Určite ste sa už stretli s pojmom toxický človek, len vám nebolo celkom jasné, ako ho definovať. Viac vám zrejme napovie výraz energetický upír. Stretávame sa s nimi v práci, medzi priateľmi, dokonca aj v rodine. Takýto človek nás oberá o silu, energiu a vo všeobecnosti na nás pôsobí negatívne. Najlepšie je takého človeka zo života vyškrtnúť, no čo ak je to náš súrodenec?

Je to aj váš prípad?

Šťastný to jedinec, ktorý sa s toxickým človekom v živote nestretol a má okolo seba len ľudí s pozitívnym vyžarovaním. Väčšina z nás má však opačnú skúsenosť s takzvanými vyciciavačmi. Sú to na prvý pohľad úplne normálni ľudia, no predsa vám na nich čosi nesedí a prezradia vám to vaše pocity. Podozrivo rýchlo sa vám dostanú pod kožu a majú silne negatívny vplyv na vašu psychiku. Neustále pri nich zápasíte s pocitom viny, vyvolávajú vo vás neistotu, ťažko sa im veci vravia priamo.

Toxický človek dokáže nasľubovať hory-doly, aby vás uchlácholil, no „skutek-utek“. Svoje rozhodnutia mení z hodiny na hodinu. Často vás presviedča o úplnom opaku toho, čo povedal, a nie je to tým, že by si nepamätal svoje slová. Vtedy už aj vy sama začínate pochybovať o svojej pamäti, schopnostiach aj duševnom zdraví. Rozum vám káže zutekať, no ak sa to deje v rodine, zrejme to nebude možné.

Ako na vás vplýva?

Žijeme po jeho boku, a tak si niekedy ani neuvedomujeme, prečo sa pri ňom cítime zle. Keďže sa mu stále snažíme vyhovieť, zapáčiť a robiť všetko, aby bol spokojný, ale on aj tak na všetkom nájde chybu, dostáva zabrať naša psychika. Ide o jeden kopanec za druhým. Môžu sa u vás objaviť aj zdravotné problémy v podobe bolesti hlavy, silných migrén, bolesti chrbtice, poruchy trávenia či príjmu potravy. Lekár vám pomôcť nevie, lebo nenachádza príčinu, a vás prestáva baviť život, strácate chuť fungovať a môže to prerásť až do depresie.

Pokračovanie na ďalšej strane >>>

Problémoví súrodenci boli v detstve často preferovaní rodičmi.
Zdroj: archív, shutterstock