: shutterstock

4. Nepremasťujte pleť

Zimy sú miernejšie, preto pleť nemusíte chrániť extra výživnými produktmi. Dvojnásobne to platí teraz, keď povinne nosíme rúško. Ideálne sú hydratačné krémy a séra s ľahkou textúrou. Pleť tak môže lepšie dýchať. Intenzívnejšiu starostlivosť doprajte pleti radšej až večer.

Nepremasťujte pleť
Zdroj: shutterstock

Extra tip: Ak máte veľmi suchú pleť či dermatitídu, platí pravý opak – mastnejšie zloženie krému chráni pokožku pred podráždením. Vždy však nechajte krém dobre vstrebať, až potom si nasaďte rúško (približne po 30 minútach).

5. Pravidelné čistenie pleti

Malo by byť samozrejmé, no teraz môžete pre svoju pokožku urobiť ešte niečo navyše. Po vyčistení produktom podľa typu pleti použite pleťovú vodu s obsahom ovocných kyselín, ktoré uvoľňujú póry a rozpúšťajú odumreté kožné bunky. Majú aj antibakteriálny účinok.

Pravidelné čistenie pleti
Zdroj: shutterstock

Extra tip: Raz týždenne doprajte pleti detoxikačný rituál. Ak práve nemáte zapálené akné, najprv si spravte píling (v prípade, ak používate produkty na báze kyseliny salicylovej, píling vynechajte). Následne si dajte textilnú masku s obsahom kyseliny hyalurónovej a upokojujúcich zložiek, ako je zelený a čierny čaj, čierne uhlie a morské riasy. Tieto zložky sťahujú póry a zmatňujú pleť bez toho, aby ju vysúšali.

Nadbytočný maz účinne pohlcujú aj ílové masky.
Zdroj: shutterstock