Reklama

Kolegyňa mi ničí život: Užitočné rady, ako sa brániť

Reklama

Ak vám pri každom pomyslení na prácu stiahne žalúdok a môže za to jeden konkrétny človek, čítajte ďalej.

Intrigy, ohováračky, podrazy, donášanie... Pravdepodobne máte tú „česť“ so psychoteroristom/-kou na pracovisku. A je jedno, či je to kolegyňa na podobnej pozícii, nadriadený alebo podriadený.

Človek je tvor spoločenský. Málokto z nás pracuje sólo a počas celého dňa mu robí spoločnosť iba ak šálka kávy na pracovnom stole. Najpravdepodobnejšie teda je, že pracujeme v kolektíve. V takomto prostredí je viac než isté, že z času na čas vzniknú menšie či väčšie konflikty. Niektoré sa vyriešia v zárodku, iné neskôr. A mnohé veľmi ťažko alebo dokonca vôbec.

Najväčšie intrigánky sú ženy

Či sa nám to páči, alebo nie, intrigy nie sú doménou mužov, ale nás, nežnejších polovičiek. Hovoriť v tejto súvislosti o nežnosti je tak trocha pritiahnuté za vlasy, pretože práve ženy vedia byť voči sebe neľútostné a niekedy aj veľmi kruté.

Jedným z prejavov mobbingu sú práve intrigy, kedy dokážeme zosnovať tie najneuveriteľnejšie výmysly s cieľom likvidovať úspešnejšie, chudšie, bohatšie alebo jednoducho len krajšie či pracovitejšie kolegyne.

Zdroj: Shutterstock

ilustračná fotografia

Viacero spôsobov teroru

Chlapi si vulgárne vynadajú alebo si ručne-stručne otrčia k brade päste. Mobber – muž, ale rovnako aj žena, môže zo svojej pracovnej pozície šikanovať viacerými formami. Zadaním nesplniteľných úloh či nereálnych termínov, vyčítaním niečoho, o čom dobre vieme, že sme to spravili na výbornú, kontrolovaním dochádzky na sekundy a podobne. Možno by ste samy vedeli dosadiť ďalšie premenné. Ak teda máte tú smolu a chodíte do práce so slzami na krajíčku a so stiahnutým žalúdkom.

Kde sa mobbing vyskytuje najčastejšie?

Najčastejšie sa šikanujúca forma správania prejavuje vo veľkých firmách, na čele ktorých sedí izolovaný šéf, čo riadi podnik autoritatívne a direktívne. Vedenie firmy je nekvalitné a nekoncepčné zároveň. Obeťou sa môže paradoxne stať aj svedomitý pracovník, ktorý si svoje úlohy plní na výbornú a podáva nadpriemerné výkony. Práve to môže byť tŕňom v oku jeho kolegom, a to najmä v prípade, ak nastúpil len nedávno. Stáva sa tak nežiaducou osobou, pretože ohrozuje ostatných svojou prehnanou aktivitou.

Oči otvorené, ústa zatvorené

Prvá zásada v novej práci znie: Nebuďte príliš otvorená, nehovorte o svojom súkromí, o svojich pocitoch z nového miesta, najmä keď sú vaše postrehy negatívne. Všímajte si radšej svojich nových spolupracovníkov, to, kto sa ako správa, aký má výkon, kto sa s kým kamaráti. Majte oči a uši otvorené, ale ústa si radšej zatvorte. Tak sa zorientujete najrýchlejšie, pričom nevytvoríte živnú pôdu pre tých, ktorí by vás mohli chcieť ohroziť alebo „upratať“.

Čo robiť, keď som sa stala obeťou?

Niekedy sa to skrátka stane. A vôbec nie vašou vinou. Už pri prvých náznakoch mobbingu zbystrite pozornosť, nereagujte však unáhlene. Ak si nie ste istá, či naozaj ide o šikanu, svoje postrehy si zaznamenávajte. Svoje emócie držte pod kontrolou, aby ste nedali verbálne zdatnejšiemu útočníkovi podnet na protireakciu, pretože až takmer 80 % kolegov by sa nepridalo na vašu stranu. Jednak preto, že nevedia, čo ste vlastne zač, ale najmä preto, aby si to nerozhádzali s kolegami alebo dokonca neohrozili svoju vlastnú pozíciu.

Zdroj: Shutterstock

Takéto dotyky sú neprípustné.

Bežať za šéfom?

Ťažko povedať, každá rada je drahá. Na jednej strane by ste mohli uspieť, no na druhej vyvolať u šéfa isté pochybnosti typu: Len prišla a už sa sťažuje... Šéf nevie, čo od vás očakávať. Môže sa báť rozvrátenia kolektívu, a to si asi nechce vziať na svedomie. Na druhej strane to však môže byť aj dobrý krok, ktorý nadriadeného naplno presvedčí, že povedzme Ingrid, na ktorú sa už mnohí sťažovali a sám mal o nej pochybnosti, naozaj nestojí za to a prepustí ju.

Trénujte asertivitu, oplatí sa to

Nepríjemná je napríklad asertivita predavačky, ktorá vám odpovedá stále rovnako: Nie, nemáme, neviem, kedy tento tovar dostaneme. To naozaj naštve. Lenže v prípade šikanovania na pracovisku môže primerané sebapresadenie pomôcť. A ohrozovateľovi, ktorý je zväčša zakomplexovaný, systematickým opakovaním výroku, na ktorom trváte, vezmete vietor z plachiet.

Asertivita totiž ponúka možnosti, ako konfliktom predchádzať. Nejde o to niekoho prevalcovať. Ak sa viete správať asertívne, skôr sa ubránite pred mocenskými vplyvmi druhých. Máte právo povedať: Ja neviem. Máte právo robiť chyby aj nelogické rozhodnutia.

Volám sa MOBBING. Kto je viac?

Takto namyslene sa prejavuje mobbing, čiže psychický teror alebo šikana, ktorá sa vyznačuje aj agresívnym slovným útokom jednotlivca, ktorému však môže pokojne pomáhať aj ďalšia skupinka jeho „dobroprajných“ kolegov. Aby toho nebolo málo, mobbing má aj svoje špecifické formy:

BOSSING – ide o šikanu zo strany nadriadeného k podriadenému, čiže o mobbing zhora. A čo tým šéf sleduje? Môže sa snažiť o udržanie svojej pozície či moci, alebo napríklad chce, aby zamestnanec odišiel a nemal chuť na vyplatenie finančnej kompenzácie. Výsledkom môže byť morálne, duševné, fyzické alebo sociálne ublíženie.

Zdroj: Shutterstock

Už je z kola von...

STALKING – niekto vás telefonicky obťažuje, prenasleduje, slovne vás napáda alebo sa dokonca vyhráža násilím? Vtedy zažívate práve túto formu šikany.

STAFFING – (z angl. staff – personál) Na ružiach nemusí mať v práci ustlané ani samotný šéf. Môže totiž čeliť staffingu, čiže prenasledovaniu zo strany svojich podriadených, ktorým ide len o to, aby sa jeho stolička uvoľnila. Príčin môže byť viac. Buď si na toto miesto brúsi zuby niekto z podriadených, alebo do fifi rmy prišiel niekto zvonka.

SEXUAL HARASSMENT – veľmi nepríjemná vec, najmä ak sa vám kolega nepáči. Sústavne vás verbálne či neverbálne napáda, sexuálne narážky nemajú konca-kraja, alebo ide až tak ďaleko, že sa vás dotýka. Tým sa snaží o pošpinenie dôstojnosti ženy, najmä ak ste ho predtým jasne odmietli.

HIGHTECH MOBBING – fanúšik či vykonávateľ tejto formy mobbingu rád posiela anonymné správy, ktoré majú mnohokrát výhražný a zastrašujúci obsah. A ak sa dostane k vášmu počítaču, a to či už osobne, alebo z diaľky, pokojne vymaže, čo sa mu zachce.

DEFAMING – (z angl. ohovoriť) znamená zosmiešnenie. Ide o ohováranie, znevažovanie a pošpinenie povesti obete.

CHAIRING (z angl. chair – stolička) – vyskytuje sa medzi vedúcimi pracovníkmi. Ide o používanie neférových metód a útokov v boji o vedúcu stoličku. Čiže boj o kreslo.

BULLYING – opäť ide o znevažujúce konanie voči druhej osobe. Často sa vyskytuje medzi deťmi v školách. Ide o posmešky a ponižovanie.

Zdroj: RCA

ilustračná fotografia

Zažili ste na vlastnej koži

Iveta (37)

Moja prvá práca bola hotové peklo. Zo zamestnania som vypadla radšej hneď v skúšobnej dobe, pretože ataky zo strany šéfa nemali konca-kraja. Pokojne mi siahal na plecia a neraz ma chytil aj za koleno. Nedalo sa to vydržať. Skončilo sa to fackou, tak som radšej sama odišla.

Katka (28)

Hneď po nástupe do zamestnania sa mi stávali zvláštne veci. Tak ako kedysi, keď som nachádzala na základnej škole na stoličke niečo rozliate a zašpinila som si šaty. Najskôr som to brala ako vtip, ale neskôr sa proti mne postavilo celé oddelenie. Mala som totiž jediná vysokú školu a pracovné úlohy mi išli od ruky. Šla som s tým za šéfom a ten ma podporil. Vzťahy sú stále napäté, ale už sa to dá vydržať. A čo je najlepšie, pred kolegami som si vytvorila rešpekt.

Oľga (52)

Keď ma vymenovali za riaditeľku sekcie, pochopila som, že dovtedajší kolegovia si brúsili zuby na toto miesto, hoci o tom dovtedy nepovedali ani slovo. Hlavne Anka, kolegyňa, s ktorou sme v podniku začínali pred mnohými rokmi. Jej správanie sa zmenilo na nepoznanie. Nechápem to, pretože nikdy nebola na požadovanej úrovni, najmä čo sa týka pracovných povinností.

Čo na to odborník?

Koľko percent zamestnancov čelí na pracovisku dlhodobej nevraživosti zo strany kolegov?

S mobbingom sa podľa rôznych prieskumov stretla asi polovica pracujúcich a trpí ním 4 až 8 % populácie. Dá sa povedať, že väčšinou sa obeťami mobbingu stávajú pracovníci menej výkonní, citliví a pesimisticky ladení.

Čo sa odohráva v mysli šikanovaného?

Ak sa psychoteror na pracovisku týka priamo nás, zvyčajne si prestaneme robiť ilúzie a ideály o spoločnosti, v ktorej sme zamestnaní. Začne sa obdobie, kedy sme plní pochybností o tom, komu môžeme veriť a akým smerom sa bude uberať naša pracovná budúcnosť.

Zrejme na tento stav nedopláca len náš pracovný výkon... – Často majú tieto obavy a myšlienky vplyv aj na naše fyzické či mentálne zdravie.

Ako sa správne zachovať?

Je vhodné nenechávať si tento problém iba pre seba. Málo ľudí sa však odváži prehovoriť priamo na pracovisku, pretože v dnešnej krízovej situácii sa každý obáva o svoje miesto.